بیانیه تروئیکای اروپا به شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 29 ارديبهشت 1403

Today : Sat, May 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  120829 تاریخ انتشار:  1400-09-06 - 11:18 تعداد بازدید:  443
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیانیه تروئیکای اروپا به شورای حکام درباره برنامه هسته‌ای ایران

بین الملل


 تروئیکای اروپا در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی نسبت به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان مدعی شدند که توانایی آژانس برای نظارت بر برنaامه هسته‌ای ایران کاهش یافته است.
به گزارش ایسنا، انگلیس، آلمان و فرانسه بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منتشر کردند و در آن به تکرار ادعاها درخصوص ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداختند.
این 3 کشور در ابتدای بیانیه خود از جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین کار حرفه‌ای و به گفته آنها، بی‌طرفانه آژانس در انجام وظایفش مبنی بر نظارت و راستی‌آزمایی در ایران قدردانی کردند.
آنها در ادامه با طرح این ادعا که ایران در 2 سال گذشته به آنچه «تنش زایی نظام‌مند هسته‌ای» خوانده شده، ادامه داده است مدعی شدند که تهران با توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای خود جامعه جهانی را در معرض خطر جدی قرار داده است.
تروئیکای اروپا مدعی شدند: ایران هیچ توجیه غیرنظامی برای غنی‌سازی ٢٠ و ٦٠ درصد ندارد و همچنین تولید اورانیوم با غنای بالا برای یک کشورِ بدون تسلیحات هسته‌ای بی‌سابقه است. به علاوه، اقدام اخیر ایران در نصب زیرساخت‌های سانتریفیوژهای پیشرفته تحولی نگران‌کننده است و این رویداد می‌تواند غنی‌سازی در سطوح بالاتر را برای ایران آسان‌تر کند.
آنها در بیانیه مشترک خود مدعی شدند که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران موجب کاهش ارزش‌های برجام در زمینه عدم اشاعه به شکلی بازگشت‌ناپذیر شده است.
این کشورها همچنین مدعی کاهش همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند و ادعا کردند: این امر موجب کمتر شدن توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران شده است.
آنها با بیان این که ۹ ماه است که تهران تمامی اقدامات شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی مورد توافق ذیل برجام و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است از ایران خواستند که دسترسی‌های آژانس اتمی را مجدداً برقرار و به‌طور کامل با آن همکاری کند.
آنها به علاوه خواستار بازگرداندن دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مجتمع کرج شدند تا بررسی کند که آیا تولید لوله‌های روتور سانتریفیوژ و بیلوزها از سر گرفته شده است، یا خیر و دوربین‌های جایگزین را نیز نصب کند.
انگلیس، فرانسه و آلمان در بخش پایانی این بیانیه به از سرگیری مذاکرات برجامی در وین اشاره کرده و آورده‌اند: ما به عنوان تروئیکای اروپا با حسن نیت به این مذاکرات بازمی‌گردیم و بر این باوریم که امکان دستیابی به یک تفاهم و اجرای آن به گونه‌ای که موجب بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام و بازگشت ایالات متحده به این توافق شود، وجود دارد. ما متقاعد شده‌ایم که به نفع تمام طرف‌هاست که هرچه سریعتر این کار انجام شود. در حقیقت بازگشت به اجرای کامل برجام در راستای امنیت ملی همگان، ازجمله ایران است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com