اورژانس آژانس نیست! همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 آذر 1397 - شماره 3362
 
امروز : دوشنبه ، 26 آذر 1397

Today : Mon, December 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه چاپ تهران اذر97
آگهی جذب نیرویشرکتی
آگهی مزایده عمومی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83125 تاریخ انتشار:  1396-08-17 - 05:45 تعداد بازدید:  148
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گلایه‌های فوریتهای پزشکی از مردم
اورژانس آژانس نیست!

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

اجتماعی

مزاحمت‌های تلفنی، راه ندادن به خودروهای حمل مصدوم در خیابانها، پارک خودرو جلوی درب اورژانس، بلند مرتبه سازی بدون رعایت مباحث امداد و نجات از جمله پشت بام‌هایی که بالگرد نجات بتواند در آن فرود بیاید، شکایت‌های بی‌مورد بدون شناخت و آگاهی از کار فوریتها، برخورد همراهان بیمار با کارکنان اورژانس به دلیل استرس های لحظه حادثه که گاهی به خراب کردن امکانات پزشکی نیز می‌انجامد، صعب العبور بودن برخی واحدهای مسکونی و نیز مراکزی چون میدان امام که پروژه‌ای در آنها در حال انجام است، تماس با 115 برای موارد پزشکی که نیاز به فوریت ندارد و احساس می‌شود بیمار فقط برای استفاده رایگان به جای آژانس با مرکز تماس گرفته است و ....
اینها گلایه‌ها، دغدغه‌ها و نیز مسائلی بود که رئیس مرکز فوریتهای پزشکی استان همدان آنها را بیان کرد و از رسانه‌ها خواست در این خصوص فرهنگ‌سازی کنند تا فوریتها بتواند بدون مانع به کار خود ادامه دهند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان در خصوص برخی مشکلات این مرکز به ویژه مزاحمت‌های تلفنی گفت: از سال 94 با همکاری دادستان همدان شناسایی، قطع تلفن و تشکیل پرونده برای مزاحمان تلفنی در دستور کار قرار گرفته است چنانچه خط تلفن 40 نفر از مزاحمان مرکز اورژانس همدان در سال‌جاری قطع شده است.
حبیب معصومی که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت اظهار کرد: مزاحمت‌های تلفنی یکی از مهمترین مشکلات و موانع کاری ما است که با پیگیری‌های صورت گرفته و همکاری دادستان این معضل کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: در یکی از پرونده های تشکیل شده یک فرد 250 نوبت با مرکز اورژانس تماس برقرار کرده بود که شناسایی شد.
معصومی یکی دیگر از مشکلات پیش روی این مرکز را شکایت‌های نادرست از فعالان مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همدان عنوان کرد و افزود: بسیاری از افراد و یا اطرافیان فرد حادثه ديده به دلیل آشنا نبودن با کار فوریتها و یا استرس‌های حین حادثه با بهانه اینکه فوریتها دیر به محل رسیده و یا و... اقدام به شکایت می‌کنند که در طی این مرحله با سند و مدرک فوریتها، متوجه اشتباه خود می‌شوند.
وی اظهار کرد: در حالی‌که نوع ماموریت‌های‌ فوریت‌ پزشکی طبق مقررات تعریف شده است، برخی افراد حتی برای عزیمت به مطب پزشک نیز با شماره تلفن 115 تماس می‌گیرند و در صورت حضور نیافتن آمبولانس، اقدام به طرح شکایت می کنند.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی همدان به دیگر مشکل فوریتها که با رانندگان و یا دارندگان وسایل نقلیه در ارتباط است نیز پرداخت و گفت: حین حمل مصدوم و یا بیماری بارها در خیابانهای همین شهر با مشکل تردد مواجه بودیم چنانچه رانندگان با شنیدن صدای آژیر خودروی امدادی در حالی که باید سریع راه را برای آنها باز کنند، اما این کار را نمی‌کنند و تصور این است که این فرهنگ در همدان ضعیف است.
معصومی افزود: همچنین برخی دارندگان وسیله نقلیه هم اقدام به پارک خودرو در برابر  درِ ساختمان اورژانس می‌کنند که آمبولانس‌ها در مواقع ضروری امکان خروج از ساختمان را نمی‌یابند و بنده به آنها متذکر می‌شوم که در صورت تماس شهروندی با مرکز 115 و نبود امکان امداد رسانی به دلایل پارک خودرو، راننده متخلف باید پاسخگوی شکایت آن شهروند باشد.
