آمریکا دولت عضو برجام نیست کشور نیجر نیز امید دولت ترامپ را ناامید کرد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : پنجشنبه ، 13 آذر 1399

Today : Thu, December 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111451 تاریخ انتشار:  1399-06-13 - 08:58 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حاضران در نشست کمیسیون مشترک:
آمریکا دولت عضو برجام نیست کشور نیجر نیز امید دولت ترامپ را ناامید کرد

بین الملل

 اعضای حاضر در نشست کمیسیون مشترک برجام که بیش از ۴ ساعت نیز به طول انجامیده بود با اشاره به خروج یکجانبه و اعلام توقف مشارکت آمریکا در برجام و اینکه این کشور پس از آن در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با برجام مشارکت نداشته، مجددا تأکید کردند آمریکا را نمی‌توان یک دولت عضو این توافق محسوب کرد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران نیز در پایان این نشست در جمع خبرنگاران عنوان کرد: همه اعضا متفق‌القول هستند که برجام یک دستاورد بزرگ دیپلماسی است و باید حفظ شود و همه اعضا اراده خود را یک بار دیگر اعلام کردند که می‌‌خواهند برجام را حفظ کنند، ارزش برجام را می‌فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند و خواهان اجرای کامل برجام هستند.
سیدعباس عراقچی نیز همچنین افزود: به‌طبع هم ما خواهان آن هستیم که آنها به تعهداتشان درباره رفع تحریم‌ها به‌طور کامل عمل کنند و هم آنها درباره کاهش تعهدات ایران به هر حال نکته دارند. در این زمینه به‌طبع اختلاف نظر در برجام ادامه دارد، ولی در جلسه تصمیم بر این شد وارد این موضوعات اصلا نشویم و به موضوع اصلی که حفظ برجام در نیویورک است بپردازیم و الحمدا... موضع بسیار خوبی هم اتخاذ شد.
طبق گزارش منتشر شده از فارس، در پایان این نشست بیانیه‌ای از سوی رئیس نشست بدین شرح صادر شد:
-تمامی اعضا با یادآوری اینکه برجام یک عنصر کلیدی از ساختار عدم اشاعه جهانی است که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد نیز تأیید شده است، بر اهمیت صیانت از این توافق تأکید کردند. اجرای کامل توافق از سوی تمامی طرف‌ها دارای اهمیت اساسی است.
-در پرتو مباحث مطروحه اخیر در شورای امنیت ملل متحد در نیویورک درباره تلاش برای بازگرداندن تحریم‌های ملل متحد که پیش‌تر لغو شده‌اند، اعضا دوباره تأکید کردند که آمریکا در تاریخ ۸ می‌۲۰۱۸ به‌صورت یکجانبه، توقف مشارکت خود در برجام را اعلام کرد و از آن پس، در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با برجام مشارکت نداشته است.
اعضا مجددا تأکید کردند که آمریکا را نمی‌توان یک دولت عضو برجام محسوب کرد. در این رابطه، اعضا همچنین بیانیه‌ها و مکاتبات مختلف پیشین خود با شورای امنیت ملل متحد در این‌باره، از جمله بیانیه مورخ ۲۰ اوت ۲۰۲۰ نماینده عالی اتحادیه اروپایی در ظرفیت هماهنگ‌کننده برجام که بیان می‌کند آمریکا نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های ملل متحد تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را آغاز کند، مجددا تأیید کردند.
■ اعضا از بیانیه مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مورخ ۲۶ اوت ۲۰۲۰، که اجرای آن آغاز شده است، استقبال کردند. در همین زمینه، آنها نقش مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان تنها سازمان بین‌المللی مستقل و بی‌طرف مسئول راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات عدم اشاعه هسته‌ای را یادآور شدند.
■ کمیسیون مشترک موضوعات هسته‌ای و همچنین رفع تحریم‌های ذیل برجام را مورد توجه قرار داد. کارشناسان به بحث درباره تمامی موضوعات مورد نگرانی‌ ادامه خواهند داد.
■ اعضا مجدداً اهمیت پروژه‌های عدم اشاعه هسته‌ای، به‌ویژه پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک و پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در فردو را تکرار کردند. با عنایت به آثار و عواقب بالقوه تصمیم آمریکا در ماه می ‌برای پایان دادن به اسقاطیه‌های مرتبط با پروژه اراک، اعضا حمایت قاطع و مسئولیت جمعی خود برای ادامه این پروژه را تکرار کردند.
  حمایت نکردن رئیس نیجری شورای امنیت از اقدام آمریکا علیه ایران
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این در ۲۰ اوت گفته بود روندی ۳۰ روزه را برای بازگردانی تمام تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران با عنوان اسنپ بک(مکانیسم بازگردانی سریع تحریم‌ها) را از طریق شکایت به شورا و متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای آغاز کرده است.
اما دایان تریانسیا دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رئیس دوره‌ای شورای امنیت در ماه اوت بود، گفت که او در موقعیتی نیست که اقدام بیشتری انجام دهد؛ زیرا ۱۳ عضو شورا مخالفت‌شان را اعلام کرده بودند.
طبق گزارش منتشرشده از ایسنا، از این رو پمپئو روز پنجشنبه‌ گذشته در توییتر نوشت که واشنگتن چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهد کرد، او همچنین افزود که تحت روند اسنپ بک، «اگر هیچ قطعنامه‌ای ارائه نشود، تحریم‌ها علیه ایران در ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت».
این درحالی بود که نشانه‌ای از اینکه آیا آمریکا خودش چنین متنی را ارائه خواهد داد یا نه، در اظهاراتش نبود و این شائبه پیش آمده بود که ایالات متحده در پی این است که با فشار بر رئیس جدید شورای امنیت سازمان ملل که از کشور نیجر است، اقدام کند.
با این‌حال رئیس نیجری شورای امنیت سازمان ملل شب چهارشنبه 12 شهریورماه اعلام کرد که با وجود مخالفت حداکثری میان اعضای شورای امنیت با اقدام آمریکا در زمینه بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، هیچ‌گونه اقدام بیشتری در این راستا انجام نمی‌دهد.
به گزارش از رویترز، ابدو اباری در ادامه گفت: از این بیانیه که «اقدام بیشتری درباره طرح آمریکا برای بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نمی‌توان انجام داد»، حمایت می‌کند؛ زیرا هیچ اتفاق‌نظری میان ۱۵ عضو شورای امنیت وجود ندارد.
رئیس نیجری دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل برای ماه سپتامبر بدون اعلام اقدامی مبنی بر ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای تحت روند اسنپ‌بک برای تداوم لغو تحریم‌های ایران، اظهار کرد: ما از این تصمیم که ماه پیش از سوی رئیس شورای امنیت اعلام شد حمایت می‌کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com