1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) ادامه تجليل از مفاخـر همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83956 تاریخ انتشار:  1396-12-10 - 05:45 تعداد بازدید:  197
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در آيين گشايش "همايش باباطاهر" تاکيد شد
ادامه تجليل از مفاخـر

فرهنگی

 همایش ملی باباطاهر از صبح دیروز کار خود را در همدان با حضور جمعی از فرهیختگان علمی و فرهنگی کشور و مسئولان استان در دانشگاه بوعلی سینای همدان آغاز کرد.
نماینده ولی فقیه در استان در این همایش به استمرار همایش تجلیل از مفاخر و فیلسوفان همدان تاکید کرد و گفت: برای شناختن ابعاد شخصیتی و فضیلت عارفان و فیلسوفان همدان باید هزاران همایش برپا شود.
آیت ا... غیاث الدین طه محمدی ،اظهار کرد: فیلسوفان و عرفای همدان مانند باباطاهر و عین القضات در زمان حیاتشان ریاضت های بسیاری کشیده اند تا فضیلت خلق کنند که اکنون ما وارث این فضائل هستیم.
امام جمعه همدان، اظهار کرد: قشر دانشگاهیان و حوزویان و فرهیختگان رسالت سنگینی برای اشاعه و شناسایی فضیلت های برجای مانده از عارفان و دانشمندان همدان بر عهده دارند.
 آیت ا...محمدی از دانشگاه بوعلی سینا برای حمایت علمی از همایش هزار ه باباطاهر قدردانی کرد و گفت: دانشجویان این مرکز علمی بیش از دیگران باید برای فرهنگ و هنر همدان تلاش کنند.
نماینده ولی فقیه در استان همدان به سرگذشت عرفای همدان مانند عین القضات و میر سیدعلی همدانی اشاره کرد و گفت: مطالعه زندگی پرفراز و نشیب زندگی این عرفا و فیلسوفان بر همه ایرانیان واجب و برای همدانی ها واجب تر است.
طه محمدی خاطرنشان کرد: در ظاهر و باطن این عرفا نور و معرفت الهی می جوشد و ما هم باید ذره ای از این انوار الهی بهره مند شویم.
وی با اشاره به اهمیت این همایش ها و تجلیل از بزرگان آب و خاک همدان گفت: این محافل کافی نیست و شاید یک هزارم از ابعاد شخصیتی این عرفا را نمایان کند.
امام جمعه همدان اظهار کرد: خروجی همایش ها باید برای عموم مردم سودمند و غنی باشد تا شرکت کنندگان بتوانند زاد و توشه ای از معرفت و عرفان بردارند.
در ادامه نیزمعاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان گفت: تجلیل از مفاخر و عرفا در راستای توسعه فرهنگی، تکلیف بزرگ دولت است.
سعید شاهرخی، افزود: در استان همدان با تدبیر استاندار در سه سال گذشته این تکلیف فرهنگی به خوبی عملی شده است.
وی تصریح کرد: نامیدن سال 94 به نام میرسیدعلی همدانی،سال 95 به نام "سیدجمال الدین اسدآبادی" و امسال به نام " بابا طاهر"گواه عملکرد مطلوب استان همدان در راستای توسعه فرهنگی و پاسداشت مفاخر است.
شاهرخی خاطرنشان کرد: همدان مهد فرهیختگان و مفاخر ارزشمند بسیاری است و نهضت معرفی مفاخر و مشاهیر پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین به جهانیان به راه افتاده است.
معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار همدان با قدردانی از هفته فرهنگی "بابا طاهر" افزود: در این هفته برنامه های ارزشمندی با همت تشکل های ادبی و هنری با حمایت دولت اجرایی شد که قابل تقدیر است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این آئین در گفت و گو با ایرنا اظهار داشته است: همایش ملی"هزاره بابا طاهر" در 2 بخش علمی و عمومی برگزار می شود که در بخش علمی از 12 مقاله پذیرفته شده در دبیرخانه همایش، هشت مقاله توسط نویسندگان مقالات قرائت می شود.
فاضل عبادی افزود: دکتر نصرا... پورجوادی محقق و پژوهشگر برجسته کشوری سخنران ویژه بخش علمی در افتتاحیه این همایش است و دکتر بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور در بخش اختتامیه سخنرانی می کند. وی اضافه کرد: دکتر یعقوب محمدی فر رئیس دانشگاه بوعلی، مهدی شریفیان به عنوان دبیر علمی همایش" هزاره بابا طاهر"، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان و آیت ا... محمدی نماینده ولی فقیه در همدان به ترتیب سخنرانان بخش عمومی همایش هستند.
نی نوازی و دوبیتی خوانی و تجلیل از مقاله های برگزیده بخش پایانی همایش" هزاره باباطاهر" است.
سال 96 از سوی استاندار همدان به نام بابا طاهر نامگذاری شده و در این راستا همایش ملی" هزاره بابا طاهر" با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و دانشگاه بوعلی سینا در 9 اسفند برگزار شد.
بابا طاهر، شاعر و عارف نامی ایران است که در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم می زیسته و به دلیل وارستگی و دل بریدن از تعلقات دنیوی، لقب عریان گرفت.
دو بیتی های شورانگیز با لهجه دلپذیر لری، مهمترین اثر ادبی به جای مانده از باباطاهر عریان است که برآمده از روح لطیف و قلب پر سوز اوست .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com