احتیاط کره‌جنوبی در برابر مطالبات ایران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

Today : Mon, February 6, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113353 تاریخ انتشار:  1399-08-24 - 12:57 تعداد بازدید:  259
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

احتیاط کره‌جنوبی در برابر مطالبات ایران

بین الملل


 بازپرداخت بدهی‌های کشورهای مختلف به ایران از جمله چین، هند، کره‌جنوبی و ... بحثی انضمامی و بدون دلالت عینی از منظر تحلیل محسوب می‌شود، بدین معنا که پرداخت نکردن بدهی‌ها، همکاری نکردن این کشورها با ایران نیست، بلکه محصول تحریم‌های حداکثری آمریکاست.
چین، هند، کره جنوبی و ... به‌دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، جوانب احتیاط را در انجام معاملات و معاهدات بین‌المللی با ایران رعایت می‌کنند و تعدادی از این کشورها با وجود اینکه از دایره هم‌پیمانان و شرکای آمریکا هم خارج هستند و حتی مانند چین به‌نوعی رقیب ایالات متحده هم محسوب می‌شوند؛ اما در انجام معامله با ایران، محافظه‌کارانه عمل می‌کنند.
در واقع دلیل اصلی پرداخت نکردن بدهی میلیاردی کره‌جنوبی به ایران مربوط به اعمال تحریم‌های آمریکاست و سئول از اعمال فشار توسط ایالات متحده با پرداخت بدهی به تهران نگران است.
البته کره‌جنوبی با بازپرداخت نکردن بدهی‌های ایران هم گرفتار تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌شود و هم اینکه از پیامدهای مسدود ماندن پول‌ها در بانک‌هایش بهره‌برداری اقتصادی می‌کند.
اما از سوی دیگر ایران، نیازمند دریافت پول‌های بلوکه شده خود از سوی کره‌جنوبی، چین و هند است و در شرایط کنونی رئیس کل بانک مرکزی، معامله نفت به جای غذا را یک پیروزی قلمداد می‌کند.
درحال‌حاضر بازار کالاهای با دوام، طلا، مسکن و ... شاهد نوعی بحران معنادار است و افزایش قیمت‌ها از تورم نقطه به نقطه ماهیانه به تورم نقطه به نقطه در هر ساعت تبدیل شده و فضای نگران‌کننده‌ای بر اقتصاد کشور حکم‌فرماست و همین موضوع ضرورت بازپس‌گیری پول‌های بلوکه شده ایران را دوچندان می‌کند.
ناگفته نماند که اگر ایران مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شد، کره‌جنوبی مجبور به انجام تعهدات خود علیه ایران بود و درصورتی‌که به تعهداتش در قبال تهران پایبند نبود، ایران می‌توانست از طرق مختلف با این موضوع برخورد کند اما بحث تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مانع اصلی در این پرونده محسوب می‌شود و راه‌های پیگیری این پرونده را مسدود کرده است.
ضمن اینکه نباید این موضوع را فراموش کنیم که کره‌جنوبی جزو هم پیمانان آمریکاست و از نزدیکان واشنگتن است که در تزاحم با کره شمالی در آسیای جنوب شرقی و همچنین چین قرار دارد.
درواقع این کشور در سال‌های گذشته نشان داده است که نسبت به چین در نزدیکی با آمریکا بهتر عمل می‌کند اگرچه کشورهایی مانند چین و هند که به‌عنوان هم‌پیمانان واشنگتن نبوده و از نزدیکان ایالات متحده نیستند هم بدهی‌هایی به ایران دارند که آنها را پرداخت نکرده‌اند.
درواقع، پرونده اقتصادی ایران در جامعه بین‌الملل از جمله پرداخت نکردن بدهی‌های ایران توسط کره‌جنوبی، چین، هند و ... تحت‌تأثیر پرونده‌های سیاسی قرار دارد و تا مسائل سیاسی حل نشود، وضعیت اقتصادی کشور همین‌گونه خواهد بود.
برهمین اساس پیشنهاد می‌شود که در گام نخست به‌دنبال حل مسائل سیاسی و بازکردن گره‌های دیپلماتیک باشیم و سپس برای بازپس‌گیری مطالبات و پول‌های بلوکه شده ایران توسط برخی کشورها اقدام کنیم.
* مهدی مطهرنیا
تحلیلگر امور بین‌الملل


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com