روابط ایران با کشورها علیه هیچ کشور دیگری نیست همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Fri, March 31, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119956 تاریخ انتشار:  1400-07-14 - 10:36 تعداد بازدید:  451
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سخنگوی وزارت امورخارجه:
روابط ایران با کشورها علیه هیچ کشور دیگری نیست

بین الملل

■ روابط خوبی با باکو و ایروان داریم
 ایران با باکو و ایروان روابط خوبی دارد، سفر وزیرخارجه ارمنستان به تهران از پیش تعیین شده بود و این سفر در راستای گسترش روابط فیمابین انجام شده است.
به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه، در پاسخ به پرسشی درباره سفر وزیر امورخارجه ارمنستان به تهران گفت: سفر وزیر امورخارجه ارمنستان از پیش تنظیم شده و در چارچوب مسائل دوجانبه، گسترش روابط فیمابین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و دیگر ابعاد روابط انجام شد.
تهران هم با باکو و هم با ایروان روابط خوبی دارد و روابطش با هیچ کشوری برعلیه کشور دیگری نیست و سیاست خارجی ایران هم بر نگاه شمول‌گرا بنا شده است.
سعید خطیب‌زاده با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان روند رو به گسترشی دارد، افزود: در چند ماهه اخیر، همواره ایران سیاست اصولی خود را پیگیری کرده است. ما سطوح مختلف روابط و مرودات را با باکو داشته و داریم و اجازه دهیم در همان مجاری گفت‌وگوها ادامه یابد. این روابط نیازمند برخی اظهارات رسانه‌ای تأسف‌برانگیز نیست.
وی گفت: از ابتدا به دوستان خود در باکو گفتیم ما تمامی اراضی و حاکمیت ملی جمهوری آذربایجان را به رسمیت می‌شناسیم و به حفظ آن کمک کردیم.
خطیب‌زاده با بیان اینکه البته ملاحظاتی وجود دارد که مهمترین آن، اقدامات و اظهارات رژیم صیهونیستی از داخل خاک آذربایجان علیه ملت ایران است، افزود: به همکاران خود در باکو این مسأله را گفتیم و در خفا و علن هم گفتند که تذکرات را می‌دهند. باکو نباید اجازه دهد مرزها و کشور خودش مورداستفاده طرف ثالث قرارگیرد. ایران به درستی بلد است از امنیت خود محافظت کند، ولی درست آن است که باکو به وظایف حاکمیتی‌اش عمل کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره نقش روسیه در مسائل اخیر قفقاز و تنش‌های اخیر و میانجیگری میان تهران و باکو بیان کرد: روابط تهران و باکو و روابط ایران و همسایگانش نیازمند میانجی نیست، بلکه سعی کرده به شکل حرفه‌ای و بی‌طرفانه میانجی کشورهای دیگر باشد.
به گفته خطیب‌زاده، البته درخصوص مسائل مختلف با مسکو گفت‌وگوهای راهبردی داریم که شامل تحولات منطقه پیرامونی نیز است. موضع ایران و روسیه درخصوص دریای خزر و مانورهای نظامی در آن مشترک است.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که امیرعبداللهیان درباره آزادسازی ۱۰میلیارد پول‌های ایران، شرط برگشت به مذاکرات وین است؟ بیان کرد: آنچه وزیر امورخارجه بیان کرد این است که منطق دولت آمریکا تغییر نکرده و می‌خواهد میراث شکست‌خورده تحریم‌ها برعلیه برجام و ملت ایران توسط بایدن حفظ شده و نتیجه مورد تمایل در وین که بازگشت به برجام است، حاصل شود.
خطیب‌زاده با بیان اینکه آمریکا باید نشان دهد در روش و اقدام تغییر کرده است، گفت: نمی‌شود هیچ کدام از پول‌های ایران در بانک‌های دیگر توقیف باقی مانده باشد و آمریکا به عنوان خواهان حرف‌هایی را مطرح کند. آمریکا به روش‌های مختلف می‌توانست حسن نیت خود را نشان دهد از جمله اینکه پول‌های ایران را برگرداند.
وی درباره واکنش ایران به رزمایش مشترک ترکیه و آذربایجان در نخجوان گفت: همه باید کمک کنند این منطقه صلح و ثبات و آرامش داشته باشد. در چند هفته گذشته متأسفانه مانورهای متعدد نظامی در این منطقه بدون هیچ وجهی انجام شده است. همه باید کمک کنند صلح و ثبات در منطقه در حد اعلا حفظ شود.
خطیب‌زاده درباره عملیات‌های نظامی ایران علیه گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق افزود: در قبال برخی اقدامات تروریستی گروهک‌ها در منطقه اقلیم کردستان عراق صبر راهبردی همراه با درایت داشتیم که این مسأله در مسیر خود حل‌وفصل شود. پیام ایران به اقلیم و بغداد این است که این مسیر دیگر نمی‌تواند ادامه یابد.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امورخارجه با تأکید بر اینکه تجاوزها و اقدامات تروریستی دیگر نمی‌تواند ادامه یابد، گفت: نمی‌شود در مرزهای اقلیم کردستان عراق و در عراق، ما شاهد حضور پایگاه‌های نظامی توسط گروهک‌های تروریستی ضد ایرانی باشیم. نمی‌توانیم برقراری پایگاه‌های نظامی را ببینیم که در آن، گروهک‌های نظامی تعلیم نظامی برای حمله با ایران می‌بینند. این خلاف حقوق بین‌المللی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com