1399-09-021399-09-12bool(false) نشست کمیسیون مشترک برجام در وقت طلایی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111428 تاریخ انتشار:  1399-06-12 - 11:35 تعداد بازدید:  163
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نشست کمیسیون مشترک برجام در وقت طلایی

بین الملل


 کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه کشورهای ایران و ۱+۴ روزگذشته در هتل کوبورگ وین آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، درحالی‌که آمریکا همچنان در تلاش است تا خارج از برجام و با تفسیری موسع و یکجانبه از قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود را بازگرداند، اعضای باقی مانده در این توافق به‌همراه ایران در نشست عادی و ادواری کمیسیون مشترک به بررسی آخرین تحولات و موضوعات در دستور کار برای اجرایی شدن بخش‌های مختلف آن می‌پردازند.
همان‌قدر که آمریکا در شورای امنیت به‌دنبال جوسازی و تنش‌زایی علیه برجام و ایران است، به همان اندازه ایران به‌همراه چین و روسیه و اعضای اروپایی برجام سعی دارند تا مانع آسیب سنگ‌اندازی‌های آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش بر سر راه این توافق شوند.
ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از هفته‌ها رایزنی و مذاکره و رفت و آمدهای سیاسی هفته گذشته توانستند به توافقی برای حل و فصل اختلاف نظر پادمانی ایجاد شده دست یابند.
آژانس در 2 گزارش خود درباره اجرای مقررات و قوانین پادمان در ایران که همزمان با انتشار گزارش اجرای برجام براساس اسناد و مدارک ادعایی که به گفته‌ مقامات ایرانی، اسنادی جعلی و ساختگی و مبتنی بر اسناد جاسوسی بوده است خواستار بازرسی از 2 مکان از پیش اعلام نشده از سوی ایران شد.
اسامی این 2 مکان به‌طور رسمی از سوی ایران و آژانس اعلام نشده است اما گفته می‌شود این 2 مکان یکی نزدیک به اصفهان و دیگری نزدیک به تهران است. ایران استدلال‌های آژانس برای درخواست صدور مجوز دسترسی به این 2 مکان را منطبق با قوانین پادمان ندانست و در ابتدای امر با این درخواست مخالفت کرد. در عین‌حال در بیش از 6 ماه گذشته پس از رایزنی‌های متعدد 2 طرف توانستند به سازوکاری برای حل اختلاف ایجاد شده دست یابند.
در سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران، ایران داوطلبانه با اعطای دسترسی به آژانس برای بازرسی از 2 مکان مورد نظرش در چارچوب پادمان جامع و پروتکل الحاقی موافقت کرد و در مقابل آژانس اعلام کرد که پس از این، درخواست و سؤال دیگری در چارچوب اسناد و مدارکی که اکنون در اختیار دارد مطرح نخواهد کرد.توافق ایران و آژانس مورد استقبال کشورهای اروپایی، چین و روسیه قرار گرفت و یکی از موضوعات در دستور کار کمیسیون مشترک برجام توضیح این توافق برای اعضای کمیسیون بود.
همچنین در حاشیه این نشست در وین، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی حاضر در وین با رافائل گروسی مدیرکل آژانس دیدار کردند. توافق ایران و آژانس یکی از مهم‌ترین دستاویزهای آمریکا و هم‌پیمانانش برای کشاندن موضوع ایران به شورای امنیت از مسیر شورای حکام بود که فعلا راه آن بسته شده است.
این توافق در شرایط متشنج شورای امنیت و نشست فصلی شورای حکام قابل توجه است. از این رو، نشست کمیسیون مشترک برجام در چنین شرایطی با هدف دستیابی طرف‌ها به همکاری و هماهنگی بیشتر در راستای حفظ برجام در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو از اهمیت دوچندان برخوردار است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com