1403-02-291403-03-08bool(false) 1403-02-291403-03-08bool(false) عراق در تلاطم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 8 خرداد 1403

Today : Tue, May 28, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  126252 تاریخ انتشار:  1401-06-09 - 12:25 تعداد بازدید:  254
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عراق در تلاطم

بین الملل


■ تمامی مرز‌های زمینی ایران و عراق باز است

رهبر جریان صدر در اقدامی غیرمنتظره کناره‌گیری قطعی خود را از فعالیت‌های سیاسی اعلام کرد.

سید مقتدی صدر روحانی شیعه و سیاست‌مدار عراقی است، که از رهبران شیعیان عراق است در بیانیه‌ای اعلام کرد به صورت دائم از فعالیت سیاسی کناره‌گیری کرده است.
وی همچنین از بستن تمامی دفاتر و نهادهای وابسته به جریان صدر خبر داد با این حال موسسه مرقد شریف (شهید صدر)، نهاد فرهنگی شهید صدر و موزه شهید صدر را مستثنا کرده است.
این اقدام صدر در واکنش به صدور بیانیه آیت‌ ا... سید کاظم حائری، از مراجع تقلید برای کناره گیری از مرجعیت صورت گرفت.
به دنبال اعلام کناره گیری رهبر جریان صدر از دنیای سیاست، منابع خبری از ورود حامیان این جریان به کاخ ریاست جمهوری عراق خبر دادند. شبکه "دجله" عراق در این باره گزارش داد که شماری از معترضان وارد ساختمان کاخ ریاست جمهوری شدند و اخبار از درگیری در این منطقه حکایت دارد و پلیس علیه معترضان از ماشین های آب پاش استفاده می‌کند.
حسن العذاری‌ نماینده استعفا داده جریان صدر در پارلمان عراق در پیامی توییتری نوشت که «سید مقتدی صدر» اعتصاب غذای خود را تا زمان توقف خشونت و استفاده از سلاح اعلام می‌کند.
 نیروهای امنیتی هواداران جریان صدر را از کاخ ریاست جمهوری بیرون کردند
همزمان با این تظاهرات فرماندهی عملیات مشترک عراق با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در اطراف منطقه سبز خواستار خروج فوری معترضان از این منطقه شد.
فرماندهی عملیات مشترک عراق هم اعلام کرد که به مسئولیتش در قبال حفظ امنیت و ثبات عراق عمل می‌کند.
در ابتدا نیروهای امنیتی از تظاهرکنندگان خواسته‌اند که فوراً از داخل منطقه سبز عقب نشینی کنند و تأیید کردند که آنها به بالاترین سطح خویشتنداری و رفتار برادرانه برای جلوگیری از درگیری یا ریختن خون عراقی ها پایبند هستند.
آنها گفته‌اند که برخورد با تظاهرات مسالمت آمیز از طریق قانون اساسی و قوانین انجام می شود و نیروهای امنیتی وظیفه خود را برای حفظ امنیت و ثبات انجام خواهند داد.
همچنین فرماندهی عملیات مشترک عراق در خبری اعلام کرد: منع رفت و آمد همه جانبه در تمامی استان ها آغاز شده است. برخی خبرگزاری ها نیز نوشتند: نیروهای امنیتی عراق، با بیرون کردن هواداران جریان صدر از کاخ ریاست جمهوری، کنترل آن را به طور کامل در اختیار گرفتند.

 تعلیق جلسات کابینه عراق تا اطلاع ثانوی
نخست‌وزیر عراق دستور داد به دلیل ورود تظاهرات‌کنندگان به مقر هیأت دولت در منطقه الخضراء بغداد، جلسات کابینه تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآید.
مصطفی الکاظمی هرگونه تعرض به ساختمان های دولتی را محکوم کرده و از مقتدی صدر خواست تا تجمع‌کنندگان را به خروج از این ساختمان‌ها که اغلب در منطقه سبز بغداد قرار دارند، دعوت کند.
در بیانیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق که عصر روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که حمله به منطقه سبز و ورود غیر قانونی به نهادهای دولتی، پیامدهای ناشی از بروز و ادامه اختلافات سیاسی را نشان می‌دهد.
در این بیانیه آمده است: از مقتدی صدر که همواره حامی حکومت و مدافع اقتدار آن و احترام به نیروهای امنیتی بوده است، می‌خواهیم که برای دعوت تظاهرات‌کنندگان برای خروج از ساختمان‌های دولتی کمک کند.
الکاظمی تأکید کرد که تعرض معترضان به نهادهای دولتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب‌های قانونی است.
وی در پایان بیانیه خود خواستار همکاری با نیروهای امنیتی و خویشتنداری همگان و خروج فوری معترضان از منطقه سبز بغداد شد.

