1403-04-231403-05-02bool(false) تکرار برجام در وین همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

Today : Tue, July 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  122428 تاریخ انتشار:  1400-12-03 - 10:03 تعداد بازدید:  321
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خبرها حاکی از توافق در مذاکرات است
تکرار برجام در وین

بین الملل

 سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان روز گذشته در نشست خبری خود درباره تبادل زندانیان میان ایران و ایالات متحده اعلام کرد که «بازداشت اتباع ما به بهانه دور زدن تحریم‌ها توسط آمریکا و متأسفانه با مداخله و همراهی برخی کشورهای اروپایی انجام شده و برای ما اولویت داشته و مذاکرات و گفت‌وگوها جدی بوده و تفاهم‌هایی داشته‌ایم و امیدواریم طرف مقابل آماده اجرایی کردن این گفت‌وگوها باشد».
اظهارات خطیب‌زاده نسبت به تفاهم‌های ایران و ایالات متحده درباره تبادل زندانیان، فال نیکی از احتمال بالای توافق و حصول نتیجه مذاکرات وین است.
البته گفتنی است که علاوه بر این مسأله، در روز‌ها و هفته‌ گذشته مقامات طرفین مذاکره‌‌کننده نیز اظهاراتی مبنی بر در دسترس بودن حصول نتیجه و روند مثبت مذاکرات مطرح کرده‌اند.
با این‌حال می‌توان گفت که زمان حصول نتیجه مذاکرات همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
گفتنی است که امیرعبداللهیان نیز در گفت‌وگو با یورونیوز در رابطه با زمان احتمالی توافق گفته بود که اگر طرف غربی امروز واقع‌بینانه‌ با آنچه در میز مذاکرات وین می‌گذرد برخورد کند، ما می‌توانیم در کمتر از چند ساعت به توافق نهایی برسیم.
قاعدتاً طرفین مذاکره‌کننده درصورت عزم جدی برای احیای برجام، خواهان حصول هرچه زودتر نتیجه مذاکرات هستند. با این‌حال هیچ یک از طرفین مذاکره‌کننده برای حصول سریع، حاضر به گذشتن از مواضع خود نبوده‌اند.
با این‌حال می‌توان گفت که تسریع در روند مذاکرات و حصول نتیجه در حال‌حاضر اولویت قرار گرفته است. البته این مسأله هیچ ارتباطی با ادعای واهی طرفین غربی مبنی بر گریز هسته‌ای ایران در هفته‌های آتی ندارد و این ادعا تنها در چارچوب فشار مذاکراتی ارزیابی می‌شود و توجیه منطقی ندارد.
اما چند مسأله در حال‌حاضر زمان را برای حصول نتیجه مذاکرات وین، خطرناک و محدود کرده است.
از یک‌سو حواشی اخیر اوکراین و اختلافات روسیه، اروپا و ایالات متحده، موجب شده که توجهات از وین به اوکراین معطوف شود و همین مسأله موجب شده مذاکرات وین تحت‌تأثیر حواشی اوکراین قرار گیرد.
گفتنی است که تنش‌ها بر سر اوکراین در این روز‌ها فراز و فرودهای زیادی داشته و هیچ کس احتمال آغاز درگیری میان طرفین این حواشی را صفر نمی‌داند. از این‌رو برخی آغاز درگیری بر سر اوکراین را شکست مذاکرات وین به علت تغییر موضع برخی از کشور‌های طرف مذاکره می‌دانند.
از سوی دیگر برخی از تحلیلگران بر این باورند که با نزدیک شدن به انتخابات سنای آمریکا، هزینه‌های سیاسی-حزبی مذاکرات وین برای جو بایدن و حزب متبوع این دولت (حزب دموکرات) ایالات متحده بالا می‌رود و این مسأله نتیجه مذاکرات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
از این‌رو امیدواریم هرچه سریع‌تر حصول نتیجه مذاکرات در وین، تحقق یابد.
گفتنی است که به اعتقاد کارشناسان، بسیاری از مسائل دیگر همچون روند مثبت نزدیک شدن کشور‌های همسایه حوزه خلیج‌فارس به ایران و تفاهمنامه و توافق‌نامه‌های اقتصادی کشورمان با سایر کشور‌ها ازجمله روسیه و چین، ارتباط مستقیمی با مذاکرات وین دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com