1403-01-221403-02-01bool(false) ترامپ به برجام نیاز دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1403

Today : Sat, April 20, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109325 تاریخ انتشار:  1399-03-25 - 09:03 تعداد بازدید:  1052
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تلاش کاخ سفید برای احیای پل‌های خراب شده
ترامپ به برجام نیاز دارد

بین الملل

 مقام سابق وزارت خارجه آمریکا: این توافق از بین می‌رود و سازمان ملل به نهادی منسوخ و خنثی تبدیل می‌شود.

بیانیه وزارت خارجه ایران در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل
 جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای دبیرخانه سازمان ملل متحد که به‌نظر می‌رسد تحت فشارهای سیاسی رژیم‌های آمریکا و عربستان صورت گرفته، مراتب نگرانی عمیق خود را در قبال استفاده ابزاری از دبیرخانه سازمان ملل متحد برای اهداف سیاسی ابراز می‌دارد.
به گزارش فارس، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رد ادعاهای اخیر دبیرخانه سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اظهار کرد: درحالی‌که دبیرخانه بر اساس تفسیر غیرمعمول از قطعنامه ۲۲۳۱ تاکنون از گزارش موارد متعدد نقض برجام توسط آمریکا و کشورهای اروپایی خودداری کرده و حتی با خروج آمریکا از برجام که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است، در نهایت تسامح و ابهام برخورد کرده است؛ اما در موضوعی که دبیرخانه طبق ترتیبات مرتبط با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ در اساس اختیاری در آن ندارد، ورود کرده و اقدام به تهیه گزارش به‌اصطلاح تخصصی می‌کند.
در ادامه این بیانه آمده است: جالب‌تر آن که گزارش دبیرخانه همزمان با اقدام آمریکا در ارائه پیش‌نویس قطعنامه خطرناکی برای تمدید غیرقانونی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران منتشر می‌شود و مفاد آن 2 هفته پیش از انتشار توسط آمریکا مورد استناد قرار گرفته و این شائبه را تقویت می‌کند که این گزارش به سفارش آمریکا و برای بهره‌برداری توسط آن کشور در شورای امنیت علیه ایران تهیه شده است.»

 

