نقش احزاب سیاسی در ایران همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85107 تاریخ انتشار:  1397-06-31 - 14:31 تعداد بازدید:  84
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نقش احزاب سیاسی در ایران

نویسنده : شبنم طهماسبی

بین الملل


تاسیس حزب جمهوری اسلامی در 29 اسفند 1359 این حس در جامعه انقلابی ایران به وجود آمده بود که شاهد شکل‌گیری یک نظام حزبی تمام‌عیار در کشور خواهیم بود.
حزب جمهوری اسلامی به‌عنوان نخستین حزب پس از انقلاب اعلام موجودیت کرد. حزب جمهوری اسلامی در ابتدا حزبی منسجم به نظر می‌رسید و همفکری ویژه‌ای در آن به چشم می‌خورد.
حزب جمهوری اسلامی در آغاز انقلاب سعی کرد با رویکردی اسلامی شکلی از حزب را در ایرانی که انقلاب کرده بود از خود به نمایش بگذارد، اما نام آن به‌گونه‌ای بود که نوعی انحصار را تداعی می‌کرد و این تلقی وجود داشت که تنها نماد جمهوری اسلامی آن حزب است.
حزب جمهوری اسلامی و نام خاص آن تداعی‌گر انحصار سیاسی نبود، بلکه این حزب براساس جهان‌بینی و ایدئولوژی هیئت موسس آن شکل گرفت که منادی رویکرد خاصی بود؛ درحقیقت، هر حزبی یک اساسنامه و مرامنامه مشخص و به قول جنابعالی، انحصاری دارد. هر انحصاری نامطلوب نیست؛ انحصاری نامطلوب و نامبارک است که اجازه رشد و رقابت به دیگران ندهد. کما این‌که نخستین رئیس‌جمهوری هم روزنامه «انقلاب اسلامی» را تاسیس کرد و دیگر احزاب کوچک و بزرگ اسلامی و غیراسلامی و ضداسلامی و لائیک نیز هریک انحصار فکری یا مرامنامه خاص خود را داشتند.
کارنامه حزب جمهوری اسلامی را باید در متن حوادث و وقایع صدرانقلاب تجزیه و تحلیل کرد. این حزب همانند دیگر احزاب و گروه‌ها، نقاط قوت و ضعف دارد؛ البته باید توجه داشت که این حزب عمری حدود 6 تا هفت سال داشت؛ آن‌هم در شرایط بحرانی اول انقلاب و با لحاظ بحران سیاسی و فرهنگی ایران آن روزگار باید این حزب و شخصیت‌های شاخص آن را ارزیابی و داوری کرد.
 حزب جمهوری اسلامی توانست نیروهای روحانی، مذهبی و سنتی و طبقه متوسط سنتی و برخی از نیروهای جوان مذهبی نوگرا را در سراسر کشور متشکل، سازماندهی و متحد کند.
هیئت موسس حزب، به‌ویژه شخص دکتر بهشتی که شاخص‌ترین و محور حزب بود، به‌خوبی خلأ تشکیلات را میان روحانیت و نیروهای مذهبی تشخیص داد.
این حزب حتی در شهرستان‌های کوچک کشور نیز، دفتر و شعبه و شاخه تاسیس کرد؛ به‌گونه‌ای که در انتخابات مجلس اول، اکثریت قاطع مجلس اول، از اعضای این حزب یا هوادار و همسو با حزب جمهوری اسلامی بودند.
با توجه به مطالبی که بیان شد حال سوال این است که چرا حزب جمهوری اسلامی خیلی زود از فعالیت باز ایستاد؟
حزب جمهوری اسلامی در کمتر از هفت‌سال رو به افول نهاد. دلایل آن عبارتند از: شهادت دکتر بهشتی و سپس دکتر باهنر که دبیرکل دوم حزب بود به گواهی اعضای شورای مرکزی و هیئت موسس حزب، دکتر بهشتی شخصیتی بود تشکیلاتی، کاربلد، اروپادیده، تحصیلکرده حوزه و دانشگاه، با قدرت قلم، بیان فوق‌العاده بالا و خستگی‌ناپذیر که شخصیت محوری حزب بود.
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از شخصیت‌های کلیدی حزب جمهوری اسلامی بود که چون سابقه فعالیت سازمانی و فرهنگی در حوزه علمیه قم و بعدها در تهران را داشت، تاثیر بسزایی در شکل‌گیری حزب جمهوری اسلامی می‌گذاشت؛ البته به نظرم برای دکتر بهشتی حزب هدف و برای آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حزب یک ابزار بود.
*کارشناس ارشد اندیشه سیاسی
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com