1403-01-201403-01-30bool(false) اروپا مصالحه آمریکا مجادله همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 30 فروردين 1403

Today : Thu, April 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109438 تاریخ انتشار:  1399-03-31 - 11:10 تعداد بازدید:  257
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اروپا مصالحه آمریکا مجادله

بین الملل

 از زمان ریاست جمهوری ترامپ بیش از ۱۲۹ تحریم علیه ایران وضع شده است
برای مقامات آمریکایی اصطلاحاتی چون حق حاکمیت، برابری دولت‌ها، عدم مداخله و ... فقط در کتاب‌های قدیمی یافت می‌شود، از زمان ریاست جمهوری ترامپ بیش از ۱۲۹ تحریم علیه ایران وضع شده است.
به گزارش فارس، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پنج‌شنبه گذشته اظهار کرد: گزارش‌های آژانس گواهی می‌دهد که ایران به تمامی تعهدات خود در رابطه با عدم اشاعه پایبند است، درحالی‌که ایالات متحده آمریکا برای اجرای تعهدات خود ذیل ماده 6 ان.پی.تی درباره خلع سلاح هسته‌ای، حتی یک گام کوچک هم برنداشته است. «سند بررسی وضعیت هسته‌ای ایالات متحده» نیز گواه دیگری برای تداوم رویکرد تهاجمی هسته‌ای این کشور است.
کاظم غریب‌آبادی عنوان کرد: رژیم آمریکا سرمایه‌گذاری زیادی در تضعیف چارچوب‌های چندجانبه انجام می‌دهد، مقامات سازمان‌ها و دیوان‌های بین‌المللی را درصورت همراه نبودن در مسیر آمریکا تحریم می‌کند، از نهادهای چندجانبه خارج می‌شود یا حق عضویت خود به برخی از آنها را قطع می‌کند تا آنها را در مقابل سیاست‌ها و تدابیر ضدآمریکایی مرعوب کند.
وی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان یک ابزار سیاسی یکبارمصرف برای منافع یک‌طرفه خود سوءاستفاده کند.

 

