روابطی که بارها قطع شده، ولی همچنان ادامه دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  3397 تاریخ انتشار:  1390-09-04 - 00:54 تعداد بازدید:  320
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تصویب دو فوریت طرح کاهش رابطه با انگلیس؛
روابطی که بارها قطع شده، ولی همچنان ادامه دارد

بین الملل

همدان‌پيام: انگلستان با اعلام حمایت و آمادگی از حمله نظامی به ایران و به دنبال آن، تحریم بانک مرکزی ایران، تلویحاً به مقامات تهران خاطرنشان کرده که روی خود را از روابط با تهران برگردانده است.
به گزارش تابناک، نمایندگان مجلس ایران نیز به ظاهر در واکنش به این اقدامات و همین طور اقدامات سابق انگلیس، برای چندمین بار به فکر طرح کاهش ارتباط با دولت پادشاهی انگلیس افتادند و دو فوریت طرح کاهش ارتباط با انگلیس را تصویب کردند.
 ماجرای تحصیل فرزندان مسئولان در انگلیس
در اين راستا بايد يكي از عواملي را كه همواره تأخير تصويب اين طرح در مجلس را شكل داده است تحصيل فرزندان مسئولان در اين كشور دانست.
 افکار عمومی، تحصیل فرزندان مسئولان کشور در انگلیس را یکی از موانع اجرای این طرح می‌دانستند، در همین ارتباط، برخی از نمایندگان مجلس، آماری از حضور فرزندان مسئولان در انگلستان می‌دادند که از سه هزار نفر تا چهارصد نفر در نوسان بود. در همین باره، محمد مهدی شهریاری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در همان زمان تحصیل نزدیک چهارصد نفر از فرزندان مسئولان کشور در انگلیس را به عنوان یک مورد از مباحث کمیسیون امنیت ملی در زمینه نقاط ضعف در رابطه ایران و انگلیس برشمرد.
 واکنش انگلستان به تصمیم مجلس
گاردین گزارش داده است که وزارت خارجه انگلستان به همراه اظهار اطلاع از تصمیم نمایندگان مجلس ایران برای کاهش روابط با انگلستان از چنین کاری، اظهار تأسف کرده، ولی در عین حال افزوده که هنوز زود است در این باره اظهار نظر کنیم.
 کاهش روابط ایران و انگلستان یک ژست دیپلماتیک است
صادق زیباکلام در اين خصوص در روزنامه شرق اظهار داشت: اگر مجلس یا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اساساً خواهان قطع روابط دیپلماتیک با لندن می‌شدند مطلب قابل‌فهم بود یا اگر  مجلس از دولت درخواست می‌کرد تا سفیر انگلستان را از تهران در اعتراض به سیاست بریتانیا علیه ایران فرابخواند، این تصمیم هم باز قابل درک بود، اما تقلیل سطح روابط دیپلماتیک از سفیر به کاردار، معلوم نیست که در رابطه با انگلستان از چه اهمیت و کارکردی برخوردار است؟ به همین خاطر است که مصوبه مجلس یک ژست دیپلماتیک است تا یک تصمیمی که دربرگیرنده تبعات معناداری در عرصه دیپلماتیک باشد. در 32سال گذشته، منهای هشت سال اصلاحات، روابط میان لندن و تهران «در عمل» از حد سطح کاردار هم پایین‌تر بوده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com