اقدام استراتژیک ایران برای آغاز صادرات نفت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : جمعه ، 18 آذر 1401

Today : Thu, December 8, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  118886 تاریخ انتشار:  1400-05-03 - 09:31 تعداد بازدید:  431
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اقدام استراتژیک ایران برای آغاز صادرات نفت

بین الملل

 در پی آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان، بسیاری از کارشناسان آن را اقدامی استراتژیک توصیف و تأکید کردند که این پایانه جدید به تهران اجازه می‌دهد که پس از رفع تحریم‌ها به سرعت صادرات نفت خود را افزایش دهد.
به گزارش شبکه فرانس٢٤، راه‌اندازی پایانه جدید صادرات نفت خام از بندر جاسک در ایران به این کشور اجازه می‌دهد که برای نخستین بار نفت خود را از دریای عمان و بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز انتقال دهد.
تحلیلگران بر این باورند که این اقدام استراتژیک به ایران، به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت خام این امکان را می‌دهد که یک گذرگاه جهانی را دور بزند و در صورت لغو تحریم‌های آمریکا فروش نفت خود را افزایش دهد.
به گزارش فارس، همچنین تحلیلگران معتقدند که اگرچه این اقدام ممکن است قادر به مهار نوسانات قیمت در بازار نفت نباشد، اما در صورت لغو تحریم‌های آمریکا به افزایش صادرات نفت ایران کمک خواهد کرد که سرنوشت آن نیز در حال‌حاضر به مذاکرات میان ایران و طرف‌های توافق هسته‌ای ٢٠١٥ در وین بستگی دارد.
یک کارشناس مؤسسه تحقیقاتی -تجاری "ریستاد انرژی" در این‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر ایران بتواند از بندرجاسک نفت صادر کند تعداد تانکرهایی که روزانه از مهمترین گذرگاه نفتی دنیا، یعنی تنگه هرمز عبور می‌کنند، کاهش خواهد یافت. راه‌اندازی این پایانه جدید همچنین ممکن است حق بیمه قیمت‌های نفت خام را کاهش دهد.
وی افزود: ایران اکنون این توانایی استراتژیک را دارد که صادرات بخشی از نفت خود به بازارهای جهانی را در صورت به وجود آمدن یک شرایط خاص ادامه دهد، اما این به خودی خود، اختلال موجود در بازار جهانی نفت را تعدیل نخواهد کرد چراکه سایر کشورهای صادرکننده نفت در حوزه خلیج(فارس) صادرات خود را از طریق پایانه‌های واقع در تنگه هرمز انجام می‌دهند.
یک کارشناس موسسه پی.وی.ام آسوشیت معتقد است که راه‌اندازی یک پایانه جدید صادرات نفت از ایران نشان‌دهنده این است که صنعت نفت تهران احتمالاً شاهد پایان تحریم‌ها خواهد بود.
استفان برِناک همچنین بیان کرد: این اتفاق اکنون می‌تواند این پیام را به جهان منتقل کند که ایران آماده بازگشت سریع به بازارهای جهانی و افزایش فروش نفت خود پس از رفع تحریم‌های اقتصادی است.
به نوشته نشریه عرب ویکلی، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که این اقدام حاکی از قصد ایران برای کالیبره کردن مجدد روابطش با کشورهای غربی و همسایگان عرب در حاشیه خلیج‌فارس و همچنین آماده شدن برای صادرات نفت بیشتر پس از رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.
این تحلیلگران می‌گویند که صادرات نفت از دریای عمان و هدف ایران از این اقدام جدید، کاهش تنش با غرب بر سر تنگه هرمز است، گذرگاهی استراتژیک که تهران در گذشته تهدید به بستن آن کرده است.
به گفته این کارشناسان ، ایجاد یک پایانه جدید برای صادرات نفت خام می‌تواند یک بیمه‌نامه در برابر محاسبات خود ایران در شرایطی باشد که تصمیم به بستن این آبراه استراتژیک(تنگه هرمز) کند.
عرب ویکلی در ادامه نوشت که راه‌اندازی پایانه جدید همچنین به تانکرها کمک می‌کند تا برای رسیدن به آب‌های آزاد مسیر کوتاه‌تری را طی کنند و حتی چند روز زودتر به مقصد خود برسند.
در عین حال، سالم‌بن‌عسگر الیامی تحلیلگر امور بین‌الملل و مشاور سابق وزارت امورخارجه عربستان در این‌باره به عرب ویکلی گفت: پایانه جدید ایران در بندر جاسک موجب کاهش تنش‌هایی که بر صنعت نفت و صادرات آن از کشورهای خلیج(فارس) تأثیر می‌گذارد، نخواهد شد زیرا عنصر جدیدی را به کنترل آبراهه‌هایی اضافه می‌کند که این کالای حیاتی از آنها عبور می‌کنند.
فرایند رسمی بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت خام از پایانه جاسک روز  پنجشنبه، ۳۱تیرماه با فرمان رئیس‌جمهوری آغاز و هدف دیرینه متنوع‌سازی مبادی صادرات نفت کشور محقق شد.
اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با حدود ۲ میلیارد دلار اعتبار مصوب با هدف ایجاد ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت‌خام و ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران اجرا می‌شود که تاکنون ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت (در روز) ایجاد شده است و این ظرفیت به ‌تدریج و در آینده‌ای نزدیک به روزانه یک میلیون بشکه می‌رسد.
بنابر این گزارش، مبدأ خط لوله، منطقه گوره در شهرستان گناوه در استان بوشهر است که پس از عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان، در ۶۰ کیلومتری غرب شهر جاسک به پایانه و تأسیسات دریایی تازه تأسیس‌ شده متصل می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com