 تمامی مرز‌های زمینی ایران و عراق بسته شد
حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود نوشت :«از آغاز حوادث اخیر در عراق من و همکارانم تمام اتفاقات را با دقت پیگیری کرده و در تماس مستمر با طرف‌های مختلف عراقی تمام تلاش خود را برای برگزاری پرشور اربعین حسینی و حفظ سلامت زائران ایرانی عتبات عالیات به کار بسته‌ایم. با سفیر کشورمان در بغداد به صورت تلفنی گفتگو کردم، به وی ماموریت دادم تمام توان سفارتخانه و کنسولگری‌هایمان در عراق را برای رسیدگی به زائران عزیزمان قرار دهند و به خانواده‌هایی که عزیزانشان در عراق هستند اطمینان میدهم مجموعه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در حال هماهنگی و تدبیر برای حفظ آرامش و سلامت زوار ایرانی است.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد هم از کلیه زائران و هم‌وطنان عزیز ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معلی و نجف اشرف و کاظمین حضور دارند تقاضا کرده با توجه به وضع مقررات منع رفت‌وآمد از سوی دولت عراق، تا اطلاع ثانوی از هر گونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامراء خودداری نمایند.
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین در یک ارتباط زنده با شبکه خبر با اشاره صدور اطلاعیه سفارت ایران در عراق مبنی بر منع آمد و شد در شهرهای زیارتی عراق اعلام کرد: سفارت ایران در عراق درحال مدیریت ماجراست و زائران ایرانی به سلامت به کشور برخواهند گشت.
مجید میراحمدی در ادامه تأکید کرد: به جهت اینکه حفظ امنیت زائران ایرانی عتبات عالیات برایمان در اولویت است، لازم است هموطنان عزیز موقتا و تا اطلاع ثانوی از سفر به عراق خودداری کنند.

 مرزهای ایران و عراق بازگشایی شد
مرزهای ایران و‌عراق از دو روز گذشته به دلیل ناآرامی‌ها در عراق بسته شد و نه تنها زائران، بلکه موکب‌داران نیز پشت مرزها منتظر شدند. چرا که طرف عراقی مرزها را به منظور نبود امنیت لازم بسته بود. مرزهای بین‌المللی خسروی، مهران، شلمچه و چذابه که به دلیل حوادث سیاسی کشور عراق روز گذشته بسته شده بودند، از دقایقی پیش بازگشایی شدند. نوروزی رئیس پایانه مرز خسروی  اظهار داشت: فعالیت معمول این پایانه از ساعتی پیش از سر گرفته شده و تردد فردی و گروهی زوار بدون مشکل در حال انجام است. نوروزی ادامه داد: فعالیت مرز خسروی همانند سنوات قبل از ساعت ۵ صبح الی ۱۷ عصر است.
وی تصریح‌کرد: تردد فردی و گروهی از مرز خسروی انجام می‌شود و با تلاش شبانه روزی صورت گرفته امکانات خوبی برای استقبال از زوار تدارک دیده شده است.

  مرز شلمچه باز شد
سردار گودرزی، فرمانده مرزبانی فراجا نیز گفت: مرز شلمچه به روی زائران اربعین باز شده؛ مرزهای مهران و چذابه هم به زودی بازگشایی خواهد شد.

 مرز مهران برای تردد زوار باز شد
پس از بازگشت شرایط به حالت عادی در کشور عراق مرز بین المللی مهران به روی زوار باز شد.
زوار اسکان داده شده در استان می توانند  با مراجعه به مرز بین المللی مهران به کشور عراق جهت سفر به عتبات عالیات اقدام کنند.
 وزیر کشور: زائران حداقل یک روز صبر کنند بعد به مرزها بروند
گفتنِ اینکه مرز باز است برای ما کفایت نمی‌کند. زمانی که از سلامت زائران مطمئن شویم در خدمت زوار در مرزهای زمینی هستیم. مرز هوایی باز است.
به گزارش فارس،  به گفته منابع عراقی، حرم امام حسین و حضرت عباس علیهم‌السلام که شب گذشته خالی از زائران شده بود، مملو از جمعیت شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com