تحقق توازن در عرصه سیاست خارجی کشور همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 7 اسفند 1402

Today : Mon, February 26, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121831 تاریخ انتشار:  1400-10-29 - 09:36 تعداد بازدید:  276
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سفر رئیسی به مسکو
تحقق توازن در عرصه سیاست خارجی کشور

بین الملل

 رئیس دولت سیزدهم در روزهای آتی در نخستین سفر دوجانبه خود در مقام رئیس‌جمهوری به دعوت چندین باره «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه به مسکو سفر می‌کند تا در ملاقاتی مفصل با همتای روس خود در ارتباط با موضوعات مهم روابط دوجانبه و برنامه‌های 2 کشور برای توسعه مناسبات در حوزه‌های مختلف از جمله عرصه اقتصادی و تجاری رایزنی و گفت‌وگو کند.
سفر حایز اهمیت سید ابراهیم رئیسی به روسیه در حالی انجام می‌شود که پوتین نخستین مقام عالی‌رتبه خارجی بود که در پیامی انتخاب رئیسی به عنوان رئیس‌جمهوری جدید  ایران را تبریک گفت.
رؤسای‌جمهوری 2 کشور تاکنون دیدار حضوری با یکدیگر نداشته‌اند و بر خلاف برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای دیدار این 2 مقام عالی‌رتبه در حاشیه اجلاس شانگ‌های در شهر دوشنبه در شهریورماه سالجاری این دیدار به دلیل ابتلای یکی از نزدیکان پوتین به کرونا و قرنطینه شدن وی به خاطر این موضوع به تعویق افتاد و این دیدار به یک گفت‌وگوی تلفنی تبدیل شد؛ گرچه در ۲۵ آبان‌ماه سالجاری نیز بار دیگر 2رئیس‌جمهوری با یکدیگر به‌صورت تلفنی گفت‌وگو و رایزنی کردند.
 سفر رئیس‌جمهوری ایران به روسیه با دستور کار توسعه تعاملات اقتصادی و تجاری 2کشور در راستای نگاه راهبردی ایران به شرق انجام می‌شود و کارشناسان و تحلیلگران عرصه سیاست خارجی در این ارتباط تأکید دارند که گسترش روابط ایران با حوزه شرق برای تقویت جایگاه ایران هم از موضع بازیگری ژئوپلیتیکی و اقتصادی و هم از موضع سیاسی در برابر فشار غرب حایز اهمیت است.
 مهمترین دستور کارهای اقتصادی سفر رئیس‌جمهوری به مسکو
 همان‌طور که ایران در شهریورماه سالجاری در نشست دوشنبه با حمایت کشورهایی چون چین و روسیه در پی رایزنی‌های فشرده مقامات وزارت خارجه دولت‌های دوازدهم و سیزدهم به عضویت دائم سازمان شانگ‌های درآمد به نظر می‌رسد یکی از مهمترین دستور کارهای سفر رئیسی به مسکو در جریان دیدار با پوتین پیگیری بحث عضویت دائم ایران در اتحادیه تجاری اوراسیا است.
 در همین چارچوب کارشناسان معتقد هستند با توجه به تنوع بازار و تنوع منابع موجود در کشورهای عضو این اتحادیه، عضویت دائم در آن یک فرصت قابل توجه برای اقتصاد ایران ایجاد می‌کند و می‌توان از این‌طریق بخشی از اثر تحریم‌ها را جبران کرد. به‌طورقطع ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد. ایران مدت طولانی شرکت‌کننده در موافقت‌نامه موقت اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوده است و اکنون مدتی است که روند برای عقد موافقت‌نامه دائمی ایران با این اتحادیه آغاز شده است و این امید وجود دارد که با حمایت روسیه این روند تسریع و نهایی شود.
در سال‌های اخیر روابط ایران و روسیه در حوزه تعاملات سیاسی در عرصه دوجانبه و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای از رشد قابل‌توجهی برخوردار بوده است، ولی این تعاملات در حوزه تجاری رشد چشمگیری نداشته است گرچه برخی از کارشناسان معتقد هستند که اقتصاد 2 کشور ایران و روسیه با توجه به نوع فعالیت‌های تجاری و اقتصادی 2کشور، چندان مکمل یکدیگر نیستند و نباید انتظار چشمگیری در این زمینه داشت، ولی واقعیت این است که علی‌رغم این موضوع متأسفانه 2 کشور از ظرفیت‌های حداقلی موجود نیز برای گسترش روابط استفاده نکرده‌اند و ظرفیت‌های موجود در این زمینه نادیده گرفته شده است.
به گفته قائم‌مقام اتاق بازرگانی و صنعت روسیه در سالجاری میلادی حجم تجارت بین 2کشور برای نخستین بار در طول روابط 2 کشور به بیش از 3میلیارد دلار رسیده که بخش اعظم این حجم از مبادلات تجاری به محصولات کشاورزی 2 کشور اختصاص دارد.
به نظر می‌رسد از جمله دیگر دستورکارهای اقتصادی سفر رئیسی به مسکو گسترش همکاری‌های 2 کشور در حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل باشد؛ موضوعی که می‌تواند برای 2کشور سالانه درآمد میلیاردی به همراه داشته باشد.
 ایران و روسیه هر 2 با توجه به نوع اهداف و سیاست‌های خود در عرصه خارجی و مخالفتشان با سیاست‌های یکجانبه آمریکا در عرصه بین‌الملل بارها مورد تحریم دولت واشنگتن قرار گرفته‌اند و اثرات مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌ها بر اقتصاد خود را به‌خصوص در حوزه‌های پولی و بانکی از نزدیک لمس کرده‌اند در همین چارچوب تهران و مسکو ازجمله کشورهایی هستند که معتقد هستند که آمریکا دلار را به ابزاری برای فشار به کشورهای منتقد خود تبدیل کرده است و در این راستا لازم است که کشورها تا آنجا که امکانپذیر است حداقل در روابط تجاری دوطرفه از واحدهای پولی ملی خود استفاده کنند و در این ارتباط  با یکدیگر پیمان دوجانبه پولی و بانکی امضا کنند در این ارتباط در سال‌های اخیر رایزنی‌ها و اقداماتی بین 2 کشور ایران و روسیه انجام شده است و این انتظار وجود دارد که با استفاده از فرصت این سفر، ایران بتواند با همکاری مشترک نسبت به بحث مراودات بانکی در یک بستر کاملاً شفاف و مشخص با روسیه اقدام کند تا بخشی از محدودیت‌های مراودات بانکی و پولی که امروز با آنها مواجهیم، کنار گذاشته شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com