پایان هماورد رسانه‌های کشور همدان پیام
 
 
سه شنبه - 3 مهر 1397 - شماره 3297
 
امروز : چهارشنبه ، 4 مهر 1397

Today : Tue, September 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه ایران پلاست
کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83076 تاریخ انتشار:  1396-08-14 - 05:45 تعداد بازدید:  152
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان به عنوان رسانه فعال معرفی شد
پایان هماورد رسانه‌های کشور

نویسنده : مریم مقدم

فرهنگی

گردهمایی هشت روزه رسانه‌ها سرانجام عصر روز 12 آبان ماه با برپایی مراسمی در مصلی تهران  به ایستگاه پایانی رسید . آمار و شرایط موجود بیانگر آن است که  هزار رسانه در قالب ۶۰۰ غرفه در نمایشگاه امسال حضور داشتند و یکی از ویژگی های نمایشگاه که آن را برجسته تر از سابق می کرد این بود که۴۰۰  نشست در آن برگزار شد که عمده این نشست ها توسط خود اصحاب رسانه در تالارهای گفت وگو برگزار شد . آمار رسانه های کشور می گوید :  در حال حاضر بالغ بر هشت هزار عنوان رسانه مجوز دارند، ۲۸۰۰ عنوان رسانه به سایت‌ها و مابقی به رسانه‌های چاپی تعلق دارند و به نوعی ۲۴ درصد رسانه‌ها برخط هستند .  در این میان نشریات چاپی هم ۳۳ درصد را به خود اختصاص دادند که این رقم در گذشته ۲۳ درصد بوده است. همچنین در حال حاضر ۳۹ درصد از رسانه‌های کشور تخصصی و اختصاصی هستند که در چهار سال گذشته این رقم ۲۵ درصد بود .
 همدانی ها همیشه همراهند
 از 180 رسانه فعال در استان همدان امسال روزنامه های همدان پیام  هگمتانه و سپهر غرب در کنار طلیعه امید  و غرفه اداره ارشاد استان همدان در نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا کرد . حضوری که این بار انعکاس آن تنها به روزنامه کاغذی خلاصه نشد بلکه تکاپوی فضای مجازی شور و نشاط متمایزی به انعکاس اخبار حضور میهمانان در این رویداد بخشید . به جرات می توان گفت امسال شاهد حضور 70 درصد از همراهان همدان پیام در غرفه روزنامه در نمایشگاه مطبوعات بودیم و این جای بسی خرسندی دارد
آیین پایانی نمایشگاه مطبوعات با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه جمعه ـ ۱۲ آبان ماه ـ در طبقه دوم مصلی آغاز شد و از همان ابتدا اعتراض مالباختگان شرکت‌های اقتصادی که از ساعاتی قبل از برگزاری اختتامیه آغاز شده بود، فضای متفاوتی را به این مراسم بخشید.  طبیعتا این اتفاق که تمام مطبوعات در یک مدت‌زمانی مشخص دور هم جمع شوند و مردم با خدماتی که این رسانه‌ها در عرصه‌های مختلف انجام داده‌اند، آشنا می‌شوند، جایگاهشان در ارتباط با مردم باتوجه به اهدافی که دنبال می‌کنند مشخص می‌شود و مردم با نگاه و نظر مطبوعات در ارتباط با مسائلی که پیگیری می‌کنند به فراخور سلیقه‌شان از قبیل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری آشناتر می‌شوند. آشنایی با نگاه، اهداف و مشخصات نشریات می‌تواند بر میزان ارتباط مردم با رسانه‌ها تاثیرگذار باشد. همچنین جایگاه مطبوعات در رویدادهای رسانه ای مشخص می‌شود و مطبوعاتی که ارتباط بیشتری با مردم دارند، از سوی آن‌ها بیشتر مورد استقبال و توجه قرار می‌گیرند.
  چند نفر به نمایشگاه آمدند
امسال حدود ۴۰۰ هزار نفر در مجموع از نمایشگاه مطبوعات بازدید کرده و به طور میانگین روزانه بالغ بر ۴۵ هزار نفر به مصلی آمده‌اند.
آنچه برخی گزارشات مستند و اظهار نظرات رسمی به ویژه از سوی روابط عمومی نمایشگاه نشان می‌داد بیانگر این مهم بود که ، میزان استقبال از بیست وسومین نمایشگاه مطبوعات  مطلوب عنوان شد . امسال حدود ۴۰۰ هزار نفر در مجموع از نمایشگاه مطبوعات بازدید کرده و به طور میانگین روزانه بالغ بر ۴۵ هزار نفر به مصلی آمده‌اند. سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند و برآوردها نشان می‌دهد حضور مردم در نمایشگاه مطبوعات امسال حدود ۳۰ درصد رشد داشته که شاید مهم‌ترین دلیل این افزایش مخاطبان، اقبال بیشتر خانواده‌ها برای حضور در نمایشگاه و البته حضورهای گروهی مدارس و دانشگاه‌ها بوده است. وسعت نمایشگاه بیست و سوم   و  فضای تبلیغاتی طراحی شده که رسانه‌ها از آن برای معرفی خود در محدوده نمایشگاه استفاده کرده‌اند از نظر وسعت، حدود ۲۰ درصد رشد داشته است. تاثیرگذاری رسانه و مطبوعات در جهان امروز به‌ویژه با توسعه فضای مجازی، غیرقابل انکار است  و آنچه رسانه ها را از یکدیگر متمایز می کند تفاوت نوع انتشار اخبار در طول سالهای متمادی فعالیت های آنها است و توجه به این نکته که از مدرن ترین ابزارهای رسانه ای روز جا نمانند تا همراهانشان همواره همراه آنها باشند .
