1398-02-201398-02-30bool(false) از موزه میدان مرکزی شهر همدان چه خبر؟ همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84622 تاریخ انتشار:  1397-05-13 - 13:29 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از موزه میدان مرکزی شهر همدان چه خبر؟

نویسنده : مریم مقدم

فرهنگی

 علی مالمیر آذرماه سال 1396 در گفتگوهای رسانه ای در این زمینه چنین عنوان کرد که   ادامه کاوش باستان شناسی در میدان امام به این بستگی دارد که به آثار قابل توجهی برسیم .
کاوش اضطراری از زمان کشف تابوت سفالی شروع شد، با توجه به اجرای پیاده راه سازی فضای مناسبی برای کاوش فراهم شد و بخش زیادی از خاک های انباشته شده مربوط به دوره معاصر بود که با برداشتن این انباشت، زمینه برای کاوش ایجاد شد.
وی در آن زمان یادآور شد ،  در جلساتی که با شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان برگزار شد،  از این موضوع که در صورت کشف آثار قابل توجه، سایت موزه در محل راه اندازی شود، توافق به عمل آمد. حدود یک ماه بعد بحث احداث موزه به يكي از مطالبات جدي تبديل شد و کار به  رونمايي طرح تأييد شده موزه میدان  در صفحه اينستاگرام مديركل ميراث فرهنگي کشیده شد
اما امروز شواهد موجود در میدان مرکزی شهر همدان  بیانگر تغییرات احتمالی است که در طرح اولیه موزه رقم خورده است .

 

 این اخباری بود  که پس از دستیابی مجریان طرح پیاده راه اکباتان به آثار تاریخی در میدان مرکزی شهر همدان منتشر شد .  از اجرای طرح تفضیلی شهر همدان و پیاده‌راه شدن 6 خیابان منتهی به میدان مرکزی پس از کش و قوس‌های فراوان شروع شد . پس از پیاده راه شدن خیابان بوعلی دامن اجرای پروژه به  فاز بعدی کشیده شد،  اما این بار فقط تبدیل یک خیابان به شهر ملاک نشد از زمانی که   پیاده‌راه شدن خیابان اکباتان و میدان امام(ره) در دستور کار قرار گرفت تاریخ خاک خورده پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین زنگارها را زدود و آنچه پنهان داشت نمایان کرد .  از همان شروع حتی مردم عامی شهر هم زمزمه می کردند که  احتمال کشف آثار تاریخی پس از اجرای پروژه پیاده راه شدن خیابان اکباتان و حتی میدان امام (ره) وجود  خواهد داشت .
حفاری‌ها که عمق پیدا کردند  و لایه های تاریخی که به زبان آمدند  آنچه همگان را می توانست علاقمند به دانستن کند خبری شد . خبرهایی اما ضد و نقیض یک روز خبر ضد و نقیضی از کشف چندین خمره به گوش رسید که سرانجام از سوی میراث فرهنگی و شهرداری همدان تکذیب شد!
در ادامه حین حفاری در خیابان اکباتان دو سرستون سنگی مربوط به دوره ایلخانی کشف و به موزه هگمتانه انتقال یافت.
اما ماجرا به همین اشیا ختم نشد و پس از مدتی تابوت‌های سفالی مربوط به دوره اشکانی در حین اجرای پیاده‌راه‌سازی مرکز میدان امام (ره)، سر از خاک بیرون آورد و ادامه کار به باستانشناسان سپرده شد تا کاوش‌ها به شکل منظم و از سوی کارشناسان ادامه یابد.  
بعد از انتشار اخبار مربوط به لزوم ادامه کاوش در محوطه تاریخی میدان امام(ره) و ضرورت ایجاد سایت ـ موزه در این مکان از سوی رسانه‌ای‌ها و علاقه‌مندان به آثار تاریخی، هنرمندان همدانی و فعالان مدنی نیز دست به کار شدند و در نامه‌ای سرگشاده درخواست حفاظت از محوطه باستانی میدان امام (ره) را عنوان کردند.

