گذري در سرگذر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84624 تاریخ انتشار:  1397-05-13 - 13:42 تعداد بازدید:  103
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گذري در سرگذر

نویسنده : فيض‌ا... مظفرپور

اجتماعی


از جوان فروشنده‌اي پرسيدم: «چه چيزهايي در اين روزها گران شده؟»،  كه از من پرسيد: «چه چيزي گران نشده؟»
وي تأكيد كرد: گراني‌ها به حدي است كه مردم ديگر قدرت خريد ندارند و در حقيقت بازار دچار ركود است. اين جوان مثال عيني برايم آورد و گفت: كسي كه مي‌آيد از من نيم كيلو برنج خارجي مي‌خرد، گوياي وضع اقتصادي مردم در اين روزهاست.
او تأكيد مي‌كند وقتي با چنين افرادي روبه‌روم مي‌شوم، حالم منقلب مي‌شود. جوان 20 ساله از گراني اقلامي چون نوشابه و كمبود آن در بازار سخن گفت و از افزايش قيمت قند و شكر نيز خبر داد. به مغازه قصابي سر زدم از قيمت گوشت پرسيدم كه وي نيز قيمت گوشت گوسفندي را حدود 60 هزار تومان و قيمت گوشت گوساله را حدود 50 هزار تومان ذكر كرد.
وي گفت: به احتمال زياد امروز شنبه قيمت گوشت بالاتر از هفته قبل خواهد بود. به مغازه ديگري رفتم كه پيرمرد فروشنده حدود 60 ساله بود، در خصوص قيمت‌ها پرسيدم وي از گراني لبنيات خبر داد و گفت: قيمت پنير به شدت افزايش يافته است و مثال زد كه حلب پنير را تا هفته گذشته حدود 100 هزار تومان مي‌گرفتم، امروز حدود 120 هزار تومان شده است. يك مغازه‌دار ديگر نيز گفت پنير علاوه بر گراني، فروش آن نقدي شده، ديگر چك قبول نمي‌كنند. بايد در جا پولش را بدهيم. برگرديم به مغازه‌دار پيرمرد كه گفت دبه‌هاي ماست نيز نسبت به هفته قبل گران شده‌اند. حدود هزار تومان يعني 5/7 شده 5/8 براي خريد كلي، به طور کلي لبنيات 30 درصد گران شده است.
در خصوص برخي اقلام برنج از مغازه‌داري كه برنج مي‌فروخت پرسيدم كه گفت برخي اقلام برنج افزايش 100 درصد داشته است. يك نوع برنج خارجي كه قبلاً كيلويي 3 هزار تومان بود به 6 هزار تومان رسيده و قيمت ارقام ديگر برنج در حال بالا رفتن ست. وي از گراني رب گوجه‌فرنگي، قند و شكر و روغن نباتي نيز خبر داد.
سپس گذري در بازار ميوه كردم. تقريباً هيچ ميوه‌اي كمتر از 5 هزار تومان در بازار يافت نمي‌شود. از انگور 7 هزار توماني، گلابي 8 هزار توماني، هلوي 6 هزار توماني و شليل 9-8 هزار توماني گرفته و خربزه 3 هزار توماني و هندوانه 2 هزار توماني كه اين روزها به علت افزايش گرماي هوا، مشتريان بيشتري نيز دارند.
از طرفي نيز خيار و گوجه‌فرنگي با كيفيت پايين و قيمت بالا به فروش مي‌رسند به طوري كه خيار حدود 5 هزار تومان و گوجه‌فرنگي حدود 3 هزار تومان به فروش مي‌رسند.
از بازار ميوه به بازار مرغ و تخم‌مرغ سر زدم. افزايش قيمت در اين بازار بيش از ساير بازارهاست. تخم‌مرغ شانه‌اي از 15 هزار تومان در اين هفته به 18 هزار تومان افزايش يافته و مرغ كه در هفته گذشته 6 تا 7 هزار تومان بوده، اين روزها 9 تا 10 هزار تومان رسيده كه افزايش 30 تا 40 درصد را نشان مي‌دهد.
سپس از قيمت حبوبات پرسيدم كه فروشندگان در اين بازار اعلام كردند قيمت‌هاي حبوبات تقريباً ثابت مانده و دچار تغيير نشده است و برچسب‌هاي قيمتي كه از قبل مانده جديد نشده است. كه جاي خوشحالي دارد.
نكته‌اي كه بايد ذكر كرد اين است كه نرخ‌ها و قيمت‌هاي مذكور همگي به صورت همزمان از طرف اتحاديه‌ها اعلام مي‌شود؛ يعني اينكه فزايش قيمت‌ها ناشي از سودجويي افراد سودجو نيست، بلكه تا حدودي برنامه‌ريزي شده است و با اطلاع مسئولان مربوطه انجام مي‌شود. اين در حالي است كه تعزيرات نيز نظاره‌گر اين افزايش‌هاست و مشغول كنترل برچسب‌هاي قيمتي.
قرار بود در دولتي كه تدبيرواميد لقب گرفته بود، تدابير زيادي به نفع مردم انديشيده شود تا اميد آنان به بهبود اوضاع افزايش يابد. ولي گويا اين روزها ديگر اميدي به تدبير نيست و ياد شعر مولوي مي‌افتم كه گفت:
«از قضا اسكنجبين صفرا فزود/ روغن بادام گرمي مي‌نمود»
مسئولان استان و شهرستان‌ها به خود آيند و زحمت سركشي مستقيم به بازارها را به جان بخرند و گذري در بازارها و ميان مردم كوچه و بازار داشته باشند تا از نزديك با واقعيت‌هاي موجود در بازار و وضع اقتصادي مردم را از عمق وجود لمس كنند و درنگ نكنند و هرچه زودتر چاره‌جويي نمايند كه فردا خيلي دير است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com