1399-07-271399-08-07bool(false) موج دوم کرونا با غفلت‌های بزرگ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109240 تاریخ انتشار:  1399-03-22 - 09:34 تعداد بازدید:  92
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

موج دوم کرونا با غفلت‌های بزرگ

اجتماعی


 ویروس کرونا به‌طور رسمی2 SARS-CoV- (مختصر شده سندروم تنفسی کروناویروس 2) نامیده می‌شود. این ویروس می‌تواند با تنفس، وقتی فردی در نزدیکی سرفه می‌کند، یا از طریق تماس با سطح آلوده و سپس مالیدن دست به صورت وارد بدن شود.
این ویروس ابتدا سلول‌هایی که گلو، راه‌های هوایی و ریه‌ها را فرش کرده‌اند، آلوده کرده و آنها را به کارخانه ویروس کرونا تبدیل می‌کند.
درنتیجه ویروس‌های جدید بسیار زیادی تولید می‌شود تا سلول‌های بیشتری را آلوده کنند. وقتی تعداد کپی‌های ویروسی زیاد شود به سلول‌های همسایه حمله می‌کند.
در مرحله ابتدایی شما بیمار نبوده و برخی افراد شاید هرگز علائمی نشان ندهند. دوره کمون، زمان بین آلودگی و ظهور نخستین علائم بسیار متفاوت است اما به‌طور متوسط 5 روز است.
این چیزی است که بیشتر افراد تجربه خواهند کرد. کووید ۱۹ عفونت ملایمی است که از هر ۱۰ نفر 8 نفر را درگیر می‌کند و علائم اصلی آن سرفه و تب است. بدن درد، سوزش گلو و سردرد هم محتمل هستند اما حتمی نیستند.
عضو هیأت علمی گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان، درباره ویروس کرونا به ایسنا توضیح داد: ویروس کرونا قابلیت انتقال بسیار بالایی دارد، اگر سطوح ضدعفونی نشوند و فرد مبتلا از ماسک استفاده نکند، شخص مبتلا می‌تواند برای اطرافیان بسیار خطرناک باشد و تعداد زیادی از افراد جامعه را به ویروس کرونا مبتلا و تمام اطرافیان را درگیر کند.
فاطمه ترکمان‌اسدی با تأکید بر مراقبت‌های بهداشتی و پایدار نبودن ویروس درصورت ضدعفونی کردن، گفت: مراقبت‌های بهداشتی در این دوران به 3 گروه تقسیم می‌شود؛ بیمار مبتلا به ویروس کرونا، اطرافیان این بیمار و مابقی اقشار جامعه.
وی ادامه داد: فرد مبتلا تا زمان بهبودی باید کامل در قرنطینه بماند، با افراد خانواده خود نیز ارتباطی نداشته و در اتاق مجزا با تهویه مناسب ساکن باشد. این فرد باید از ماسک استفاده کرده، دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشوید و سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده این افراد نیز روزی یک‌بار با مواد ضدعفونی‌کننده مانند وایتکس رقیق‌شده شسته شود.
وی در رابطه با مراقبت‌های بهداشتی نزدیکان افراد مبتلا به این ویروس مطرح کرد: این افراد ممکن است ناقل بیماری باشند؛ بنابراین توصیه می‌شود اگر امکان انجام تست را ندارند تا 2 هفته در قرنطینه خانگی بمانند، مسائل بهداشتی را رعایت کرده، از مواجهه مستقیم با بیمار پرهیز کنند و اگر علائم بیماری را داشتند سریع به پزشک مراجعه کنند.
این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: مابقی افراد جامعه نیز باید مسائل بهداشت فردی را رعایت کنند و تردد در مکان‌های عمومی را به مواقع ضروری محدود سازند؛ زیرا  رعایت نکردن این نکات می‌تواند موج دوم کرونا را ایجاد کند.
وی گفت: به‌دلیل مشکلات اقتصادی، ما نمی‌توانیم مشاغل را تعطیل کنیم و مردم باید بنا به ضرورت از آنها استفاده کنند اما پیک‌نیک، تفریح و مسافرت غفلت بزرگی است که ما را به سمت موج دوم بیماری می‌برد که اگر رعایت نکنیم، ممکن است به آماری حتی بالاتر از فروردین‌ماه که شرایط سختی را پشت‌سر گذاشتیم، برسیم.
عضو هیأت علمی گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا یادآور شد: همچنین ممکن است با آغاز فصل سرما از مهرماه، با شیوع آنفولانزا و ادغام این 2 ویروس اوضاع سختی خواهیم داشت.
وی خطاب به شهروندان بیان کرد: بازگشایی مراکز به‌معنای اتمام کرونا نیست، در چند روز اخیر افزایش قابل توجهی در آمار مبتلایان به کرونا داشتیم، بنابراین اگر مجبور به تردد هستید، در فضای بسته حتماً ماسک و دستکش استفاده کنید، پس از آن دست خود را با آب و صابون بشویید و درصورت داشتن علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com