همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 29 ارديبهشت 1403

Today : Sat, May 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  120844 تاریخ انتشار:  1400-09-07 - 10:32 تعداد بازدید:  470
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

وزیر امورخارجه:
همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است

بین الملل

■ ایرانیان می‌توانند با آرامش به کشور سفر کنند

 
وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین در روزهای آتی گفت که امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام‌های اساسی و موفقیت‌آمیز رو به جلویی داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در طول 100 روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در راستای حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است، افزود: از هفته جاری گفت‌وگوهای وین را کلید خواهیم زد. در همین چارچوب در هفته‌های گذشته معاون من آقای باقری به برخی از کشورهای اروپایی، مسکو و همچنین سفرهایی به کشورهای منطقه و همسایه داشته، ارتباط وبیناری با پکن برقرار کرده و در این راستا اقدامات و رایزنی‌هایی را به عمل آورده است.
وزیر امورخارجه ادامه داد: من نیز با وزرای خارجه کشورهای عضو برجام گفت‌وگوهای مفصلی داشته‌ام. ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. البته درصورتی که طرف‌های مقابل نیز به تعهدات کامل‌شان برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خودمان را در گفت‌وگوهایی که داشته‌ایم اعلام کرده‌ایم.
وی تأکید کرد: نظر صریح جمهوری اسلامی ایران این است که باید در میز مذاکره حقوق و منافع ملت ایران تأمین شود و تحریم‌ها لغو شود. ما امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام‌های اساسی و موفقیت‌آمیز رو به جلویی داشته باشیم.
وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود در این زمینه گفت: به طور قطع دست جمهوری اسلامی ایران بسته نخواهد بود، گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و ما از گزینه گفت‌وگو و مذاکره در وین کار را آغاز می‌کنیم. ما در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم و امیدواریم طرف‌های مقابل نیز در عمل این جدیت را داشته باشند.
امیرعبداللهیان ادامه داد: ما به صراحت به طرف‌های مقابل گفته‌ایم که ما یک دولت عملگرا و نتیجه‌محور هستیم و امیدواریم که در میز مذاکرات وین چنین اتفاقی بیفتد.
وزیر امورخارجه کشورمان همچنین با اشاره به اقدامات وزارت‌خارجه برای پیگیری و حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور افزود: در همین چارچوب ما تلاش کردیم که در سایت جدید وزارتخارجه بخشی را برای ارتباط مستقیم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هموطنان در داخل کشور با وزیرخارجه اختصاص دهیم و اگر شما به سایت جدید وزارت خارجه مراجعه کنید این دسترسی را مشاهده می‌کنید.
 در روزهای آینده نیز یک دسترسی بالاتری برای رفع نگرانی بخشی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این سایت فراهم می‌شود.
وی در همین رابطه ادامه داد: متأسفانه دشمنان، لابی صهیونیستی، رسانه‌های معاند تلاش می‌کنند که نوعی ایران‌هراسی را به‌ویژه در نسل جدید ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنند. ما در سایت وزارت خارجه در روزهای آینده بخشی را فعال خواهیم کرد که هم‌وطنان خارج از کشور می‌توانند بپرسند که ما برای ورود به ایران مشکلی از نظر نظام وظیفه یا هر موضوع دیگری داریم یا خیر. من به عنوان وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران عرض می‌کنم که ایرانیان عزیز با آرامش خاطر می‌توانند به کشور سفر کنند و با آرامش می‌توانند در هر زمانی براساس برنامه‌ریزی که انجام می‌دهند به کشور محل اقامت خودشان برگردند.
عبداللهیان خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: ما در این سامانه به شما پاسخ خواهیم داد که شما بدون مشکل می‌توانید به ایران سفر کنید و به عنوان وزارت امورخارجه و دستگاه دیپلماسی کشور تضمین می‌شود وقتی به شما پاسخی داده می‌شود.
وی ادامه داد: مایلم در همین‌جا تأکید کنم تعداد افرادی که دوتابعیتی هستند و به دلیل ارتکاب جرم در ایران محاکمه شده‌اند و جرم آن‌ها اثبات شده است کمتر از عدد انگشتان دو دست است. به صراحت می‌گویم که اگر هر کس دیگری حتی شخص وزیر خارجه نیز آن جرم را مرتکب می‌شد امروز با همان وضعیت روبه‌رو می‌شد ضمن اینکه بسیاری از آن‌ها مورد رأفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند.
امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گزارش خود از 100 روز فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم یکی دیگر از مسائل مهم در این مدت را تحولات افغانستان عنوان کرد و گفت: ما تلاش سیاسی گسترده‌ای را در ایران به عمل آوردیم که تحت‌تأثیر ناامنی و بی‌ثباتی که در افغانستان در دوره انتقالی ایجاد شد قرار نگیریم و در عین‌حال تدابیری را بیندیشیم که بتوانیم مرزها را کنترل کنیم، ورود آوارگان را مدیریت کنیم و راه‌حل سیاسی برای حل بحران افغانستان داشته باشیم.
وی ادامه داد: برگزاری حضوری دومین نشست وزیران امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران یکی از تدابیری بود که در این زمینه اندیشیده شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com