جلسه کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی دوشنبه هفته ‌گذشته آغاز شد. نظارت و راستی‌آزمایی در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل و توافق‌نامه پادمان‌های پیمان عدم اشاعه با جمهوری اسلامی ایران از جمله مباحث در این جلسه بود. نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با خواسته غیرمنطقی آمریکا علیه ایران و همچنین بیانیه 3 کشور اروپایی درباره تهران پیگیری می‌شود.
طبق گزارش منتشرشده از ایسنا، تروئیکای اروپا در بیانیه‌ای با موضوع ادعایی «راستی‌آزمایی و نظارتِ ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» منتشر کردند. ضمن قدردانی و تشکر از اقدامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره راستی‌آزمایی ایران از برنامه جامع اقدام هسته‌ای، حمایت و تعهدشان نسبت به این توافق را ابراز کردند.
کشور‌های انگلیس، آلمان و فرانسه همچنین با ابراز تأسف درباره اقدام اخیر آمریکا نسبت به لغو معافیت‌های هسته‌ای، از تمامی کشورها خواست تا از اقداماتی که به اجرای تعهدات هسته‌ای لطمه‌ای وارد می‌کند، خودداری کنند.
این کشور‌های اروپایی در این بیانیه نسبت به تداوم غنی‌سازی اورانیوم با غنای کم ایران ابراز نگرانی کرده و اقدامات هسته‌ای ایران را در تضاد با برجام خوانده است. در این بیانیه از ایران خواسته شده تا از تمامی اقدامات در تضاد با برجام بازگردد و بدون معطلی تعهدات کامل خود را از سربگیرد.
همچنین در این بیانیه آمده است که اتحادیه اروپا از تلاش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حل و فصل مشکل گزارش شده درباره پیدایش اورانیوم طبیعی در یک سایت اعلام نشده از سوی ایران حمایت می‌کند.
این 3 کشور اروپایی مدعی شده‌اند اقدام آنها در کلید زدن ساز و کار موسوم به «مکانیسم حل اختلاف» در برجام از روی حسن‌نیت بوده است. اتحادیه اروپا  در سایت رسمی این اتحادیه در پیرو بیانیه کشور‌های انگلیس، فرانسه و آلمان در همان روز(سه‌شنبه گذشته) بیانه‌ای منتشر کرد.نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین هفته‌ گذشته در پیامی به شورای حکام آژانس عنوان کرد: وین، تقریبا آخرین سنگر چندجانبه گرایی است، اما چنانچه شورای حکام دوراندیشی لازم را نشان ندهد، این نیز به قصه‌ای فراموش شده تبدیل می‌شود.
روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی منتشر کرد که کشورهای اروپایی قصد دارند با پیشنهاد تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به مصالحه‌ای با واشنگتن بر سر حفظ برجام برسند.طبق گزارش منتشرشده از فارس، این روزنامه آمریکایی در این گزارش نوشت: «همزمان با حرکت آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی به سمت درگیری بر سر توافق هسته‌ای ایران، دیپلمات‌های اروپایی در تلاشند با طرح پیشنهاد تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به مصالحه‌ای در این‌باره دست پیدا کنند.»
درحالی‌که روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده هدف این اقدام اتحادیه اروپا حفظ توافق هسته‌ای برجام است، منقضی شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران یکی از مزایای اعطا‌شده به تهران ذیل مفاد همین توافق است.  جمهوری اسلامی ایران پیش از این تصریح کرده که توافق، تنها به معنی اجرای برخی تکالیف از سوی ایران نیست و سایر طرف‌ها نیز باید به تعهداتشان پایبند باشند.
تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام ۱۸ اکتبر سالجاری میلادی به پایان می‌رسد اما دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» تلاشی را برای جلوگیری از انقضای این توافق آغاز کرده است.
روزنامه وال‌استریت‌ژورنال مدعی شده است که به نقل از برخی دیپلمات‌ها، دیپلمات‌های فرانسه، آلمان و انگلیس در این مصالحه به‌دنبال آن هستند که برای راضی کردن دولت ترامپ مقدار تجارت بالقوه تسلیحاتی با ایران را به مقدار کافی محدود کنند. آنها از طرف دیگر قصد دارند برای مجاب کردن روسیه و چین به دادن رأی ممتنع در شورای امنیت، مدت زمان تحریم‌های تسلیحاتی را محدود کنند.  مذاکره بر سر جزئیات این طرح ادامه دارد، اما ایده‌های مطرح‌شده حول اعطای مجوز به ایران برای خرید برخی تسلیحات و همزمان ممنوع کردن خریداری برخی سلاح‌های دیگر است.
دیپلمات‌ها گفته‌اند اروپایی‌ها همچنین به‌دنبال تمدید محدودیت‌های مربوط به معاملات تسلیحاتی با ایران حداکثر تا ۱۲ ماه در مراحل اولیه هستند.
کشورهای اروپایی علاوه بر این پیشنهاد تشدید نظارت‌ بر صادرات تسلیحاتی ایران به متحدان این کشور در خاورمیانه را مطرح کرده‌اند. این کار از طریق فراهم کردن زمینه‌های انجام بازرسی یا اعطای مجوز بازرسی از برخی محموله‌های مشکوک صورت خواهد گرفت.
آمریکا در تلاش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران، تحریم‌های تسلیحاتی را تمدید کند. واشنگتن گفته در‌صورتی‌که این تلاش به سرانجام نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته‌ای برجام به‌دنبال بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران خواهد بود. کارشناسان می‌گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده جزو طرف‌های مشارکت‌کننده در «برجام» نیست و نمی‌تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند.
از طرف دیگر، مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، ادعا می‌کنند آمریکا با خروج از برجام این توافق را «نقض» نکرده و هنوز یکی از طرف‌های مشارکت‌کننده در آن محسوب می‌شود.
ماده‌ای در برجام که مقام‌های دولت آمریکا مدعی هستند می‌توانند از آن برای بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کنند «ساز و کار حل و فصل اختلافات» است که با نام‌های دیگری مانند «مکانیسم ماشه» یا «ساز وکار بازگشت خودکار تحریم‌ها» هم شناخته شده است.
از همین رو میخائیل اولیانوف دیپلمات ارشد روس در صفحه توئیتر خود ابراز امیدواری کرد شورای حکام آژانس اتمی در جلسات باقی‌مانده وضعیت حول مسأله هسته‌ای ایران را وخیم‌تر نکند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com