1398-03-191398-03-29bool(false) تحریم های اولیه جمهوری اسلامی ایران همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85141 تاریخ انتشار:  1397-07-02 - 06:00 تعداد بازدید:  153
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي ارتباط تمدید قانون داماتو با نقض برجام، شماره3
تحریم های اولیه جمهوری اسلامی ایران

نویسنده : فاطمه پاک زاد

بین الملل

این اتفاق ناگهانی باعث شد عرضه نفت کاهش و متعاقباً قیمت نفت از 12 دلار به مرز 34 دلار افزایش یابد که البته در این میان ایران توانست با فروش نفت به قیمت بالاتر تا حدودی درآمد سابق خود را بازیابد اما هزینه‌های سنگین جنگ همچنان نظام را می‌آزارد. حرکت جمهوری‌اسلامی‌ایران پس از سال‌های جنگ نیز سبب شد تا آمریکا و متحدانش برای تسلیم کردن ایران به بهانه‌های مختلف دست به تحریم‌های بیشتری بز نند.
اهداف و انگیزه‌های اعمال تحریم‌ها شامل: انگیزه‌های تهاجمی، انگیزه‌های‌دفاعی، انگیزه ارتباطی .
تسخیر لانه‌جاسوسی و وضع اولین تحریم
 در روز سیزدهم آبان 1358و در زمان دولت موقت بازرگان ساختمان سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان معترض به تصرف درآمد. در چنین روزی دانشجویان دانشگاه‌های تهران علی‌رغم مقاومت محافظین ساختمان سفارت، از دیوارهای آن بالا رفتند و 66 کارمند حاضر در سفارت را به مدت 444 روز در اختیار گرفتند. آمریكا در واكنش، اقدام به تحریم اقتصادی ایران و بلوكه كردن اموال و دارایی‌های ایران در بانك‌های آمریكایی و بانك‌های خارجی مستقر در آمریكا كرد و از سوی دیگر اقدام به آزار واذیت ایرانیان مقیم آمریكا نمود.
دموکراتها و مهار دوجانبه: بیل کلینتون که از ابتدای سال 1993 به ریاست‌جمهوری امریکا برگزیده شده‌بود، اعلام نمود که سیاست‌خارجی دولت جدید امریکا بر سه ستون امنیت اقتصادی، قدرت نظامی و پیشبرد دموکراسی استوار خواهد بود. سیاست‌خارجی کلینتون در قبال منطقه خلیج‌فارس و به‌ویژه دو کشور ایران و عراق که به مدت 8 سال با یکدیگر در جنگ بودند همواره مبتنی بر موازنه قدرت بین دو کشور بوده‌است، حتی حکومت ریگان بر یک موازنه میان دو کشور تکیه داشت و از درگیری دو کشور به جنگ، بهره‌برداری می‌کرد. استراتژی جدید امریکا در خلیج‌فارس: قدرت نظامی، فشارهای دیپلماتیک و تحریم‌های اقتصادی.
این سیاست با قصد تغییر در رفتار ایران، منزوی ساختن و تضعیف سیاسی- اقتصادی و نظامی ایران، برقراری توازن بین دو قدرت منطقه‌ای و پیشبرد جریان صلح خاورمیانه و تأمین امنیت اسرائیل شکل گرفت. امریکایی‌ها معتقد بودند که ابزار و شیوه‌های مهار ایران اعمال فشار و در کنار آن گفتگو و مذاکره می‌باشد. بنابراین ابزار مهار ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی و نظامی و به روش یک‌جانبه و چندجانبه است که در ُبعد تحریم‌های چندجانبه از آنجایی‌که قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل در مورد تحریم ایران صادر نشد، موفقیت و پیشبرد این سیاست مبتنی بر همکاری متحدین اروپایی، ژاپنی و کشورهای منطقه‌ای آمریکا بود. که با طرح داماتو یکی از اقدامات خصمانه دولت آمریکا در قبال ایران در دوره کلینتون بود، طبق این طرح هر دولت و شرکت خارجی که سالیانه بیش از 40میلیون دلار در صنایع نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری می‌کرد از سوی آمریکا مشمول تحریم قرار می‌گرفت.
