برگزاری جلسه تأیید انتخابات در کنگره با حضور 11 سناتور معترض همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114917 تاریخ انتشار:  1399-10-16 - 10:10 تعداد بازدید:  404
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

افزایش نگرانی‌ها در آمریکا از دخالت ارتش در تعیین سرنوشت انتخابات
برگزاری جلسه تأیید انتخابات در کنگره با حضور 11 سناتور معترض

نویسنده : محمد ترابی

بین الملل


 نزدیک به 15 روز دیگر (20 ژانویه) انتقال قدرت به‌صورت رسمی در ایالات متحده آمریکا باید انجام پذیرد. با این‌حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده تاکنون از قبول شکست خود امتناع کرده است.
از آخرین اقدامات وی در این راستا نیز باید گفت که چند روز پیش روزنامه واشنگتن پست مکالمه ضبط‌شده‌ای را از رئیس جمهور آمریکا منتشر کرده که وی به‌صراحت از یک مقام ارشد ایالت جورجیا می‌خواهد که به تقلب در انتخابات به‌نفع وی بپردازد.
نپذیرفتن شکست و اقدام‌های این رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه برای بقا در کاخ سفید، موجب نگرانی مقامات آمریکایی شده است. یکی از نگرانی‌های مقامات و مردم آمریکا، ایجاد تقابل نظامی داخلی در آمریکا به‌دلیل استفاده ترامپ از ارتش این کشور برای خارج نشدن از کاخ سفید است.  از این‌رو روزگذشته ده وزیر دفاع سابق ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای با ابراز نگرانی در ارتباط با هرگونه مداخله ارتش در تعیین نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور هشدار دادند.
یکی دیگر از اقدامات این رئیس جمهور برای تغییر نتیجه انتخابات به‌نفع خود، چندین نوبت دعوت از هواداران خود برای شرکت در اعتراضات و تجمعات بوده است.  اواخر هفته جاری (6 ژانویه) باری دیگر ترامپ از طرفداران خود خواسته است که در تجمعات نزدیک جلسه کنگره آمریکا شرکت کنند و اعلام کرده است که خود نیز در این تجمع حاضر خواهد شد. گفتنی است که طبق قوانین ایالات متحده نتیجه انتخابات این کشور باید در کنگره نیز تأیید شود. از این‌رو در روز 6 ژانویه، اعضای کنگره در مجلس نمایندگان تشکیل جلسه می‌دهند.
گفته می‌شود در این جلسه معاون رئیس جمهور آرای مهر و موم شده را باز کرده و به شمارشگران منتخب از اعضای کنگره می‌دهد. در این میان اگر حتی یک نفر به نتیجه آرا اعتراض کند، مجلس نمایندگان و سنا تا 2 ساعت در مورد آن بحث می‌کنند. درنهایت هر یک از 2 مجلس نمایندگان و سنا جداگانه درباره اعتراض‌ها رأی‌گیری خواهند کرد. گفتنی است که برای پذیرفته شدن اعتراض‌ها، باید هر 2 مجلس به آن رأی بدهند.
حال چند روز پیش 11 سناتور آمریکایی اعلام کرده‌اند که به نتایج نهایی انتخابات آمریکا اعتراض خواهند کرد. این 11 سناتور معترض گفته‌اند که می‌خواند تقاضا کنند که ده روز برای بازشماری آرا وقت درنظر گرفته و مایک پنس معاون رئیس جمهور هم از این اقدام اعلام حمایت کرده است. این رئیس جمهور جمهوری‌خواه در پی این است که نتیجه انتخابات به‌نفع خود شود و اگر نشد، تعداد آرای الکترال مساوی شود.
گفته می‌شود که در این‌صورت، طبق قانون ایالات متحده، تعیین نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بر عهده هیأت‌های مجلس نمایندگان خواهد بود.
با وجود اینکه اکثریت مجلس نمایندگان با دموکرات‌هاست اما تعداد ایالت‌های جمهوری‌خواه بیشتر است. در نتیجه اگر تعداد آرای الکترال مساوی شود، جمهوری‌خواهان می‌توانند ترامپ را برنده اعلام کنند.
با این‌حال به احتمال زیاد تلاش ترامپ و سناتورهای جمهوری‌خواه معترض با شکست مواجه خواهد شد؛ زیرا اولا رهبر جمهوری‌خواهان سنا نتایج انتخابات را تأیید کرده و از جمهوری‌خواهان هم خواسته اعتراض نکنند، در ثانی حتی اگر سنا اعتراض را بپذیرد، مجلس نمایندگان که در اختیار دموکرات‌هاست، آن را رد خواهد کرد.
گفتنی است که روزیکشنبه (3 ژانویه) در نخستین جلسه صدوهفدهمین کنگره آمریکا، نانسی پلوسی رهبر اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای یک دوره دیگر به‌عنوان رئیس این مجلس انتخاب شد. پلوسی از همان ابتدای ورود ترامپ به کاخ سفید تاکنون یکی از مخالفان و منتقدان سرسخت این رئیس‌جمهور محسوب شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com