1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) شوک «ترامپ» همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  74632 تاریخ انتشار:  1395-08-20 - 05:45 تعداد بازدید:  368
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آقای خاص پیروز انتخابات آمریکا شد
شوک «ترامپ»

بین الملل
■ هشدار برجامی رئیس‌جمهور و مقامات ایران به ترامپ
‌ کمتر تحلیل‌گری باور دارد اما اتفاق افتاده است و مردم آمریکا آرای الکترال خود را به نام آقای خاص زدند تا «نه» بزرگی به پیش‌بینی‌ها و قضاوت‌های طبقه مرجع و پرمدعا داده باشند.
 دونالد ترامپ که روز پای گذاشتن خود به عرصه انتخابات آمریکا ابتدا چهره‌ای تمسخرآمیز خوانده شد سپس شرور و پس از آن منفور از سوی آرای 48 درصد واجدان شرایط رأی در آمریکا را به خود اختصاص دهد. 
از آغازین ساعات روز گذشته که خبر پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون شنیده شد جهان در شگفتی ترامپ فرو رفت. رویترز احساس تاسف خود را از این نتیجه با درج کلمه «IN UPSET» در خبر پیروزی ترامپ نشان داد. اشپیگل از عبارت «یک اشتباه خیلی زیاد» برای پیروزی ترامپ استفاده کرده و گاردین هم با تیتر بزرگی نوشت که پیروزی ترامپ دنیا را در شوک فرو برد. شوکی که اثر آن تا بازارهای بزرگ دنیا هم دیده شد و قیمت طلا بالا رفت، نفت و دلار افت کردند و شاخص بسیاری از بورس‌ها هم شکست.
تا پیش از این، در همه انتخابات معاصر آمریکا، نظرسنجی‌ها دقیق بودند و از روی آنها می‌شد نتیجه را پیش‌بینی کرد اما این انتخابات، صحت علمی نظرسنجی‌ها را هم زیر سؤال برد.
 موضع متفاوت ترامپ پس از پیروزی 
دونالد ترامپ ساعاتی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا با اظهاراتی متفاوت نسبت به آنچه که از او در نطق‌های انتخاباتی‌اش شنیده می‌شد خطاب به مردم آمریکا گفت که او از این پس رئیس‌جمهور همه آنها خواهد بود و برای ارتقای کشورش نیاز به وحدت و یاری همه مردم دارد. ترامپ گفت: اکنون بعد از اعلام نتیجه وقت آن رسیده که همه ما متحد باشیم و همانند یک ملت واحد برای ارتقاي کشور بکوشیم. من به همه شهروندان آمریکایی متعهد می‌شوم که همه برای من مساوی هستند. آنهایی که من را انتخاب نکردند، به آنها می‌گویم به کمک همه شما نیاز دارم تا همانند ملتی واحد در خدمت کشور باشیم.
 موج واکنش‌های جهانی به انتخابات آمریکا
ساعاتی پس از این رویداد موجی از واکنش سران کشورهای دنیا که با پیام‌های تبریک و سخنان تریبونی خود در رسانه‌ها منتشر شد که پیام ولادیمیر پوتین در بین آنها قابل توجه بود. رئیس‌جمهور روسیه که نتوانست خوشحالی خود از پیروزی ترامپ را پنهان کند در پیامی گفت:‌ امیدوار است کشورش با رئیس‌جمهور جدید آمریکا همکاری خوبی در مسائل جهان داشته باشد. وی گفت روابط آمریکا و روسیه به نفع منافع دو کشور است. 
ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس نیز نسبت به تقویت و تحکیم روابط با آمریکا در دوره ترامپ ابراز امیدورای کرد.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در پیامی اعلام کرد امیدوار است انتخابات جدید آمریکا باعث خیر و برکت شود.
ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز در پیامی با تبریک به دونالد ترامپ برای وی در رسیدن به امنیت و ثبات در خاورمیانه آرزوی موفقیت کرده است.
فدریکا موگرینی هم تأکید کرده که روابط اتحادیه اروپا با آمریکا محکم‌تر از آن است که ترامپ تغییر در آن ایجاد کند.
 هشدار مقامات داخلی به دست نخوردن برجام 
یکی از برجسته‌ترین واکنش‌ها به انتخاب ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از جلسه هیأت دولت در پاستور تهران شنیده شد. حسن روحانی در جلسه روز گذشته خود در هیأت دولت به نتیجه انتخابات آمریکا اینگونه مورد تأکید قرار داد که: «هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.»
رئیس‌‌جمهوری با بیان اینکه "عزت و استقلال ایران در این است که مواضع ما فقط از خواست و اراده مردم ایران اثر می‌پذیرد و با تغییرات در دولت‌های خارجی تغییر نمی‌کند"، تأکید کرد: نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد. حسن روحانی افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.
رئيس‌‌جمهوری ادامه داد: نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.
رئيس شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه "امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد"، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت‌ناپذیر قرار داده است. 
نخستین واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران هم در قبال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از سوی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی شنیده شد.
وی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: "نتیجه چهل‌وپنجمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نشان داد که سرخوردگی و بی‌اعتمادی اکثریت جامعه به ساختار و رویه‌های جاری در این کشور واقعی و رو به ازدیاد است".
شمخانی درباره تأثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر ایران نیز گفت: "اصولاً مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متأثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیت‌های داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد". پس از آن محمدجواد ظریف که در رومانی بسر می‌برد در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چندجانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند. وی افزود: ما در امور داخلی دیگر کشور‌ها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس‌جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع‌گرایی مواجه شود.
ظریف ادامه داد: ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، اما آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چندجانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند. 
 مطهری پیروزی ترامپ را به نفع ایران می‌داند
اما یکی دیگر از واکنش‌های خبرساز به پیروزی نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی داشته است. علی مطهری صبح روز گذشته در نمایشگاه مطبوعات در واکنش به نتیجه انتخابات آمریکا پیروزی ترامپ را به نفع ایران دانسته و گفته: ‌مواضع ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی و ریاست‌جمهوری متفاوت خواهد بود. در مجموع با توجه به مواضعی که او در دوره تبلیغات داشت من فکر می‌کنم ریاست‌جمهوری وی برای ایران مفیدتر است تا اینکه خانم کلینتون انتخاب می‌شد. بخاطر اینکه دموکرات‌ها با برنامه‌ریزی دقیق‌تری حرکت می‌کنند و با پنبه سر می‌برند.
علی مطهری ادامه داده: ترامپ اولاً صداقت بیشتری دارد و مواضعش درباره سوریه مواضع خوبی بود. او همچنین نسبت به عربستان نگاه خوبی ندارد و مایل به روابط خوب با روسیه است البته من فکر می‌کنم مخالفت ترامپ با برجام هم به نفع ایران است و آنها در عمل نمی‌توانند کاری بکنند. در مجموع فکر می‌کنم ریاست‌جمهوری ترامپ به نفع ایران می‌باشد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com