همدان می‌تواند خانه فیلم کمدی شود همدان پیام
 
 
شنبه - 29 تير 1398 - شماره 3524
 
امروز : يكشنبه ، 30 تير 1398

Today : Sat, July 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88481 تاریخ انتشار:  1397-10-16 - 09:45 تعداد بازدید:  73
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برندمان را بسازیم
همدان می‌تواند خانه فیلم کمدی شود

نویسنده : حسین پارسا

فرهنگی
 
 برگزاری جشنواره های فرهنگی در هر شهر، به ویژه اگر منحصر به فرد و یگانه و بدیع باشد، حکم مهری را دارد که به پیشانی شهر می خورد تا آن را برندی فرهنگی کند. 
شهری برندِ اقتصادی است، شهری دیگر برند سیاسی و دیگری، برند مذهبی است. بعضی شهر ها هم در تلاش برای جا انداختن خود به عنوان برند گردشگری هستند. در این میان مفهوم برند فرهنگی، که در کشور بیشتر با تاریخ شهرها و گرایش های مذهبی مردمانش گره خورده است، فرصتی مناسب برای خودنمایی است. از این نظر، صحبت از ایده برگزاری جشنواره فیلم های کمدی در همدان، اگرچه در حد حرف هم باشد، ولی نشانه خوبی از تغییر وضعیت و آینده فرهنگی همدان است.
چند روز پیش بود که مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت در تلاش است که جشنواره ای به نام فیلم های کمدی در همدان برگزار شود. این اظهار نظر از دو جهت مهم بود. اول اینکه جدا از اتفاق افتادن یا نیفتادن این طرح، نگاه آقای مدیر کل را به فرهنگ بیشتر از قبل مشخص می کرد. بر خلاف خیلی از مسئولان فرهنگی همدان در سال های گذشته که خوب حرف می زدند و موضوعات را زیبا «تبیین» می کردند، گویا مدیر کل جدید می خواهد عملا کارهایی هم انجام دهد.
 پیش از طرح این موضوع، افزایش تعداد برگزاری کنسرت ها در همدان نشان می داد که گویا قافله را ساربان جدیدی آمده است. به نظرم بعد از داستان کنسرت ها، که امیدوارم منتقدان از نفس نیندازنندش، طرح برگزاری جشنواره فیلم موضوع مهم و قابل توجه در وضعیت فرهنگی و هنری استان است.
همه به یاد داریم آخرین جشنواره ای که می خواستیم در همدان برگزار کنیم و قباله اش را به نام خودمان بزنیم، جشنواره فیلم کودک و نوجوان بود که عملا شکست خورد. 
جشنواره فیلم کودک و نوجوان می توانست سال ها در همدان بماند و در کنار جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، شهرمان را در کشور پایلوت هنری کند. قصد ندارم از گذشته ها و آنچه شد و نشد تا جشنواره را از ما گرفتند حرف بزنم که مثنوی صدمن کاغذ است. ولی اگر جشنواره فیلم های کمدی، آنطور که دوستان از آن حرف زده اند، به عمل برسد چه بسا نتایجی مهمتر از جشنواره فیلم کودک و نوجوان برایمان داشته باشد. فراموش نکنیم که برگزاری جشنواره فیلم کمدی در ایران بی سابقه است و در سطح جهان چند جشنواره معتبر بیشتر فیلم های کمدی را به طور اخص، نشان نمی دهند. 
از این نظر کار دشوارتری هم خواهیم داشت. زیرا در کشور نمونه ای نداریم که خودمان را با آن بسنجیم و از روی ضعف و قوت هایش، برای جشنواره مان برنامه ریزی کنیم. 
از طرفی اگر این اتفاق به طور آبرومندانه ای انجام شود، تاثیرات ارزشمند زیادی برای همدان خواهد داشت. نمی دانم طرح ایده این جشنواره، چقدر به عمل می رسد و اینکه اصلا برای مدیران اهمیت خاصی دارد یا نه، ولی امیدوارم که بتوانیم این برند را به نام خودمان ثبت کنیم. کاری که شعارهایمان را مقداری از کلیشه ها نجات می دهد: «همدان، پایتخت تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین»

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com