1397-09-171397-09-27bool(false) واکنش‌ها به سخنان ترامپ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 27 آذر 1397 - شماره 3364
 
امروز : سه شنبه ، 27 آذر 1397

Today : Tue, December 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82670 تاریخ انتشار:  1396-07-23 - 05:45 تعداد بازدید:  156
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حمایت جهانی از برجام
واکنش‌ها به سخنان ترامپ

بین الملل

 یک ‌سال‌ ونیم پس از توافق برجام، بار دیگر توافق هسته‌ای روزهای سختی در پیش دارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که بارها توافق برجام را بدترین توافق خطاب کرده بود و دل خوشي از آن نداشت، بین پاره‌کردن این توافق تا تأیید نکردن پایبندی ایران، یکی را انتخاب کرد: «پایبندی ایران به برجام را تأیید نمی‌کنیم»؛ اما ایران در واکنش به همه تهدیدهای ترامپ، گفته است مطابق با هر تصمیم آمریکا، گام‌های مشخصی برخواهد داشت؛ اقداماتی که در روزهای آینده وضعیت آن مشخص‌تر می‌شود.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب (به وقت تهران) سیاست جدید دولت خود در قبال ایران را اعلام کرده و گفت که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کند و تصمیم گیری درباره سرنوشت آن را به کنگره آمریکا خواهد سپرد.
وی ساعت 12.45 دقیقه روز جمعه به وقت محلی (20.15 به وقت تهران) پس از ماه ها جنجال آفرینی تبلیغاتی درباره برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و آنچه او اقدامات ثبات زدایانه ایران در منطقه می نامد، راهبرد جدید دولتش را در این باره از تریبون کاخ سفید اعلام کرد.
ترامپ، مدعی شد: «ایران حامی اصلی تروریست در دنیاست و به طالبان، القاعده، حماس و حزب‌ا... کمک می‌کند. امروز استراتژی جدید خودمان را درباره ایران اعلام می‌کنم تا درباره رفتارهای خصمانه ایران بایستیم تا ایران هرگز نتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد». ترامپ گفت: «ایران در چندین حادثه بمب‌گذاری در کشورهای عربستان، لبنان، تانزانیا و کنیا دست داشته است که این حملات به کشته‌شدن صدها آمریکایی منجر شده است».
رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز  ساعاتی پس از این سخنان در واکنش به آن گفت: آمریکا در توطئه های خود علیه ملت ایران تنهاتر از همیشه است.
حسن روحانی افزود: رئیس جمهوری آمریکا فراموش کرده است که تمام جنگ های منطقه ای را آمریکا به وجود آورده است. وی ادامه داد: «برجام یک معاهده چندجانبه است، یک سند بین‌المللی است و مورد تأیید سازمان ملل قرار گرفته است. مگر یک رئیس‌جمهور می‌تواند به تنهایی این سند را لغو کند.
سخنرانی ترامپ در داخل کشور، علاوه بر مخالفت‌هاي جهاني، موج انتقاد گسترده‌اي راه انداخت؛ این موج از فضای رسمی رسانه‌ای تا فضای مجازی ادامه داشت و مردم با هشتگ خلیج‌فارس از ترامپ انتقاد و از ایران و خلیج‌فارس حمایت کردند.
رهبران فرانسه، انگلیس وآلمان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزارت خارجه روسیه ونیزشماری ازمقام های مهم کنگره آمریکا دقایقی وساعتی پس ازاعلام استراتژی رئیس جمهوری آمریکا درقبال برجام و ایران به آن واکنش نشان دادند و عمدتا بر حمایت خود از این توافق بین المللی تاکید کردند.
این حمایت ها که بیانگر انزوای جهانی ترامپ در موضوع برجام بوده و حمایت ها از این توافق را نشان می دهد، چنان گسترده بود که به تیتر و خبر اول در فضای مجازی و اکثر رسانه های مهم بین‌المللی تبدیل شدند.
 بیانیه مشترک سران فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام
سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای بر تعهد کشورهای خود بر ادامه اجرای برجام تأکید کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما به برجام و اجرای کامل آن از سوی تمامی طرف‌ها متعهد می‌مانیم. حفظ برجام در راستای منافع امنیت ملی ماست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکرر از طریق برنامه راستی‌آزمایی و نظارتی خود پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است».
 موگرینی: هیچ کشوری نمی‌تواند به برجام پایان دهد
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  هم جمعه شب تنها دقایقی پس از سخنرانی ترامپ درباره برجام، در واکنش به این سخنان تاکید کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و هیچ کشوری نمی تواند به آن پایان بدهد.
وی در حضور خبرنگاران گفت: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشور خاصی تعلق ندارد و هیچ کشور خاصی نمی تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی تاکید کرد: برجام یک توافق چندجانبه است که با قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تایید قرار گرفت و تضمین می کند که برنامه هسته ای ایران بطور منحصرا برای مقاصد صلح آمیز است. جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول کنند که یک توافق هسته ای که کار می کند و نتیجه داده است را منحل کنیم.