وی ادامه داد: شاید بتوان گفت اگر مردم همکاری لازم را در راه دادن به خودرو فوریتها داشته باشند و در این خصوص با اصل قضیه با درایت و آرامش بیشتر برخورد کنند، فوریتها زودتر از همیشه در محل حادثه حاضر و کار آنها بهتر از گذشته انجام خواهد شد.  
وی با اشاره به اینکه حضور دیر هنگام در محل حادثه در موراد معدودی و هنگام پیک ماموریت‌ها رخ ‌می‌دهد که در شکایت از اورژانس با توجه به ضبط مکالمات موضوع با دقت بررسی می‌شود اضافه کرد: پس از بررسی‌های صورت گرفته از شکایات با توجه به کد عملیاتی مشخص شد که در کمتر از چهار دقیقه در محل حاضر شده است.
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی همدان گفت: برخی از افرادی که با 115 تماس برقرار می‌کنند پس از حضور تیم اورژانس در محل، گاه به علل نامشخص و گاهی از روی ناآگاهی اقدام به ضرب و شتم همکاران و آسیب زدن به آمبولانس می‌کنند.
وی اضافه کرد: برخی شهروندان علت بروز تنش را حضور دیر هنگام آمبولانس عنوان کردند اما پس از بررسی های صورت گرفته روي کد عملیاتی مشخص شد که اورژانس در کمتر از چهار دقیقه در محل حاضر شده است.
معصومی با بیان اینکه در بلند مرتبه‌سازی‌ها مواردی وجود دارد که استانداردهای امدادی در آن پیش بینی نمی‌شود، افزود: در مواردی همچون پیش‌بینی نکردن آسانسورهای استاندارد برای حمل بیمار با برانکارد، تیم‌های امدادی چگونه فردی را که در طبقه یازدهم یک ساختمان دچار مشکل شده است را به داخل آمبولانس منتقل کنند؟
وی افزود: اگر برای یک تیم پزشکی در روز چهار ماموریت با این روش پیش بیاید، آیا نیروی امدادی توان آن را دارد که 11 طبقه بیمار را با برانکارد به بیرون از ساختمان هدایت کند؟ آن وقت می توان انتظار داشت امدادگری که برخی افراد با وی برخورد خلاف عرف می کنند با مهربانی و محبت هم برخورد کند؟
رئیس مرکز فوریت های پزشکی همدان تاکید کرد: شاید یک نیروی امدادی جوان توان این کار را برای یک نوبت داشته باشد ولی نمی توان از یک نیرو که قرار است 30 سال کار امدادی انجام دهد چنین انتظاری داشت.
معصومی تاکید کرد: باید پدهایی بر روی ساختمان‌ها یا مکان‌های خاص برای بالگرد در مواقع اضطراری پیش بینی شود تا در صورت بروز زلزله و مسدود شدن راه ها بتوان در محل حادثه حضور یافته و مصدومان را به مراکز درمانی منتقل کرد که حتی بام بیمارستان‌های استان نیز چنین نیست.وی در ادامه به سایر فعالیتهای مرکز فوریتها در استان پرداخت و بیان کرد: ماهانه سه هزار و 500 تا چهارهزار ماموریت شهری و جاده‌ای توسط مرکز فوریت‌های پزشکی همدان انجام می‌شود که 80 درصد ماموریت‌های غیر ترافیکی و 20 درصد ماموریت‌ها مربوط به سوانح و تصادفات است.
این مسئول ایجاد اورژانس ریلی را از ضرورتهای استان همدان به لحاظ داشتن خط ریل دانست و اظهار کرد: همچنین با توجه به بافت فرسوده، وجود معابر کم عرض، نبود امکان تردد در مکان‌های شلوغ و پرترافیک می‌توان از اورژانس موتوري برای سریع تر رسیدن به محل حادثه استفاده کرد.
معصومی برنامه‌های محوری این مرکز را در برنامه ششم توسعه شامل نوسازی ناوگان آمبولانس و اضافه کردن 14 پایگاه امدادی به پایگاه های موجود دانست که قرار است سالانه تا سه پایگاه راه اندازی شود.
معصومی اضافه کرد: برخی از مراکز اورژانس در ‌محل‌های استیجاری، ساختمان‌های فرسوده و کانکس هستند که درصدد احداث ساختمان برای رفع این مشکل هستیم.
وی با بیان اینکه امسال اتوماسیون 115 در همدان راه اندازی می شود، بیان کرد: به منظور مکان یابی آمبولانس‌ها، از ماه آینده کدهای عملیاتی به جی.پی.اس مجهز می‌شوند و همچنین طبق برنامه قرار است سالانه 100 دستگاه بی سیم در اختیار اورژانس قرار گیرد. رئیس مرکز ‌فوریت‌های پزشکی همدان اظهار کرد: دومین اتوبوس آمبولانس به زودی در اختیار اورژانس قرار می‌گیرد و قرار است این وسیله نقلیه در ملایر مورد استفاده قرار گیرد.
وی در پایان از مردم خواست تا با همکاری و سعه صدر مرکز فوریتهای پزشکی را در نجات جان حادثه دیدگان یاری رسانند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com