آمریکا آسیبی عظیم به معاهده ان.پی.تی وارد کرده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 آذر 1399 - شماره 3909
 
امروز : جمعه ، 7 آذر 1399

Today : Fri, November 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112309 تاریخ انتشار:  1399-07-13 - 13:00 تعداد بازدید:  102
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آمریکا آسیبی عظیم به معاهده ان.پی.تی وارد کرده است

بین الملل


 ایالات متحده با خروج غیرقانونی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی.ان.اف) و برنامه جامع اقدام مشترک ‌(برجام) آسیبی عظیم به معاهده منع گسترش (ان.پی.تی) وارد کرده است.
به گزارش فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست مجازی «روز بین‌المللی امحای کامل تسلیحات هسته‌ای» در سازمان ملل متحد طی سخنانی عنوان کرد: امروز ۷۵ سال پس از آنکه ایالات متحده در هیروشیما و ناکازاکی بر سر غیرنظامیان بی‌گناه بمب اتم انداخت – به‌عنوان نخستین و تنها مورد استفاده از چنین جنگ‌افزارهای هولناکی - این نشست فرصتی منحصر به‌فرد برای بسیج در جهت آزادسازی بشریت از کابوس اتمی فراهم می‌آورد.
محمدجواد ظریف در ادامه افزود: ۲۵ سال پس از آنکه کنفرانس بازنگری و تمدید معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای (ان.پی.تی) کاهش اتکا به تسلیحات اتمی را خواستار شد و دیوان بین‌المللی دادگستری به انجام تلاش‌های همراه حسن نیت برای خلع سلاح اتمی رأی داد، آمریکا درحال توسعه تسلیحات اتمی جدید است و در عین‌حال به شکلی بی‌پروا قیود استفاده از این جنگ‌افزارها را نیز کاهش می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین، آمریکا به‌عنوان تنها مرتکب یک‌ حمله اتمی، به حمایت بی‌قید و‌ شرط از تنها دارنده زرادخانه اتمی در منطقه ما می‌پردازد، یک رژیم قانون‌شکن که به‌طور علنی دیگران‌‌ را به نابودی اتمی تهدید کرده و همزمان درباره اشاعه تسلیحاتی مظلوم‌نمایی می‌کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جامعه بین‌المللی باید اسرائیل - که تجاوزگری جزوی از ذات آن است - را وادار کند که فورا به ان‌پی‌تی پیوسته و زرادخانه اتمی‌اش را نابود کند.
ظریف بیان کرد: علاوه‌بر این، با توجه به سابقه 6 دهه فریبکاری و توسعه مخفیانه تسلیحات اتمی، اسرائیل باید وادار به آن شود که به موشکافانه‌ترین رژیم بازرسی که اعضای قانونمدار ان.پ.تی آن را رعایت می‌کنند، تن در دهد.
 جنگ اتمی طرف پیروز ندارد
وزیر امور خارجه عنوان کرد:‌ ما همچنین از مجمع عمومی می‌خواهیم که به‌عنوان یک هنجار الزام‌آور بین‌المللی اعلام کند که جنگ اتمی طرف پیروز ندارد و چنین جنگی هرگز نباید انجام شود. این امر باید با یک برنامه منسجم، که مدت‌ها پیش از این باید تدوین می‌شد، همراه شود که زمانبندی مشخصی برای خلع سلاح اتمی تعیین کرده و تا تحقق این هدف، به کشورهای غیراتمی تضمین‌های امنیتی ارائه دهد.
وی بیان کرد: سال گذشته 9/72 میلیارد دلار صرف تسلیحات اتمی شده است، که نیمی از این رقم توسط ایالات متحده بوده است، این رقم از تولید ناخالص داخلی اغلب کشورها بیشتر است. فقط تصور کنید که چه می‌شد اگر این میلیاردها دلاری که برای توسعه ابزارهای نابودی جهانی به هدر رفت، ‌به کمک به تأمین مالی مبارزه با کووید-۱۹ تخصیص می‌یافت!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com