 روسیه: استفاده از زبان تهدیدآمیز در روابط بین الملل پذیرفتنی نیست
وزارت خارجه روسیه یکی دیگر از کشورهای امضاکننده توافق هسته ای 1+5 (برجام) با انتقاد از مواضع ضدبرجامی رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد: تلاش برای اعمال اینگونه شیوه ها به عنوان راه حل مسائل سیاسی جاری دربرگیرنده منافع اساسی امنیتی کشورها، محکوم به شکست است.
ساعتی پس از ادعاهای ضدایرانی و ضدبرجامی دونالد ترامپ و بی توجهی به قرارداد برجام بین تهران و 1+5 از جمله آمریکا در سال 2015، وزارت خارجه روسیه بیانیه مبتنی بر رد سخنان وی صادر کرد.
وزارت خارجه روسیه شامگاه جمعه در بیانیه خود اعلام کرد که در رابطه با راهبرد بیان شده توسط ترامپ در مورد ایران، مسکو تاکید دارد که استفاده از زبان تهدیدآمیز و خصمانه در مناسبات بین المللی پذیرفتنی نیست.
 نخست وزیر ایتالیا: حفظ برجام در جهت منافع مشترک است
پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در واکنش به سخنرانی ترامپ درباره برجام، تاکید کرد که حفظ برجام در جهت منافع و امنیت ملی مشترک است.
نخست وزیر ایتالیا جمعه شب در واکنش به سخنان ضد ایرانی ترامپ در یادداشتی با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تایید نشدن پایبندی تهران به اجرای برجام نوشت: ایتالیا به نگرانی سران دولت ها و کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برای پیامدهای احتمالی (تصمیم ترامپ) می‌پیوندد.
 رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: ترامپ قصد ندارد از توافق هسته ای خارج شود
سناتور باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا جمعه شب اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا قصد ندارد واشنگتن را از توافق هسته ای خارج کند.
وی به خبرنگاران گفت که احتمالا ظرف دو هفته آینده طرحی قانونی را برای تغییر قانون آمریکا ارائه می دهد که مستلزم بررسی توافق هسته ای برای پرداختن به عیوب و کاستی های آن است.
 دبیر کل سازمان ملل خواستار حفظ برجام شد
دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به سخنرانی ترامپ علیه ایران و برجام، در بیانیه ای با تاکید بر اهمیت برجام در منع اشاعه تسلیحات هسته ای و پیشبرد صلح و امنیت جهانی، ابراز امیدواری کرد که این توافق حفظ شود.
استفان دوژاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات روز جمعه ترامپ علیه ایران و برجام، در بیانیه ای بر موضع آنتونیو گوترش دبیر کل این سازمان در حمایت از برجام تاکید کرد.
بیانیه وزارت کشور درباره سخنان ترامپ
وزارت کشور نیز در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا به وضوح بی اعتنایی خود به تعهدات بین المللی را نمایان ساخته است، تاکید کرد: برجام متضمن آرامش، امنیت و آسایش ایران بوده و هرگونه تهدیدی علیه این ملت محکوم به شکست و خفت است. یگانه راه مقابله با زیاده خواهی دشمنان، تقویت روحیه اتحاد و انسجام ملی است.
در متن این بیانیه آمده  است:رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به وضوح بی اعتنایی و پایبندی نبودن خود به تعهدات بین المللی و توافقات خود با سایر سازمان های بین المللی و کشورهای هم پیمان خود را در برجام نمایان ساخت تا رسما منشور سازمان ملل متحد را زیر سوال ببرد، برجام به عنوان یگانه سند امنیت بخش و صلح آفرین و ثبات دهنده نظام بین الملل پس از جنگ جهانی دوم به امضای کشورها و سازمان های بین المللی بزرگ رسید و اکنون این سند تاریخی و بین المللی با گستاخی از سوی کشوری استیلاجو و سلطه گر مورد هجمه قرار گرفته است، جمهوری اسلامی ایران با تدبیر شایسته مقام معظم رهبری در تبیین سیاست نرمش قهرمانانه که مبتنی بر هوشمندی هنرمندانه دیپلماسی و پاسداری از اصول می باشد الگویی شایسته به جهان ارائه داد تا جایگزین جنگ و خونریزی و تجاوز و تعدی به حقوق دیگران شود، الگویی که عیار دیپلماسی واقع بینانه قرار گرفت و با استقبال سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای بزرگ جهان مواجه شد، و اکنون بار مسئولیت صیانت و حفاظت از تعهدات بین المللی به طور جدی بر دوش سازمان ملل و کشورهای بزرگ طرف پیمان برجام می باشد.
 تهدیدها و ناسزاها هرگز مردم ایران را مرعوب نخواهد کرد
به گزارش ايرنا، وزیر امور خارجه  در واکنش به اظهارات خصمانه دونالد ترامپ در توییترخود نوشت: ادعاها، تهدیدها و ناسزاها هرگز مردم ایران را مرعوب نخواهد کرد. ترامپ در نهایت این را همانند تمامی اسلافش درخواهد یافت.
محمدجواد ظریف، گفت: همه می‌دانستند که دوستی ترامپ به کسانی که قیمت بالاتری پیشنهاد دهند فروختنی است. اکنون می‌دانیم که دانش جغرافیایی او هم همین هدف را دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com