صابرهمداني فقيه بزرگ مکتب علما همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84259 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  49
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امروز سالروز درگذشت آيت ا... صابرهمداني است
صابرهمداني فقيه بزرگ مکتب علما

نویسنده : علی مثبت(فاضل همدانی)

اجتماعی

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلم لایسدها شی
از شمار دو چشم ، یک تن کم
وزشمارخرد، هزاران بیش
(رودکی)
 یک سال پیش حوزه علمیه، قم یکی از ذخایر فقهی و تبلیغی خود را از دست داد وقلب تپنده ، نویسنده ومحققی که بیش از نیم قرن فعالیت علمی ( حتی در طول ممتد بیماری) داشت ، از حرکت باز ایستاد .
مرحوم آیت ا... حاج شیخ احمد صابری همدانی (ره) سال های متمادی در حوزه علمیه قم به تحقیق و تدریس فقه و اصول و دیگرسال ها، به عنوان تنها روحانی شاخص در ترکیه (مرکزیت استانبول )، جمهوری آذربایجان ومنطقه وسیع استرالیا، به امر تبلیغ و نوشتن کتاب هایی به زبان های مختلف در دفاع از اهل بیت (ع) مشغول بود.
ایشان با نشاطی تمام، درطول سال ها که به نمایندگی ازحضرت امام(ره) ، مراجع تقلید بالاخص مقام معظم رهبری و حوزه علمیه قم، در ترکیه اقامت داشت ، در طی سفرهایی به شهرهای آنکارا، ازمیر، قارص و قاضی عنتب در ترکیه ، بامسلمانان ترکیه ارتباط عمیقی بر قرار می کرد.
 همچنین در سفر به استرالیا ، شهرهای سیدنی ، ملبرون وآدلاید ، به عنوان مبلغی مخلص و هدایت گری محقق و درد آشنا، انجام وظیفه می کرد .
 خروج اجباری
ایشان درسفر اخیر خود به ترکیه ، که با کبر سن وضعف مزاج ، به امر مقدس تبلیغ اشتغال داشت، در اثر دسیسه های وهابیت و گروه های تکفیری نشئت گرفته از عربستان، مورد بی احترامی دولت ترکیه قرار گرفته ودر نهایت، مجبور به ترک آن منطقه وبا زگشت به ایران می‌شود، که در تبریز مورد استقبال امام جمعه، استاندار وتعداد قابل توجهی ازنمایندگان اعزامی از مجلس شورای اسلامی می گردد .
ونظر به اینکه دانشمند محترم جناب جواد محقق ، قسمتی از زندگی پربرکت ایشان را با قلم شیوای خود نوشته اند چه بهترعنان قلم را به ایشان داده واز تصدیع چند لحظه‌ای خود ، عذ ر می خواهم.
آقای محقق نوشته اند: 
آیت ا... صابری در سال 1302 شمسی در یکی ازروستا های محروم همدان (بیوک آباد) به دنیا آمد. آموزش های مرسوم آن روزگار را نزد ملاّی ده ، فرا گرفت و در سال 1319 برای ادامه تحصیل به شهر همدان آمد و در حوزه علمیه آیت ا... آخوند(ره) به تحصیلات دینی مشغول شد. سال های نخست سکونتش در شهر، با ورود ارتش متفقّین به همدان و خروج رضاخان از ایران و قحطی و ناامنی حاصل از آن ، همراه بود و همین حادثه باعث شد که چند بار به دلیل سختی معیشت ، به فکر ترک تحصیل و بازگشت به دامان خانواده بیافتد، امّا با استعانت از خداوند متعال و استقامت در درس و بحث، تحصیلات خویش را ادامه داد و سطوح متوسط علوم حوزوی را در محضر علمایی چون حجج اسلام: «حاج میرزا اسدا... حجُت»، «حاج شیخ علی انصاری»، «حاج شیخ محمدحسین بهاری» و «حاج سیّد مصطفی هاشمی» که از مدرسیّن حوزه‌های علمیه همدان بودند، به پایان برد و در سال 1325 به قصد تکمیل تحصیلات ، به شهر مقدّس قم عزیمت کرد و ضمن استفاده از درس بزرگانی چون: آیات «حاج سیداحمد خونساری»، «حاج سیدمحمد محقّق داماد»، «حاج سیدمحمّد حجت کوهکمری»، «حاج آقای سلطانی بروجردی» و «حاج سیدمحمّد حسین طباطبایی صاحب المیزان»، به درک محضر بزرگانی چون آیات عظام: «بروجردی، امام خمینی(ره) و گلپایگانی» نایل آمد و علوم فقهی را نزد فقیه بروجردی و گلپایگانی به کمال رساند و همزمان با تحصیل ـ چنانکه رسم حوزه‌هاست ـ به تدریس نیز مشغول شد.
در سال 1343 به دنبال تقاضای جمعی از ایرانیان مقیم استانبول، مبنی بر اعزام روحانی از ایران، مؤلف محترم کتاب محمد وزمامداران از طرف آیت ا... گلپایگانی (ره) به ترکیه اعزام شد و به اقامه نمازهای جمعه و جماعت در مسجد شیعیان استانبول، همّت گماشت و با کمک به ساختن مسجد در شهرهای دیگر و تألیف و تبلیغ و تشکیل جلسات مختلف به سامان بخشی امور شیعیان پرداخت.
