1398-07-151398-07-25bool(false) خالق مجسمه‌های ماندگار، همدانی بود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 مهر 1398 - شماره 3597
 
امروز : پنجشنبه ، 25 مهر 1398

Today : Thu, October 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95584 تاریخ انتشار:  1398-04-10 - 08:30 تعداد بازدید:  137
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردسفالی لالجین یادگار هوشمندوزيري
خالق مجسمه‌های ماندگار، همدانی بود

نویسنده : مریم مقدم

فرهنگی

■ دوست ندارم بعد از مرگم مرا در قطعه هنرمندان به خاك بسپارند


 در بدو ورودی شهر جهانی سفال در میانه میدان مردی سفالی ایستاده است که از نگاه هیچ عابری دور نمی ماند . این مجسمه سفالی تنها گوشه ای از هنر مرد شهیر مجسمه ساز است.  مردی که آوازه اش عرصه هنر و هنروری در مجسمه سازی را در ایران و جهان گرفته است.  ناصر هوشمندوزيري زاده همدان ، را ایرانیان سالیان سال است به عنوان  مجسمه ساز و مدير باغ موزه وزيري می شناسند . در حالی که تیرماه 1398 به ایستگاه ششم رسید دست تقدیر بر شانه پیرمرد هنرمند زد و او در سن 73 سالگی به دیار باقی شتافت . 
 نخستين مجسمه ساز ايراني
هوشمند وزیری از مجسمه سازان به نام  معاصر ایران در سال 1325شمسی در همدان دیده به جهان گشود. وی  در سال 1350 موفق به دریافت مدرک کارشناسی در رشته مجسمه سازی از دانشگاه هنرهای زیبا تهران شد و در سال 1373 دکترای افتخاری و استاد درجه یک هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.
هوشمندوزيري ، نخستين مجسمه ساز ايراني بود كه در سال 1345 به وسيله يك مهندس ايتاليايي - ايراني با فايبرگلاس آشنا شد و مجسمه هاي بسياري با اين ماده ساخت. از وي بيش از 300 مجسمه به جا مانده كه 50 مجسمه آن در پارك جمشيديه تهران برپا شده است.
از مجسمه هاي ناصر هوشمند وزيري مي توان به مجسمه سفالگر در لالجين همدان، مجسمه سردار جنگل در اهواز و مجسمه بوعلي سينا در ماهشهر اشاره كرد. مجسمه هاي هوشمند وزيري در پارك ساعي، پارك باراجين قزوين، قلعه فلك الافلاك و موزه رختشوي خانه زنجان نيز ديده مي شوند.  هوشمندوزيري به همت خود در منطقه لواسانات موزه اي را ايجاد كرد. اين باغ موزه در زميني به مساحت هزار مترمربع در يك بناي دوبلكس در لواسان ساخته شد و از سال 1384 فعاليت خود را آغاز كرد. اين موزه اولين غار موزه خصوصي در ايران است و تمامي مخارج و الگوها و خلاقيتي كه در اين موزه ديده مي شود حاصل هنر استاد وزيري است. آثار طراحي شده در اين باغ موزه از داستان هاي شاهنامه فردوسي و فولكلور ايران و فرهنگ اصيل و سنتي ايراني برگرفته شده است. پيش از اين بازديدكنندگان اين آثار كه اغلب دانشجويان رشته هنر بودند، مي توانستند آزادانه و بدون مانعي علاوه بر گردش و عكاسي پيرامون باغ مستقيما با طراح و خالق اين آثار گفت وگو كنند و ضمن آشنايي با نظرات استاد، آموزش ها و ايده هاي لازم را فرا بگيرند. مرحوم هوشمندوزيري با استفاده از وسايل دورريختني و با نمايش آثار و مجسمه هاي خود اين موزه را ساخته بود.
 غار موزه وزیری
در سال 1384 دکتر وزیری با ایده و خلاقیت خود نخستین غار موزه خصوصی ایران را در زمینی به مساحت 1000مترمربع با یک ساختمان دوبلکس افتتاح کرد که توسط خود ایشان اداره می شد و کلیه هزینه های آن را دکتر وزیری برعهده داشت. این موزه تا آخرین روزهای زندگی استاد در حال توسعه و تکمیل بود  و دالان هایی را در دل کوه جهت نمایش آثار ایجاد کرده بود .