 ترجیح می‌دهیم به عنوان ميهمان در نمایشگاه مطبوعات بنشینیم
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اعتقاد بر اینکه حضور مردم در نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته جهش قابل توجهی داشته است، گفت: نسبت به این اعتماد باید قدردان باشیم. رسانه‌ها خودشان را برای حضور در نمایشگاه نیازمند می‌دانند؛ چرا که به واسطه نمایشگاه نبض جامعه را می‌شناسند. حسین انتظامی در ابتدای مراسم در سخنانی با اشاره به اینکه نمایشگاه امسال مطبوعات هم به ایستگاه آخر رسید، گزارش‌هایی را درخصوص تلاش‌های اهالی رسانه ارائه داد.
وی با اشاره به سه گروه از اقشار مختلف که به واسطه آنها بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها شکل گرفت، گفت: مردم صاحبان واقعی رسانه‌ها بودند، کسانی که سرمایه‌ساز رسانه هستند و همه ما مرهون این لطف هستیم که نسبت به سال گذشته هم حضور مردم جهش قابل توجهی داشته است.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود از شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی و سیاستگذاری مطبوعات تشکر و قدردانی کرد اما در عین حال گفت: سال گذشته اعلام کردیم که ترجیح می‌دهیم امسال به عنوان ميهمان در نمایشگاه مطبوعات بنشینیم و رسانه‌ها را تشویق کنیم اما این آمادگی در تشکل‌ها به وجود نیامد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تجمعاتی که امروز و روزهای گذشته در نمایشگاه مطبوعات شکل گرفت نیز گفت: خوب است به تجمعاتی که در نمایشگاه برگزار شد، از جنبه فرصت بنگریم. اینکه این افراد که به محفل رسانه‌ای ما آمدند و رسانه‌ها را محرم خود دانستند.
انتقاد حدادعادل از لغت‌هایی که برای خنده به فرهنگستان نسبت می‌دهند
حداد عادل یکی از برکت‌های جشنواره مطبوعات در پنج سال اخیر را توجه ویژه به زبان فارسی برشمرد و گفت: زبان ابزار اصلی کار رسانه‌هاست؛ بنابراین توجه و اهتمام درست‌نویسی از بایستگی‌های مهم در حوزه مطبوعات است.
وی در عین حال با انتقاد از برخی خبرها که به خروجی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نسبت داده می‌شود، گفت: گاهی در رسانه‌ها و غالبا در فضای مجازی به فرهنگستان و ادبیات فارسی جفا می‌شود و لغاتی که مصوب فرهنگستان نیست برخی‌ها برای خنداندن به فرهنگستان نسبت می‌دهند که روح ما از آن خبر ندارد. از مطبوعات انتظار داریم به فرهنگستان کمک کنند، این کمک، کمک به زبان فارسی است که هویت ملی و پرچم فرهنگ ما در همه جهان و سرتاسر تاریخ بوده و خواهد بود.
 غرفه فعال و مهربانی همراهان
در گروه نشریات استانی و منطقه‌ای این بار نیز همدان پیام توانست با کسب عنوان فعال نمایشگاه بیست و سوم را به مقصد ایستگاه بیست و چهارم ترک کند .
روزنامه همدان‌پيام در سال‌هاي اخير در عرصه رقابت با نشريات حاضر در نمايشگاه بزرگ مطبوعات توانسته است زير ذره‌بين برگزاركنندگان اين رويدادها هم  خوش بدرخشد . بارها كسب عناوين برتر عامل انگيزه‌اي شده است براي آنكه هر سال بهتر از سال پيش و با دستي پرتر در اين عرصه رقابت حاضر شویم و البته در کنار دیگر رسانه های استان در چنین رویدادهایی بر معرفی همدانی آباد اهتمام بورزیم .
از اين دست مقام‌ها مي‌توان به كسب عنوان برتر در نمايشگاه بيستم مطبوعات توسط همدان‌پيام در بين رسانه‌هاي محلي و همچنين انتخاب همدان به عنوان رسانه فعال در گروه رسانه‌هاي استان در نمايشگاه بيست‌ودوم مطبوعات در تهران اشاره كرد. امسال پس از اعلام دریافت عنوان فعال توسط همدان پیام  شاهد ارسال پیام های محبت آمیزی از همراهان روزنامه بودیم که هر یک جای تقدیر دارد  .بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات پنجم آبان ماه کار خود را آغاز کرد و ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه ـ جمعه ـ 12 آبان ماه پس از هشت روز به کار خود پایان می‌داد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com