1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) اجرای راهبرد سران همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75005 تاریخ انتشار:  1395-09-21 - 05:45 تعداد بازدید:  351
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نشست هیأت 590 نفری اقتصادی روسیه در تهران با همتایان ایرانی
اجرای راهبرد سران

بین الملل

تهران از یکشنبه میزبان نشست 3 روزه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه و همایش بزرگ تجاری دوجانبه با حضور هیأت 590 نفری روسی است که گام اصلی اجرای راهبرد حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری دو کشور برای گسترش فراگیر روابط به شمار می‌رود.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها که با ریاست مشترک محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه برگزار می‌شود، بی‌سابقه‌ترین برنامه‌ریزی برای افزایش همکاری‌های دو کشور به شمار می‌رود.
برپایه برنامه اعلام شده، اعضای هیأت روسیه تا پایان روز یکشنبه وارد ایران می‌شوند و وزیر انرژی روسیه همراه گروه مدیران ارشد مذاکره‌کننده روسی نیز دوشنبه به تهران سفر می‌کند که افزون بر امضای اسناد مورد توافق، دیدارها و ملاقات‌های دوجانبه‌ای نیز با واعظی رئیس ایرانی کمیسیون و همچنین دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی دارد.
در جریان نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها در تهران که روسیه با یک هیأت 270 نفری از بخش‌های مختلف اقتصادی در آن حضور می‌یابد، کارگروه‌های ایرانی و روسی از جمله انرژی و ارتباطات و مخابرات در زمینه فرصت‌های تازه، برنامه اجرای قراردادها، پیگیری توافق‌های قبلی و همچنین برنامه‌ریزی برای آینده، مذاکره و تصمیم‌گیری می‌کنند.
براساس نتیجه مذاکرات مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو و نوواک رئیس روسی این نشست، امضای سند ساخت و راه‌اندازی 4 واحد نیروگاه حرارتی بندرعباس با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 289 میلیون یورو روسیه و نیز چند سند دیگر از جمله استانداردسازی، مترولوژی، ارزیابی کالاهای دو کشور و همچنین پروژه شرکت‌های خصوصی در تهران در نظر گرفته شده است.
همچنین قرار شده است، در چارچوب مذاکرات سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌ها برای نخستین بار کمیسیون انرژی دو کشور با حضور معاون وزیر انرژی روسیه با هدف توسعه همکاری‌های دوجانبه در این حوزه تشکیل شود.
وزارت انرژی روسیه پیش از این عرصه انرژی، صنایع، کشاورزی، دامی، بانکی، حمل و نقل، آموزشی، جنگل و هوافضا را از جمله دستورهای کاری دو کشور برای اجلاس تهران اعلام کرده بود.
محور دیگر نشست تهران نیز شامل کارآمدتر شدن چارچوب حقوقی و قراردادی برای همکاری‌های دوجانبه و احتمال امضای اسناد مرتبط به این حوزه‌ها از سوی مقام‌های دولتی است.
همزمان با برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک، نشست یک روزه و بزرگ تجاری دو کشور با حضور نمایندگان بیش از 200 شرکت از بزرگترین شرکت‌های اقتصادی روسیه شامل 320 نفر همراه همتایان ایرانی در تهران تدارک دیده شده که در تاریخ روابط دو کشور بی‌مانند است.
سنایی سفیر ایران در مسکو نیز درباره افق رو به گسترش همکاری‌های دو کشور اعلام کرده است: روابط تهران و مسکو در همه ابعاد و زمینه‌های سیاسی، منطقه‌ای و اقتصادی در حال توسعه است.
وی خاطرنشان کرد: اسناد زیادی از جمله سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیلات صدور روادید بین دو کشور، گمرکی و تولیدات سبز امضا شده و در حال اجرا است.
سنایی همچنین با اشاره به 8 دیدار برگزار شده بین حسن روحانی و ولادیمیر پوتین رییسان جمهوری دو کشور و تأکید سران بر گسترش بیش از پیش همکاری ها، اظهار کرد: روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف دیگر از جمله منطقه‌ای و خاورمیانه هم به نتیجه رسیده و در حال انجام است و امروز روشن‌ترین زمان همکاری‌های تهران و مسکو در طول تاریخ است.
سفیر ایران در مسکو اظهار کرد: مجموعه اقدام‌های انجام شده بویژه توافق کاهش تعرفه‌های گمرکی، گذرگاه سبز گمرکی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه‌گذاری مشترک، سبب توسعه روزافزون روابط اقتصادی با روسیه در آینده است.
سیزدهمین نشست کمیسون مشترک اقتصادی دو کشور با همکاری وزارت انرژی و توسعه اقتصادی روسیه، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، وزارت خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات، سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، از سوی »روس کانگرس» بزرگترین شرکت برگزارکننده همایش‌های اقتصادی روسیه برگزار می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com