روح ایرانی وایران دوستی مشخصه بارز تمامی آثار استاد است؛ او با اثار خود روایتگر فرهنگ اصیل ایرانی و فولکلور ایران و شاهنامه فردوسی می باشد. وی حاصل تلاش و زحمت شبانه روزی50 ساله خود را در معرض تماشای هموطنان خود قرار داد  و به خاطر علاقه ای که به سرزمین مادری خود داشت ، پیشنهاد و دعوت کشورهای دیگر را برای فعالیت هنری خود نپذیرفت.
در موزه به جا مانده از خلاقیت هنری استاد می توانید  شاهد قسمت‌های مختلف ، بخش نمایشگاهی، کارگاهی، صنایع دستی، آموزشی، نگارخانه وسالن اجتماعات باشید.
ردپای هنرمندانه در پارک جمشیدیه تهران
در شمال پایتخت، مردی هنرمند که زاده پایتخت تاریخ تمدن ایران زمین است ،  موزه ای جالب و دیدنی را با سرمایه شخصی از آثار مجسمه سازی و کلکسیون های ارزشمند خود در فضایی خاص و شگفت انگیز احداث کرده است که تا سالیان سال این میراث غنی برای ایران و ایرانی خواهد ماند ، تا علاقه مندان به هنر و دانشجویان هنری آزادانه از این فضا بهره ببرند و تجارب هنری را کسب کنند .
از وی مجسمه و آثار هنری زیادی به نمایش درآمده است، کسانی که از پارک جمشیدیه تهران دیدن کرده اند با مجسمه های زیبا و جالبی روبه رو شده اند که فضای پارک را دگرگون و دیدنی ساخته اند. این مجسمه های منحصر به فرد اثر استاد وزیری می باشد.
غار موزه وزیری, مجموعه‌ای خصوصی از مجسمه های دست ساخته استاد « دکتر ناصر هوشمند وزیری» می باشد که  در دل طبیعت و به دور از هیاهوی شهر ساخته شده است. او به طبیعت بسیار عشق می‌ورزید و برخلاف اکثر موزه ها که در شهر احداث می شوند, او موزه اش را در دل کوه و کنار رودخانه در منطقه لواسان استان تهران بنا کرده بود.
 ناصر هوشمند وزیری از مجسمه سازان بزرگ ایران می باشد که بسیاری از مجسمه های معروف شهر تهران نظیر مجسمه های پارک جمشیدیه, ارتفاعات کلکچال, پارک هنرمندان و پارک ساعی ساخته او می باشند. او می گوید از دوره جوانی به سنگ عشق خاصی داشتم. به قول خود استاد او چشم هایش را شسته است و به طبیعت طور دیگری نگاه می کند. استاد به سنگ به عنوان دست مایه هنری می نگرد و اهداف ساختش از مجسمه ها را والاتر از اهداف زیبایی می داند. صبر و حوصله استاد بسیار زیاد است .عشق به کار و پیشه در تک تک آثار استاد دیده می شود و شما را یاد این مصرع زیبا می اندازد: «گفتا هنر ز تیشه بی عشق بر نیاید!» در ورودی موزه در چوبی و زیبا قرار دارد که دست ساخته خود استاد به وسیله تنه درختان می باشد.
 مجسمه‌هایی درون غار
او در کوه حفره هایی ایجاد کرده است و مجسمه های خود را درون آنها چیده است. در ورودی غار مجسمه شیری که سمبل قدرت می باشد, ساخته شده است. برای ورود به غار باید از دهان این شیر بزرگ وارد شوید. این غار موزه دارای یک سالن برای نشست های فرهنگی هنری می باشد. در اکثر اوقات هنرمندان و دانشجویان زیادی نزد استاد می آیند و با او به گفت وگو می پردازند. تعداد بسیار زیادی از مجسمه ها در محوطه روباز و در کنار درختان قرار گرفته است. او حتی وسایلی را برای بازی کودکانی که به موزه می آیند ساخته است و آگاهی دادن به کودکان را وظیفه مهمی می داند.
