1401-09-071401-09-17bool(false) پایان نشست دوره هشتم مذاکرات وین همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : پنجشنبه ، 17 آذر 1401

Today : Thu, December 8, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121089 تاریخ انتشار:  1400-09-20 - 10:20 تعداد بازدید:  265
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پایان نشست دوره هشتم مذاکرات وین

بین الملل

باقری:‌ دوطرف می‌خواهند مواضع به هم نزدیک شود

 رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران گفت که طرفین اراده جدی برای استمرار مذاکرات دارند و این نشان می‌دهد که می‌خواهند مواضع به هم نزدیک شود.
علی باقری افزود: نشست کمیسیون برگزار شد و طرف‌های ‌مذاکرات ازجمله ایران دیدگاه‌ها و نظراتشان را بیان کردند. ایران هم تأکید کرد که مسیر گفت‌وگوها را بر اساس مواضع خودش که قبلاً بیان کرده با جدیت ادامه می‌دهد و اراده جدی برای ورود به مذاکرات دارد.
وی ادامه داد: در رابطه با دستیابی به توافق هم اگر زمینه‌های لازم فراهم شود، به‌طور قطع هیچ مانعی نمی‌بینیم.
رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران درباره اینکه ایران پاسخ مستند و منطقی را دریافت کرد؟ اظهار کرد: این موضوع باید در جلسه کارگروه‌ها بحث شود.
باقری درباره کاهش شکاف‌ها گفت: همین که طرفین اراده جدی برای استمرار مذاکرات دارند نشان می‌دهد که دوطرف می‌خواهند مواضع به هم نزدیک شود.
هشتمین دوره مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ پنجشنبه‌ گذشته در هتل کوبورگ وین برگزار و قرار شد گفت‌وگوها در سطح کارشناسی و سیاسی ادامه یابد.
 در مذاکرات دوره هفتم ایران 2 سند را به طرف‌های مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها و جزئیات آن و نیز اقدامات هسته‌ای متقابل ایران ارائه کرد. از آنجا که اسناد ارائه ‌شده از سوی ایران در بخش‌هایی تغییر کرده یا اصلاح و اضافه و کم شده بود، کشورهای اروپایی واکنش تندی نسبت به آن نشان دادند.
کشورهایی اروپایی و آمریکا پس از بررسی این اسناد مدعی شدند که متن پیشنهادی ایران قابل مذاکره نیست و پیشنهادها «زیاده‌خواهانه» است. این درحالی بود که ایران تأکید داشت نخست اینکه تغییرات روی همان متن پیش‌نویسی اعمال شده که در دور ششم مذاکرات انجام شده بود و نیز اضافه و کم شدن برخی بخش‌ها به متن، در چارچوب قانونی و حقوقی برجام است.
 مالی: به همکاری با چین و روسیه برای بازگشت متقابل به برجام ادامه می‌دهیم
نماینده آمریکا در امور ایران با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر خود با مقامات چین و روسیه در توئیتر نوشت: رایزنی‌های خوبی با این 2 مقام روس و چینی داشتم، همانطور که پیش از دور هفتم مذاکرات (وین) توافق کردیم به هماهنگی نزدیک سه‌جانبه‌مان برای دستیابی به هدف مشترک خود مبنی بر پایبندی کامل متقابل به برجام بر اساس پیشرفت‌های حاصل شده در 6 دور اول ادامه خواهیم داد.
رابرت مالی در پیامی دیگر نیز نوشت: گفت‌وگوهای سازنده‌ای با شرکای خود در شورای همکاری خلیج (فارس) داشتم. ما همچنان به درخواست خود برای بازگشت متقابل و سریع به پایبندی به برجام متعهد هستیم. این بهترین راه برای تقویت روابط اقتصادی منطقه‌ای و جلوگیری از بحران هسته‌ای است. ما کماکان به رایزنی‌های نزدیک ادامه می‌دهیم.

 امیدواری روسیه در وین نسبت به رفع اختلاف‌نظرها
نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در یک پیام توئیتری با اشاره به توئیت اخیر مالی نوشت: همانطور که از این توئیت می‌توانید دریابید، ما موفق به ایجاد فضای همکاری جدی با سایر همتایان خود در مذاکرات وین درباره برجام، شامل ایالات متحده شده‌ایم. میخائیل اولیانوف ادامه داد: این خیلی خوب است، البته هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد، اما بدیهی است که همه ما با وحدت هدف پیش می‌رویم.

 زاخارووا: امیدواریم مذاکرات وین مؤثر باشند
البته ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از نشست دوره هشتم وین گفت: امیدواریم تمامی این مذاکرات مؤثر باشند و موجب آغاز کارهای بیشتر در سطح کارشناسی شوند.

 واشنگتن: بازگشت متقابل برای پایبندی به برجام امکانپذیر است
سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز ساعاتی قبل از برگزاری نشست دور هشتم تیم مذاکره‌کننده ایران با 1+4 ، گفت که بازگشت متقابل برای پایبندی به برجام امکانپذیر است.
ند پرایس در نشست خبری هفتگی خود درباره مذاکرات وین افزود: یک هیأت آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی، نماینده ویژه ریاست‌جمهوری آمریکا در امور ایران، در روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه) به دیگر طرف‌های مذاکرات در وین می‌پیوندد.
وی در ادامه مدعی شد که واشنگتن قصد دارد هرچه سریع‌تر این موضوع را دریابد که آیا ایران با حسن‌نیت به مذاکرات وین بازمی‌گردد، یا خیر.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا افزود: ما یک مبنای خوب داریم که می‌توانیم بر اساس آن عمل کنیم و مطمئناً امیدواری ما این است که ایران نیز بخواهد و مایل باشد که گفت‌وگوها را بر همین مبنا ادامه دهد تا این موضوع را آزمایش کند که آیا واقعاً می‌توانیم به بازگشت متقابل به پایبندی به برجام برسیم یا نه.
وی همچنین مدعی شد: مذاکرات به زودی نشان خواهد داد که آیا ایران برای ادامه رایزنی‌ها با حسن نیت به وین بازگشته است یا خیر. 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com