ایالات متحده آمریکا از دیرباز به‌عنوان متحد رژیم اشغالگر اسرائیل به حساب آمده است. با این‌حال پس از روی کار آمدن دولت فعلی این کشور، اتحاد و خدمات آمریکا به رژیم صهیونیستی شکل تازه‌ای به خود گرفته است. دونالد ترامپ در مسائل سياسی، خيلی وقت‌ها نظرش عوض می‌شود، اما درباره رژیم صهیونیستی اصلا اين‌طور نيست و او همواره به صهيونيست‌ها پایبند بوده است.
از آخرین خدمات این رئیس جمهور باید گفت که پنجشنبه هفته گذشته وی با امضای یک فرمان اجرایی مجوز اعمال تحریم علیه دیوان کیفری بین‌المللی را صادر کرد. گفته می‌شود این تحریم‌ها به‌دلیل تحقیقات دیوان بین‌المللی کیفری درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها اعمال شده است.
پیش‌تر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از آمریکا و دیگر کشورها خواسته بود دادستان‌ها و اعضای دیوان کیفری بین‌المللی را تحریم کنند.
در این رابطه طبق گزارش منتشرشده از سایت آنا، یک نویسنده و خبرنگار مطرح آمریکا در صفحه اجتماعی خود می‌نویسد که ترامپ به دوستان و منابع‌ مالی صهيونيستی در ازای آزاد شدن از پرداخت(وثيقه گذاشتن برای ترامپ) وام‌های بانكی كه هيچ‌گاه آنها را پرداخت نكرده، هدایا و خدمات بسیاری ارائه داده است که شامل مواردی نظیر به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، اعلام حاکمیت اسرائیل بر ارتفاعات جولان و خاتمه توافق هسته‌ای ایران است.
دولت وقت ایالات متحده از همان ابتدای روی‌کار آمدن خود برای جلب رضایت اسرائیل با شیب تندی رو به تشدید تنش و مقابله با بزرگ‌ترین مخالفت این رژیم اشغالگر، یعنی جمهوری اسلامی ایران گذاشته است. از‌ آخرین اقدامات این دولت علیه کشورمان می‌توان گفت که آمریکا دنبال صدور قطعنامه‌ ضدایرانی در نشست شورای حکام آژانس است.
طبق گزارش منتشرشده از فارس، خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال در بروکسل در حساب کاربری‌اش در توئیتر وضعیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: «در آستانه نشست این هفته شورای حکام آشوب محض برقرار است. این را می‌دانم که آمریکایی‌ها خواستار توافق بر سر قطعنامه‌ای برای محکوم کردن همکاری نکردن ایران با آژانس در موضوع توافقات پادمانی هستند.»
لاورنس نورمن با اینکه موضع احتمالی اروپایی‌ها در این رابطه هنوز مشخص نیست، گفت: آمریکا از حمایت برخی اعضای مهم شورای حکام مانند روسیه و چین برخوردار نخواهد شد.
 تلاش ترامپ برای ممانعت از بازگشت آمریکا به برجام توسط بایدن
اقدامات اخیر آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران است که در ماه‌های آتی طبق قطعنامه 2231 لغو خواهد شد، این درحالی است که مقامات اسرائیلی همواره از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران که با استقبال روسیه و چین برای فروش تسلیحات به ایران رو‌به‌رو شده است، ابراز نگرانی کرده‌اند.
دونالد ترامپ که با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به‌دلیل عملکرد ضعیف خود در شرایط نابه‌سامان این کشور و نارضایتی مردم آمریکا، شکست در انتخابات را متحمل می‌داند. طبق گزارش منتشرشده از فارس، میانگین عملکرد ترامپ در نظر‌سنجی Real Clear Politics به ۴۲ درصد رسیده است که پایین‌ترین رقم از سال گذشته است و ترامپ به‌طور متوسط ۸ درصد از «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات عقب است.
از این رو این رئیس جمهور ایالات متحده در تلاش است که آخرین خوش‌خدمتی خود را در قبال دولت رژیم صهیونیستی پیش از انتخابات آمریکا به سرانجام رسانده تا رقیب انتخاباتی وی «جو بایدن» نتواند طبق مواضع پیش از انتخابات خود به معاهده بین‌المللی برجام بازگردد.
نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی روزگذشته نوشت که رئیس‌جمهور این کشور برای یکسره کردن کار برجام پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر عجله دارد.
طبق این گزارش، مقام سابق وزارت خارجه آمریکا که یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در زمان مذاکرات برجام بود گفت: «در بدترین سناریوی ممکن این توافق از بین می‌رود و سازمان ملل به نهادی منسوخ و خنثی تبدیل می‌شود که البته اینها برای دولت ترامپ اتفاقات بدی نیستند.»
«ریچارد نفیو» ادامه داد: به‌نظر می‌رسد دولت ترامپ با در پیش گرفتن سیاست زمین سوخته، در صدد است اطمینان حاصل کند که صرف‌نظر از نتیجه انتخابات ماه نوامبر چیزی از برجام باقی نمی‌ماند.
با این‌حال دونالد ترامپ در راه تلاش برای نابودی برجام دست‌تنها‌ نبوده و با وجود منتقدان و مخالفانی در میان هم‌حزبیان خود، جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا از سیاست‌های وی حمایت کرده و به او کمک می‌کنند. از این رو طبق گزارش منتشرشده از خبرگزاری انتخاب، نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از بسته تحریمی جدید خود علیه ایران رونمایی کردند. این طرح ۱۱۱ صفحه‌ای حاوی ۲۵ توصیه در زمینه سیاست‌ها در قبال ایران است. طرح مذکور که توسط ۱۳ نماینده جمهوری‌خواه در «کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان» در کنگره رونمایی شده، لغو هرگونه تحریمی را منوط به مجوز کنگره و سنا می‌کند که درصورت انتخاب بایدن، مسیر را برای او در سیاست خارجه،‌ به‌ویژه در ارتباط با ایران،‌ سخت می‌کند.


 گردآورنده: محمد ترابی


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com