احترام به محیط زیست از دغدغه های مهم استاد بود و به ضایعات و زباله ها به دیدی خلاقانه می نگریست . او در محوطه درختی را با بطری های نوشابه ساخته است و بر روی آن نوشته است: « این درخت نوشابه به همت انسان هایی درست شده است که حاشیه خیابان را سطل آشغال می بینند.» بسیاری از دست ساخته های استاد حاصل عشق او به سرزمین مادری است. این مرد وطن دوست و میهن پرست بسیاری از شخصیت های شاهنامه, اسطوره های ملی و داستان های ایرانی را سرلوحه کار خود قرار داده است. او شاهنامه را منبع بزرگی برای هنرمندان می‌داند.
در جای جای  موزه مجسمه های اسطوره های باستانی ایران نظیر رستم و آرش کمانگیر و چهره های بزرگ مفاخر ملی مانند امیرکبیر, پروفسور هشترودی و استاد رفیع دیده می شود. استاد مجسمه ای را برای رویداد بزرگ  فتح خرمشهر ساخته است که در آن از رنگ های پرچم ایران استفاده شده است. از دیگر مجسمه های مهم مجموعه, مجسمه ای با نام درخت ایرانی است که نشان گر وحدت اقوام ایرانی می باشد. تمام قومیت‌ها در زیر این درخت ساخته شده اند و هدف استاد از ساخت آن ایجاد همبستگی ملی بوده است.
از دیگر آثار ایشان که در شهر بزرگ تهران به نمایش گذاشته شده می توان از مجسمه پرواز و نردبان در پارک ایرانشهر(خانه هنرمندان)؛ گوزن‌ها، آبنما، دایناسور در پارک پردیسان؛ سی اثر دیدنی و برجسته در ارتفاعات کلکچال، مجسمه ها و آبشار 27متری پارک ساعی، مجسمه مادر و فرشته ، دختر و پسر ، فرشته کوچک در بیمارستان صارم، مجسمه کاکلی و پدربزرگ در پارک گلبرگ نام برد.
تعداد بسیاری از آثار استاد زینت دهنده فضای شهرهای دیگر و همچنین خارج از ایران مثل نمای تخت جمشید در نمایشگاه فرش هانوفر آلمان شده  و مورد توجه همگان قرار گرفته است.
موزه ای جالب و دیدنی است که دانشجویان رشته های هنر وعلاقه مندان به هنرمی توانند از ایده های استاد و تجربیات وی تا همیشه  بهره مند شوند  . فضای آزاد و دوستانه این مجموعه برای گردشگران و بازدید کنندگان بسیار دلچسب و دیدنی است و بدون هیچ محدودیتی می توانند از این موزه عکاسی کنند.
 درخواست قلبي هوشمند وزیری
وي كه در زمان حياتش آرزوي گسترش فضاي اين موزه را داشت در گفت وگويي با رسانه ها عنوان كرده بود: «دوست ندارم بعد از مرگم مرا در قطعه هنرمندان به خاك بسپارند و از من به عنوان يك هنرمند نامي ياد كنند. باور دارم اگر قرار است به هنرمندي ارج و قربي نهند، تا زماني كه زنده است اين كار را بكنند و شرايط كار كردن را برايش مهيا كنند.» در راستاي همين درخواست هنرمند، راما هوشمندوزيري دختر وي در گفت وگو با رسانه ها بيان كرد: «درخواست قلبي پدرم اين بود كه در غارموزه خودش واقع در لواسان به خاك سپرده شود كه ما اين موضوع را با شوراي شهر لواسان در ميان گذاشته ايم و منتظر پاسخ هستيم.» وي افزود: «پدرم صبح روز 6 تيرماه بر اثر ايست قلبي هنگام خواب از دنيا رفت كه ساعاتي بعد از سوي شوراي شهر در محل حاضر شدند و اين درخواست را با آنها مطرح كرده ايم و منتظر اعلام نتيجه نهايي هستيم.» فرزند ناصر هوشمند وزيري همچنين اظهار كرد: «در صورتي كه امكان خاكسپاري در محل غارموزه فراهم نشود، پيكر اين هنرمند در يكي از آرامستان هاي لواسان به خاك سپرده مي شود.»
بسیاری از اساتید و هنرمندان ایران، شیفته سرزمین مادری و فرهنگ غنی آن هستند، به همین خاطر همه دارایی و عمر گرانمایه خود را صرف توسعه و اشاعه هنر و فرهنگ وطن می کنند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com