نبض «نماد پاریس» به شماره افتاد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124846 تاریخ انتشار:  1401-04-21 - 11:13 تعداد بازدید:  508
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برج ایفل در شرف فروریختن است
نبض «نماد پاریس» به شماره افتاد

بین الملل


 زنگ‌زدگی گسترده برج ایفل همچون موریانه به جان این بنای تاریخی افتاده و آن را در شرف فروریختن قرار داده است.
به گزارش ایرنا ، برج ایفل در سال ۱۸۸۹ میلادی ساخته شد و قرار بود پس از ۲۰ سال تخریب شود اما با گذشت ۱۳۳ سال همچنان پابرجاست. گزارش‌های محرمانه‌ای که از سوی مجله فرانسوی مارین فاش شده، نشان می‌دهد این بنا وضعیت نامساعدی دارد و زنگ زدگی در آن بیداد می‌کند.
براساس این گزارش، برج ایفل که به عنوان نماد شهر پاریس شناخته می‌شود و یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری جهان است به یک تعمیر کلی نیاز دارد اما مسئولان در تلاشند آن را برای بازی های المپیک سال ۲۰۲۴ در پاریس بزک کنند. این در حالی است که به گفته کارشناسان پروژه ۶۰ میلیون پوندی نقاشی این بنا هدر دادن زمان و پول است.  
یکی از مدیران برج ایفل که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با مجله مارین گفت: اگر گوستاو ایفل امروز این برج را می‌دید، سکته می‌کرد.
گوستاو ایفل کسی بود که این برج آهنی ۳۲۴ متری را که ۷ هزار و ۳۰۰ تن وزن دارد در سال ۱۸۸۹ برای گرامیداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخت. این برج قرار بود پس از ۲۰ سال تخریب شود اما دانشمندانی که به ارزش این سازه به عنوان یک فرستنده رادیویی پی برده بودند، آن را از این تخریب زودهنگام نجات دادند.
همان موقع هم ایفل گفته بود بزرگترین چالش برای دوام برجی که ساخته تشخیص و مهار گسترش زنگ‌زدگی در آن است و تاکید کرده بود این برج باید هر هفت سال یک بار رنگ شود. حالا امروز پس از بیش از صد سال، در جاهایی از برج ایفل زنگ زدگی تا حدی پیش رفته که درست همانطور که موریانه به جان چوب می‌افتد، آهن بنا را می‌خورد.
"همانطور که شاهد در آتش سوختن نوتردام بودیم آیا با چشم خود فروریختن برج ایفل را نیز خواهیم دید؟"
بنا به گزارشی که در سال 2014 از سوی شرکت اکسپیریس (Expiris) منتشر شد، تنها ۱۰ درصد از رنگ سازه ایفل روی آن باقی مانده و باقیمانده این رنگ ورآمده یا در حال ریختن بود و به این ترتیب ۶ هزار و ۳۰۰ تن از آهن زیر خود را در معرض فرسایش و تخریب قرار می‌داد.
برنارد جیووانی، که از کارشناسان این شرکت است، در این باره گفت: من سالها روی برج ایفل کار کردم. سال ۲۰۱۴ بود که به این نتیجه رسیدم باید فورا برای فرسایش بنا کاری کرد.
یک گزارش دیگر که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، به وجود ۸۸۴ مشکل در برج ایفل اشاره کرد که ۶۸ مورد آنها مربوط به ساختار بنا بودند. مهندسانی که در تدوین این گزارش همکاری کرده بودند پیشنهاد یک نوسازی تمام و کمال را دادند که شامل کندن لایه‌های قدیمی رنگ می‌شد.
با این حال شرکت وابسته به شورای پاریس که مدیریت برج ایفل را برعهده دارد این توصیه را نشنیده گرفته و تصمیم گرفت یک لایه رنگ جدید روی بنا بزند. این بیستمین لایه رنگی بود که روی این بنای تاریخی زده می شد! این درحالی است که به گفته کارشناسان رنگ روی رنگ زدن خوردگی آهن برج را تشدید می‌کند.

 "اگر گوستاو ایفل امروز برج ایفل را می‌دید، سکته می‌کرد"
لورنت والدیگی، روزنامه‌نگاری که درباره وضعیت نامساعد برج ایفل تحقیق کرده بود، در این باره نوشت: همانطور که شاهد در آتش سوختن نوتردام بودیم آیا با چشم خود فروریختن برج ایفل را نیز خواهیم دید؟
مهندسان متخصص معتقدند برج ایفل باید از هر لایه رنگ قدیمی پاک شده و پس از انجام تعمیرات لازم دوباره رنگ شود اما شرکتی که مدیریت این برج را برعهده دارد راضی نیست آن را برای مدت طولانی تعطیل کند چون نمی‌خواهد درآمد حاصل از بازدید گردشگران را از دست بدهد.
برج ایفل یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری جهان است که سالانه حدود ۶ میلیون بازدیدکننده دارد. وقتی این برج در دوران شیوع کرونا به مدت ۸ ماه تعطیل شد، ۵۲ میلیون یورو ضرر به بار آمد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com