کارویژه احزاب سیاسی در ایران همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85153 تاریخ انتشار:  1397-07-02 - 06:00 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کارویژه احزاب سیاسی در ایران

بین الملل


الف: حزب یک گردهمایی پایدار از مردم است که دارای عقاید مشترک و تشکیلات منظم اند و باپشتیبانی مردم برای بدست اوردن قدرت سیاسی از راه های قانونی مبارزه می کنند.
ب: کارویژه احزاب سیاسی : کارویژه و کارکردهای احزاب واقعی ، همواره موجب ثبات سیاسی و امنیت در هر نظام سیاسی است در کشورهایی که دموکراسی و حضور مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی پررنگ تر است نقش احزاب و گروه ها جدی تر دیده میشود.
وقوع انقلاب 57 سراغازی بر حضور گسترده احزاب در عرصه سیاسی ایران بود به گونه ایی که بالافاصله پس از انقلاب اسلامی صدها حزب ،گروه و انجمن تشکیل شد.
احزاب در نظام های مختلف سیاسی از کارکرد های متفاوتی برخوردارند اما از یک منظر کارویژه احزاب عمدتا شبیه هم هستند و بنابراین در دو دسته اساسی تقسیم بندی می شوند که بخشی از این کارویژه و کارکرد احزاب در جمهوری اسلامی و نتیجه گیری از ان در این نوشتار ضروری است.
پس از انقلاب احزاب و گروه های سیاسی به طور نامنظم و در عین حال بارویکرد های افراطی در طیف های مختلف به وجود امدند و به دلیل نبود ابزارهای قانون مند سازی فعالیت های رادیکال و گاهی خشن بهره میبردند.
با توجه به توضیحات بالا کارکرد احزاب مشخص می شود که اولا احزاب و طیف های مختلف سیاسی با تمام توان در عرصه های سیاسی ، اجتماعی، حاضر شدند و در پی ایفای نقش خود بودند اقداماتی از قبیل ایفای نقش در اصل نظام ، ایجاد رفراندوم برای تعیین نوع نظام سیاسی جدید، معرفی نامزد های انتخاباتی ، تلاش برای نفوذ در قدرت و تاثیرگزاری در عرصه های تقنینی و اجرایی جذب افراد به عنوان اعضای حامیان خود شکل دهی به افکار عمومی از طریق مطبوعات و برگزاری متینگ های سیاسی ، نظارت برکارکرد قوای اجرایی و هم چنین تلاش برای نفوذ در منتخبان و پیگیری اهداف خود از طریق انان از جمله اقداماتی بود که در همین مقطع توصیف شده احزاب انجام دادند.
احزاب در یک جامعه میتواند به صورت های مختلفی عمل نمایند گاهی کارکرد های حزبی خود را برای پیشرفت و ابادانی کشور و احترام به عقاید و افکار مردم قرار میدهند گاهی هم ممکن است صرفا به خاطر دستیابی به قدرت عمل نمایند .
یکی از ویژگی های جامعه مدنی وجود احزاب مختلف سیاسی با گرایشات گوناگون در کشور می باشد در جامعه مدنی احزاب وابسته به دولت نیستند قانونی و غیر قانونی بودن هر حزب وابسنه به خط مشی ان حزب است .
احزاب در جامعه مدنی درصدد براورده کردن خواسته ها و نیازهای مردم می باشند و این خواسته مردم را به دولت که در انجام کارویژه هایش کوتاهی کرده یا موفق نبوده منتقل میکنند.
گزینش نامزدها: با توجه به این که فعالیت های حزبی و بودن افراد در درون احزاب سیاسی اموزش عملی سیاست است احزاب ضمن معرفی افرادی به عنوان کاندیدا در انتخابات کارکرد دیگر خود را در مشخص کردن افراد مورد اعتماد خود به نمایش میگذارند .
از مهم ترین عرصه های ظهور و حضور احزاب و تشکل ها انتخابات است انتخابات موقعیت های استثنایی را برای احزاب به وجود میاورد و ان ها را قادر میسازد تا تاثیرگذاری خود را علنی سازند این مسئله ان چنان حائز اهمیت است که برخی وظایف احزاب را تنها در انتخابات خلاصه میکنند و حزب را در دستگاهی جهت کنترل و رهبری انتخابات ، جهت دادن به افکار عمومی و معرفی کاندیدا می دانند.
سابقه حزب در ایران به کمتر از 100 سال میرسد این احزاب در ایران دارای عملکرد مثبت و منفی بودند.
* کارشناسی ارشد اندیشه سیاسی
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com