در دیدار با اسلامی به تقویت بیانیه تهران پرداختیم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  119794 تاریخ انتشار:  1400-06-31 - 09:48 تعداد بازدید:  471
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:
در دیدار با اسلامی به تقویت بیانیه تهران پرداختیم

بین الملل

شصت‌وپنجمین نشست سالیانه آژانس اتمی، با حضور نمایندگان، سفرا و مقامات ارشد ۱۷۱کشور روز دوشنبه در وین، آغاز به کار کرد و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی و کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی نیز در این نشست حضور دارند.
پیش از این، گروسی در تاریخ ۲۰ شهریورماه در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد. وی پیش از ظهر یکشنبه ۲۱ شهریورماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با «محمد اسلامی» دیدار و گفت‌و‌گو کرد که این دیدار ۲ ساعت به طول انجامید.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دیدار روزگذشته خود با اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابراز خشنودی کرد و در صفحه توئیتر خود نوشت: از اینکه از محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست سالیانه آژانس استقبال کردم، خرسند هستم. اکنون کارهایی هست که باید با هم انجام دهیم.
  گفت‌وگو با گروسی درباره مسائل فنی
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص مسائل فنی، نحوه تعاملات و همکاری‌های آتی براساس قوانین و مقررات گفت‌وگو کرد.
به گزارش فارس، اسلامی درباره دیدارش با گروسی گفت: ملاقات با مدیرکل آژانس در امتداد و پیرو بازدید ایشان و مذاکرات و گفت‌وگو‌های تهران بود. ما با ایشان توافق کردیم که بایستی شرایط کنونی را به عنوان یک نقطه عطف در روابط آژانس و ایران به گونه‌ای پایه‌گذاری و تعریف کنیم که مملو از حسن نیت باشد، همچنین مسائل فنی ما و تکالیفی که آژانس دارد به گونه‌ای به کار گرفته شود که ما بتوانیم برنامه هسته‌ای کشور را گسترش بدهیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای نداریم، بیان‌کرد: باید با رفتار حرفه‌ای و فنی و به دور از نفوذهای سیاسی، روابط ایران و آژانس مبتنی بر قوانین و مقررات تسهیل و تسریع شود.
  دیدار با رئیس شرکت دولتی روس اتم
معاون رئیس‌جمهوری در ادامه دیدارهای خود در وین با هیأت روس به ریاست الکسی لیخاچیوف رئیس شرکت دولتی روس اتم دیدار کرد و درخصوص ادامه همکاری فیمابین بحث و تبادل‌نظر شد.
اسلامی همچنین در دیدار با رئیس شرکت دولتی، روس اتم را خوب، سازنده و دوستانه خواند و گفت: تولید برق هسته‌ای برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم و حایز اهمیت است، در سفری که در آینده به مسکو خواهم داشت درخصوص نحوه تعامل و سرعت بخشیدن به پیشرفت واحدهای جدید نیروگاه بوشهر صحبت خواهم کرد و هماهنگی لازم انجام می‌شود. پیش از این کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام خبر دیدار اسلامی با گروسی در وین گفت که دوطرف برای پایه‌ریزی روابط مبتنی بر احترام و حسن نیت تفاهم کردند.

4+1 هیچ نشستی با ایران در سازمان ملل نخواهد داشت
 مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، گفت که کشورهای ۱+۴ هیچ نشستی با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نخواهند داشت.
به گزارش فارس، جوزپ بورل روز گذشته با رد سخنان ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، گفت که وزرای خارجه کشورهای ۱+۴ هیچ نشستی با ایران در حاشیه مجمع سالیانه سازمان ملل نخواهند داشت. وی در ادامه افزود: مهم نیست که این نشست در سطح وزرای خارجه برگزار شود یا نه، بلکه موضوع حایز اهمیت، تمایل تمامی طرف‌ها برای آغاز مذاکرات وین است.
بورل همچنین به دیدار روز گذشته خود با حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری‌اسلامی ایران در نیویورک اشاره کرد.
وزیر خارجه فرانسه در نشست خبری در مقر سازمان ملل مدعی شد که احتمال برگزاری نشستی با ایران درباره توافق هسته‌ای، در حاشیه اجلاس مجمع‌عمومی سازمان ملل در نیویورک وجود دارد.
ژان ایو لودریان با اشاره به حضور ایران و فرانسه در اجلاس بغداد و با بیان اینکه این حضور نشانه مثبتی داشت، از دیدار خود با وزیر خارجه ایران در حاشیه مجمع سالیانه سازمان ملل خبر داد. پیش از او، امیرعبداللهیان نیز گفته بود که دیدار با لودریان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، در برنامه کاری او قرار دارد.
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت‌خارجه ایران نیز روز یکشنبه درخصوص احتمال برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای ۱+۴ با عبداللهیان گفته بود: «درباره نشست وزرای خارجه ۱+۴ باید تأکید کنم اگر ببینیم این ملاقات می‌تواند در مسیر آنچه گفتیم، یعنی مذاکره سودمند باشد، تصمیم آن را اتخاذ خواهیم کرد. الان تصمیمی اتخاذ نکرده‌ایم و باید ببینیم موضوع جلسه چه می‌تواند باشد و بعد براساس آن تصمیم بگیریم.»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com