1401-09-071401-09-17bool(false) تلاش برای کاهش اختلافات همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : پنجشنبه ، 17 آذر 1401

Today : Thu, December 8, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121138 تاریخ انتشار:  1400-09-22 - 09:50 تعداد بازدید:  261
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تلاش برای کاهش اختلافات

بین الملل


 هیأت‌های ایران و ۱+۴ در سومین روز دور هشتم مذاکرات در وین کار بر روی متون مذاکراتی را آغاز کردند.
در این دور از گفت‌وگوها، کار بر روی «متون» صرفاً به کارگروه‌ها محدود نیست و طرف‌ها در فرمت‌ها و سطوح مختلف در حال کار در 2 حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته‌ای هستند. علاوه بر جلسه کارگروه موضوعات هسته‌ای، چندین جلسه فشرده نیز در فرمت‌های مختلف با تمرکز بر رفع تحریم‌ها تاکنون برگزار شده است.
برخی منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گویند که منظور از «متون»، متون ایران و متون موردنظر ۱+۴ (متن جمع‌بندی شده در وین ۶) است. گفته می‌شود این 2 متن در بخش‌های لغو تحریم‌ها و هسته‌ای خط به خط به‌طور تطبیقی مورد بررسی و کار کارشناسی قرار می‌گیرد تا درنهایت نکات مشترک به متن اصلی وارد شود و نکات اختلافی برای بحث به سطوح بالا برای بررسی و تصمیم‌گیری ارائه شود.
اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان اعلام کرده‌اند که متون مدنظر ایران که در دور هفتم در 2 بخش تحریمی و هسته‌ای به طرف‌های مقابل ارائه شد بر مبنای همان پیش‌نویس دور ششم مذاکرات با وارد کردن برخی اصلاحات و تغییرات بوده است و اساساً ایران در چارچوب روح و متن توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ متن اصلاح شده خود را به طرف‌های مقابل ارائه کرد.
به گزارش ایسنا، علی باقری، رئیس تیم مذاکره‌کننده ایران عصر روز شنبه در گفت‌وگویی تأکید کرد که خواسته‌ها و انتظارات ایران در متون موردنظرش به هیچ وجه «حداکثری» نبوده بلکه کاملاً در چارچوب برجام بوده است به‌طوری که کشورهای منتقد به این متن نتوانستند ایراد حقوقی و قانونی به آن وارد کنند.
گفته می‌شود در متن پیش‌نویس جمع‌بندی شده در دور ششم مذاکرات تقریباً ۹ بند یا پرانتز از موارد اختلافی باقی مانده است که کشورهای اروپایی و آمریکا که به‌طور غیرمستقیم در مذاکرات حضور دارد تأکید دارند مذاکرات باید بر روی رفع اختلافات بر سر این ۹ بند متمرکز شود، اما ایران معتقد است، آخرین پیش‌نویس تفاهم نشده است و قابل مذاکره مجدد است به ویژه اینکه بخش‌هایی از این پیش‌نویس حتی خارج از پرانتزها، تأمین‌کننده منافع ایران نیستند.
آنچه حایز اهمیت است، پذیرش خواست و نظر ایران برای بررسی پیشنهادات جدیدش در مذاکرات از سوی طرف‌های مقابل به ویژه 3 کشور اروپایی و آمریکاست.
البته گفتنی است که در چند روز گذشته مقامات طرفین مذاکرات وین، بر این ادعا هستند که در دور هشتم مذاکرات، ایران توافق‌های صورت گرفته در 6 دوره مذاکرات قبلی را پذیرفته و ادامه مذاکرات بر اساس پیش‌نویس صورت گرفته خواهد بود.
 هیچ پیشرفتی در مذاکرات نداشته‌ایم
وزیر امورخارجه جدید آلمان نیز در این رابطه پس از برگزاری نشست گروه 7 در لیورپول انگلیس در جمع خبرنگاران علاوه بر اینکه خواستار تسریع روند مذاکرات ایران و گروه ١+٤ در وین برای احیای توافق هسته‌ای شد، گفت: به دلیل پیشنهادات دولت ایران، مذاکرات به 6 ماه قبل(مذاکرات دور ششم در خردادماه) بازگشته است.
به گزارش نشنال‌پست، آنالنا بربوک در ادامه مدعی شد: وضعیت گفت‌وگوها در روزهای اخیر نشان داده است که هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم. زمان برای حصول یک توافق به منظور احیای برجام در حال اتمام است.
با وجود آنکه فضای گفت‌وگوها با ورود به بررسی متون از فضای بهتری نسبت به هفته گذشته برخوردار است، اما به نظر می‌آید آمریکا نسبت به سرعت بخشیدن به مذاکرات تعلل می‌کنند. ازجمله اینکه هیأت آمریکایی در آخرین ساعات روز شنبه وارد وین شدند.
حضور آمریکا به عنوان کشور محور به ویژه در رابطه با مسأله تحریم‌ها در وین همزمان با هیأت‌های دیگر ضروری است از این‌رو لازم است که طرف مقابل ظرف روزهای آینده با جدیت در گفت‌وگوها برای هموار کردن راه پیشرفت، حسن نیت خود را نشان دهد.
البته گفتنی است که آمریکایی‌ها بر این ادعا هستند که نپذیرفتن ایران برای مذاکرات مستقیم با آمریکا، اصلی‌ترین دلیل طولانی شدن روند مذاکرات احیای برجام است.

 برگزاری نشست اعضای برجام بدون حضور ایران
نماینده روسیه در مذاکرات وین روز گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: نشست هماهنگی اعضای برجام، بدون ایران، عصر روز شنبه برای تبادل‌نظر درباره تحولات جاری درخصوص گفت‌وگوهای وین برگزار شد.
میخائیل اولیانوف در توئیتی دیگر با تأکید بر فضای مثبت مذاکرات، در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه رایزنی‌های اخیر در وین نوشت: در کمال تعجب برخی تحلیلگران و روزنامه‌نگاران وضعیت گفت‌وگوهای وین را دراماتیک و «تقریباً به بن‌بست رسیده» توصیف می‌کنند. در این مورد، این‌طور نیست. پس از یک وقفه مذاکره‌کنندگان به دیپلماسی چانه‌زنی عادی بازگشتند و رایزنی‌های فشرده خود را ادامه دادند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com