 

 مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان همدان در زمينه چگونگي پيشرفت پروژه ميدان مركزي شهر و در پاسخ به اين سؤال كه گويا شكل فعلي اين سايت‌موزه با طرحي كه پيش از اين در صفحه اينستاگرام اين مديركل رونمايي شده، متفاوت است، در گفت‌وگوي اختصاصي با همدان‌پيام چنين گفت: پس از آنكه ايجاد سايت‌موزه در دستور برنامه‌ريزي قرار گرفت، تمام مراحل اين كار با هماهنگي و مصوبه‌هايي كه از سوي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ابلاغ شد، در دست انجام قرار گرفت.
در اين پروژه كار به مراحل متعددي تقسيم‌بندي شد. در قدم نخست كاوش توسط كارشناسان مطرح در حوزه ميراث فرهنگي همدان انجام شد و در مرحله دوم طراحي سايت‌موزه منطبق با ضوابط ميراث فرهنگي رقم خورد كه در نتيجه آن مصوبه‌اي از كميته فني سازمان ميراث فرهنگي گرفتيم تا به واسطه آن شهرداري بتواند كار ساخت موزه را انجام دهد.
به دليل آنكه ميدان مركزي شهر همدان در محوريت بافت تاريخي اين شهر قرار گرفته است، هرگونه ساخت‌وساز و تغيير و تحولي با حساسيت بالايي روبه‌روست. زماني هم كه در ساخت‌وسازهاي شهري با يافته‌هاي تاريخي در اين منطقه روبه‌رو شديم، برنامه‌ريزي‌ها به سمت و سويي سوق پيدا كرد كه مبني بر آن با حفظ داشته‌ها و يافته‌هاي تاريخي فضايي در قالب موزه براي مردم شهر و گردشگران در ميدان مركزي همدان شكل گيرد تا بتوان به واسطه آن ارتباط مستقيم بين آنها با لايه‌لايه‌هاي تاريخ شهر فراهم كرد.
قرار اوليه بر اين بود كه در حين ساخت، كارشناسان ميراث فرهنگي در مراحل متعدد حضور داشته باشند تا اگر اثر تاريخي در مسير مشاهده شد، براي چگونگي روند ساخت‌وسازها تصميم‌گيري‌هاي آني اتفاق افتد.
بر اين اساس سازمان ميراث فرهنگي كشور مبلغ 290 ميليون تومان اعتبار به استان اختصاص پيدا كرد تا به واسطه آن مطالعه و انجام پروژه پيش رود. بر اين اساس قسمت حساس كار را ميراث فرهنگي استان بر عهده گرفت و پروژه را در چارچوب قانوني كليد زد و با مديريت پايگاه بافت خاكبرداري را بر عهده گرفتيم و به دنبال آن مراحل مستندسازي دقيق با نظارت كامل در حال انجام است.
طرح سايت‌موزه همان طرحي است كه در ابتدا به مردم نشان داده شد و در حال حاضر هرگونه ساخت‌وسازي منطبق با طرح در ميدان مركزي شهر همدان در حال اتفاق افتادن است.
به دليل اهميت بالاي اين پروژه، استاندار مبلغ 500 ميليون تومان اعتبار به ساخت آن اختصاص داد كه از اين مبلغ 350 ميليون تومان به شهرداري براي ساخت موزه اختصاص پيدا كرد و 150 ميليون تومان براي بحث‌هاي كاوش و پرداخت جهت بدهي‌ها در نظر گرفته شد. بر اين اساس كار روال انجام خود را پيش گرفت. در حال حاضر ميراث فرهنگي مجري فاز يك اجرايي ساخت موزه است و پس از پايان خاكبرداري در فاز يك و مستندنگاري، شهرداري با نظارت كارشناسان ميراث فرهنگي ادامه كار را در دست خواهد گرفت. در مورد زمان‌بندي به پايان رسيدن موزه بايد گفت؛ منتظريم تا فازهاي تعريف شده به پايان برسد و به دليل حساسيت بالاي كار سرعت منطبق با دقت در اجراي پروژه سايت‌موزه ميدان مركزي شهر تنظيم مي‌شود.
 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com