در سال 1351 پس از هشت سال اقامت در ترکیه به دلیل مخالفت دولت ایران از فعالیّتهای تبلیغی در مسجد شیعیان ممنوع شد، ناچار به ایران مراجعت کرد و تا سال 1357 چند بار از سوی آیت ا... گلپایگانی(ره) برای رسیدگی به امور حوزه های علمیه و دیدار با علمای دینی سوریه، هند و پاکستان به آن کشورها مسافرت کرد.
در سال 1357 که از طرف آن مرجع بزرگ، جهت نظارت بر امور جاری «مجمع جهانی اسلام» در لندن به سر می برد، واقعه- ورود امام به فرانسه پیش آمد وآقای صابری که در ایا م تبعید امام به ترکیه ، از طریق مکاتبه با ایشان ارتباط داشت، به دستور آیت ا... گلپایگانی(ره) به پاریس رفت و در نخستین روزهای اقامت امام(ره) در نوفل لوشاتو، با ایشان دیدار کرد و ضمن ابلاغ سلام آن بزرگوار، خبر سلامتی امام را  نیز به ایشان گزارش داد و در بازگشت به انگلستان از سوی مسلمانان مقیم لندن ، تلگرافی مبنی بر رعایت حال امام ، برای رئیس جمهور فرانسه فرستاد و مدّتی بعد به ایران بازگشت.
در سال 1358 سفری به استرالیا رفت و با سخنرانی در دانشگاه بزرگ «سیدنی» به بیان اندیشه های امام و انقلاب پرداخت و در بازگشت پس از اقامت کوتاهی در کشورهای چین و ژاپن و آشنایی با وضع مسلمانان آن دیار، به ایران برگشت و به فعالیّت‌های حوزوی مشغول شد.
 اعزام مجدد
در سال 1362 برای بار دوّم به ترکیه اعزام شد. دوره دوّم اقامت ایشان در این کشور شش سال طول کشید و نویسنده این سطور که در فاصله سال های 68-1367 در استانبول اقامت داشت، ضمن مجالست و توفیق شرکت در نمازهای جمعه و جماعت ایشان، شاهد حضور مسلمانان شیعه و سنّی و ترک و فارس در این مراسم بود، تا آن که در سال 1368 پس از نماز جمعه که در خطبه های آن ـ به بهانه اعتراض شانزده مسلمان کویتی در عربستان ـ به جنایات عمّال حکومت سعودی ، اعتراض و سوابق مبارزات ترکان عثمانی که به آنان گوشزد شده بود، با دخالت مقامات سعودی ، توسط پلیس ترکیه بازداشت شد و از آن کشور اخراج شد و در مرز از طرف علمای آذربایجان و مقامات محلّی مورد استقبال قرار گرفت.
آیت ا... صابری همدانی (ره) مدّتی پس از بازگشت به ایران برای دیدار با مسلمانان اروپا از سوی دفتر رهبری انقلاب ، به کشورهای آلمان، اسپانیا، ایتالیا، بلژیک و هلند سفر کرد و یکسال بعد نیز به نمایندگی مردم استان همدان ، در مجلس خبرگان دوّم انتخاب شده به نمایندگی از مقام معظم رهبری سالی چند ماه در جمهوری تازه استقلال یافته آذربایجان در باکو به سر می برد. درحالیکه نماینده خبرگان دوره سوم بودند.
از تألیفات این عالم فاضل ، کتاب های زیر را می توان نام برد :
1- الهدایه الی من له الولایه (تقریر درس مرحوم آیت ا... گلپایگانی(ره) که اوّلین اثر در مورد ولایت فقیه است که در سال 1373 قمری در حوزه علمیه قم نوشته شده و با یک مقدمه تحقیقی بار دوّم توسط دفتر نشر نوید اسلام قم به چاپ رسیده است) که در تحلیل مسائل سیاسی دینی بسیار سودمند است.
2- نخبه الاشارات فی احکام الخیارات (تقریر درس مرحوم آیت ا... گلپایگانی(ره) «عربی»).
3- کتاب الحج (تقریر درس مرحوم آیت ا... گلپایگانی(ره) «عربی« که دو جلد آن به چاپ رسیده است.)
4- الطریق المسلوک فی حکم اللباس المشکوک (تقریر درس مرحوم آیت‌ا... بروجردی ره) چاپ شده است.
5- «کتاب الصلاه» و «رساله فی المفاهیم» (تقریر مرحوم آیه ا... بروجردی(ره) «عربی») مخطوط
6- قاعده لاضرر (تقریر درس مرحوم آیه ا... سیدمحمّد محقّق داماد «عربی» ( مخطوط ).
7- رساله فی الفرق بین الحکم و الحق (تقریر درس رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) مخطوط
8- المهدی علی لسان الحسین(ع) ـ عربی و به لاتین و کریل روسی، به ترکی و اردو و آذری ترجمه و چاپ شده است.
سر انجام پس از عمری خدمت به اسلام وعشق خاص به اهل‌بیت ( ع) در تاریخ 23/2/1396 به لقا ء ا... پیوست ودر کناردوست دیرینه‌اش آیت ا... شهیدمفتح ودر جوارکریمه اهلبیت (ع) به خاک سپرده شد واز آن مرحوم یک صبیه و 4 فرزند ذکور که همگی درشغل مقدس طبابت هستند، بیادگار مانده است که انشاء ا... راه پدر را همچنان ادامه خواهند داد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com