1399-09-021399-09-12bool(false) ضمانت می‌دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : چهارشنبه ، 12 آذر 1399

Today : Wed, December 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111314 تاریخ انتشار:  1399-06-05 - 09:29 تعداد بازدید:  121
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گروسی:
ضمانت می‌دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست

بین الملل


 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پس از 5/1 ساعت مذاکره پشت درهای بسته، در نشستی خبری نتایج این گفت‌وگوها را تشریح کردد.
علی‌اکبر صالحی ضمن خوشامدگویی به رافائل گروسی گفت: آقای گروسی پیش‌تر به‌عنوان دستیار مدیرکل، بارها به ایران آمده بودند و آشنایی ما مربوط به دوره‌ای است که بنده هم در آژانس بودم. این نخستین سفر ایشان در مقام مدیرکلی آژانس به ایران است.
به گزارش ایسنا، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اظهار کرد: فصل نوینی با آمدن ایشان از حیث همکاری ایران و آژانس آغاز می‌شود و همکاری‌های ما بیش از پیش گسترش می‌یابد. امیدواریم نتیجه سفر راضی‌کننده باشد، به‌طوری‌که 2 طرف متقابلا به وظایفشان عمل کنند که در چارچوب مقررات لازم باشد.
وی گفت: صحبت ما سازنده بود و قرار شد آژانس حرفه‌ای و مستقل کار خود را پیش ببرد و ما هم در چارچوب وظایف عمل کنیم.
رافائل گروسی نیز در سخنانی گفت: خوشحالم پس از چند سال به ایران آمدم. آشنایی من با آقای صالحی طولانی و همیشگی بوده است. قرار بود پارسال به ایران سفر کنم اما به‌دلیل کرونا امکانش فراهم نشد.
وی گفت: دستور کار گسترده‌ای داریم و بحث اصلی ما موضوع استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است و امروز صبح صحبت‌های زیادی داشتیم و بحث‌های ما امروز عصر مجدد ادامه پیدا می‌کند.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ پرسشی گفت: آژانس براساس امیال مدیرکل عمل نمی‌کند، براساس اسناد تصویب شده عمل می‌کند؛ از جمله پادمان جامع و پروتکل الحاقی. آژانس در عمر 70 ساله‌اش سعی کرده عملکردش بر مبنای فنی و حقوقی باشد. شاید عده‌ای بخواهند از آژانس برای اهداف خود استفاده کنند، اما کسانی که در آژانس هستند بی‌طرفانه کار می‌کنند. من در دوره مدیریتم اجازه نمی‌دهم کسانی از آژانس برای اهداف خودشان استفاده کنند.
گروسی در پاسخ به اینکه برخی مدعی هستند که از زمان روی کار آمدن شما تعامل ایران و آژانس دستخوش سیاسی‌کاری شده است، نظر شما چیست؟ گفت: از زمانی که من آمدم تغییری ایجاد نشده است. با ایران همکاری متقابل و فشرده داشتیم و از نظر بازرسی‌ها و تیم‌های آژانس که به ایران می‌آیند همکاری گسترده‌ای دارد و برخی پرسش‌ها است که امروز هم درباره آنها صحبت کردیم. از این رو معتقدم هیچ تغییری در رویکرد آژانس ایجاد نشده است و همکاری ما تداوم دارد و قرار است گسترده شود.
وی درباره فعالیت‌های هسته‌ای عربستان سعودی و نظارت آژانس بر این فعالیت‌ها اظهار کرد: بین آژانس و عربستان رابطه برقرار است و معتقدیم باید این فعالیت‌ها تحت نظارت قرار گیرد و امیدواریم نظارت بر برنامه هسته‌ای عربستان تداوم داشته باشد.
گروسی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره رویکرد آژانس و دوری از سیاسی‌کاری در بحث ایران تصریح کرد: من گرایش سیاسی ندارم و قضاوت‌ها و نتیجه‌گیری‌های آژانس تنها براساس یافته‌های فنی است. آژانس با ایران در ارتباط با برجام همکاری داشته است. یکسری نکات و موضوعات هست که باید حل‌وفصل شود. ‌گاهی مواردی پیش می‌آید که نیازمند شفاف‌سازی است.
مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی در پاسخ به اینکه آژانس چطور می‌تواند تضمین دهد موانع و طرح‌های ضدایرانی آمریکا مانع همکاری و تنش در روابط ایران و آژانس نشود؟ گفت: آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و اجازه نمی‌دهد بخش سومی بر این روابط تأثیر بگذارد. ما گزارش‌ها را با حساسیت و جزئیات و سیستمی تهیه می‌کنیم. دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما رابطه کشورها با آژانس باقی می‌ماند و این مهم است. ما ضمانت می‌دهیم اعمال نفوذی بر آژانس نیست، اما فشار هست ولی تا جایی که بتوانیم اجازه نمی‌دهیم این فشارها تأثیر بگذارد.
همچنین صالحی، در ادامه درباره جزئیات مذاکرات امروز با هیات آژانس اظهار کرد: پیش‌تر رایزنی‌هایی انجام شده بود و امروز درباره آنها صحبت کردیم، قرار است یک بیانیه صادر شود و طرف‌ها در تیم‌های کارشناسی روی آن کار می‌کنند و در وقت مقتضی اعلام خواهد شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان تأکید کرد: می‌توانم بگویم ما رو به جلو حرکت می‌کنیم و به آینده امیدوارم و قطعا مسائلی که پیش روست به نحو مقتضی حل خواهد شد. البته دشمنان ساکت نمی‌نشینند ولی باید با تدبیر حرکت کنیم و اقدامات را خنثی کنیم که تاکنون هم مدیریت کردیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com