مهم‌ترین اقدامات امریكا علیه تسخیر سفارت امریکا: فشارآوردن به دولت موقت كه با استعفای نخست‌وزیر منتفی گردید؛ اعزام هیأت ویژه‌ای متشكل از «رمز كلارك» و «ویلیام» به ایران، كه اما مقدس‌سره ضمن اعلام امتناع خود از ملاقات با آنان، ملاقات شورای‌انقلاب‌اسلامی و تمامی مسؤولان را با آن هیأت به شرطی ممكن شمرد كه شاه را تحویل بدهند، كه در نتیجه هواپیمای حامل امریكایی‌ها در آسمان مسیر خود را به سمت تركیه تغییر داد؛ تماس‌های امریكا با بعضی از غرب‌زدگانی كه گمان می‌كرد می‌توانند در جهت آزادی گروگان‌ها اقدامی بكنند، مانند بنی‌صدر و قطب‌زاده؛ تبلیغات منفی علیه دانشجویان مسلمان مستقر در لانه‌ی‌جاسوسی (مبنی بر كمونیست بودن آنها و یا این كه با گروگان‌ها با خشونت رفتار می‌گردد و اتهامات بی‌پایه‌ای از این قبیل)؛ زمینه‌سازی در ملت امریكا برای انجام اقدامات و عملیات احتمالی و نیز تبلیغات منفی علیه ایران برای موجه جلوه دادن حركت‌های جاسوسی آمریکا.
اقدامات جدی‌تری آمریكا، محاصره اقتصادی ایران؛ بلوكه كردن دارایی‌های ایران؛ قطع كامل روابط امریكا با ایران؛ و بالاخره تهدید نظامی و مانورها و نقل و انتقالات ناوگان امریكا جهت مرعوب ساختن ملت ایران.
بر اساس نظریه اقتصاد بین‌الملل، روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه یا چندجانبه عمدتاً بازی برد - برد است و ایجاد هرگونه محدودیت بر سر راه تجارت به‌ویژه با اعمال تحریم‌ها به هر دو طرف تحریم‌کننده و تحریم‌شونده آسیب وارد می‌کند چراکه روند تجارت، سرمایه‌گذاری و تعاملات مالی طرفین را تحت تأثیر قرار داده و منجر به کاهش درآمد، افزایش هزینه‌ها، افزایش نرخ‌های تأمین مالی و کندی فرایند توسعه فناوری می‌شود. در این میان، هرچه اقتصاد کشور تحریم شونده شکننده‌تر باشند آسیب‌ها نیز بیشتر خواهند بود. در این میان ، تحریم‌های مالی در مقایسه با تحریم‌های تجاری از آثار قوی‌تری برخوردارند .
اثرات وضع تحریم: هزینه تحریم براي اقتصاد کشور هدف بیش از 2 درصد تولید ناخالص ملی باشد؛ نسبت تولید ناخالص کشور تحریم‌کننده حداقل 10 برابر کشور تحریم شده‌باشد؛ امکان تسلط بر بیش از 25درصد کل تجارت کشور هدف؛ تحریم‌ها به سرعت و با همکاري سایر کشورهایی اعمال شود که شریک تجاري کشور هدف به‌شمار می‌روند؛ هزینه تحمیل تحریم‌ها براي کشور تحمیل‌کننده پایین باشد.
در ادامه مطلب به تحریم‌های وضع شده علیه ایران می‌پردازیم....
منابع: تحلیل‌ عوامل تاثیرگذاری تحریم‌های اقتصادی بر ایران و راهکارهای مقابله با آن، مهدی طغیانی، مرتضی درخشان؛ تاثیر تحریم‌های بین‌المللی بر عوامل قدرت‌ملی؛ با تاکید بر تحریم‌های شورای‌امنیت‌سازمان‌ملل بر علیه ایران، حسین مختاری‌هشی.
*کارشناس‌ارشدروابط بین‌الملل


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com