1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) درمانگاه یکتای شهرمان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85331 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  212
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

درمانگاه یکتای شهرمان

نویسنده : خسرو محمدی

فرهنگی

 موقوفه‌ی درمانی – فرهنگی بهاالملک دارای درمانگاهی است که دستکم در استان ما یکتاست. این درمانگاه سال‌هاست که مشغول خدمت رسانی به اهالی 32 روستای استان است آن هم بصورت رایگان.
برتری این موقوفه این است که خدمات آن ویژه است. بهاالملک فردی دوراندیش، باسواد و دارای جایگاه درخشان در تاریخ همدان و ایران است او موقوفه‌اش را به گونه‌ای شکل داده که جامعه‌ی هدف مشخصی را تا ابد زیر پوشش قرار دهد و عجب کارستانی کرده این مرد. این فوق العاده است که انسان بداند تا پایان عمر یک پشتیبان دارد و این از وقف بر می‌آید. ایرانیان از هزاران سال پیش با فرهنگ وقف و کارکردهای درخشان آن آشنا بوده‌اند و آن را به کار می‌بستند لذا وقف را باید یکی از ابزارهای حکومت داری و کنترل و هدایت سرمایه‌های میهنی در گذشته‌ی ایران دانست. مردان بزرگ با موقوفاتشان شناخته می‌شدند. خواجه رشید وزیر ایرانی در دوران استیلای مغولان بزرگترین موقوفه‌ی جهان را تا به امروز به نام خود دارد.
به امروز نگاه نکنید که در کشور ما بسیاری از ارکان جامعه حتی برخی دولت‌مردان و دیوان سالاران ضد وقفند و آن را هم‌چون یک مال بی صاحب می‌دانند! در دوران‌های گذشته‌ی کشور ما همین دیوان‌سالاران و دولتمردان، بزرگترین واقفین بودند عجب است که در دوران ما برعکس شده! بنده به عمرم ندیدم و نشنیده‌ام که بزرگ مردی از همدان که سهل است از کشور موقوفه‌ای برپا کند یا کوششی برای ایجاد آن بنماید حتی برخی برآنند موقوفات را هم از میان بردارند؟! در اروپا و آمریکا؛ پیشرفته‌ترین کشورها موقوفه خیزترین‌ها هستند. مثلا کشور آلمان که نخستین قدرت اقتصادی در اروپاست، بیشترین موقوفات را دارد. باری، امروزه پس از معیشت، درمان و دارو مهم‌ترین دغدغه‌ی مردم است. در شرایطی که بسیاری از مردم ما توانایی پرداخت حق ویزیت و داروی خود را هم ندارند برخی از پزشک گرفته تا داروساز و دارو فروش به جای این که شرایط را برای مردم آسان کنند و مرحمی بر دردهای دردمندان باشند فرصت را مغتنم شمرده و حسابی کاسبی می‌کنند. خون مردم را به شیشه گرفته‌اند و مال اندوزی می‌کنند.
حریصانه و بدون توجه به فلسفه‌ی وجودشان، چنان بی رحمانه نرخ خدمات و مواد زیردستشان را بالا برده‌اند که انگار نه انگار زمانی قسم انسان دوستی خورده‌اند! در این جاست که می‌گوییم موقوفه‌ی بهاالملک یکتاست چرا که بی هیچ نگاه کاسبکارانه‌ای و از دورترین مرزهای استان، مردم دردمند را به آغوش می‌کشد، درمان می‌کند و داروشان می‌دهد تا کمی از دردهاشان بکاهد و شریک مشکلاتشان باشد. 32 روستای استان همدان که در سه شهرستان پراکنده‌اند هر روزه به این مرکز مراجعه می‌کنند و خوشنود و دعاگویان به خانه باز می‌گردد.
 اگر چه نمی‌توان همه‌ی دردهای آن‌ها را با این بضاعت کم دوا کرد.    
درمان‌گاه موقوفه‌ بهاالملک یکی از کهن‌ترین درمان‌گاه‌های همدان نیز هست. این مرکز درمانی در سال 1332 راه اندازی شد و دیرسالی آن به 65 سال پیش می‌رسد.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com