1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) انجمن شعر طنز "لبخند" فعال شد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75440 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  300
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

انجمن شعر طنز "لبخند" فعال شد

فرهنگی

انجمن شعر طنز "لبخند" با حضور فرماندار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاعران و نویسندگان نهاوندی افتتاح شد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند در آيين افتتاحیه گفت: ادبیات زبان برنده و گویایی دارد که اگر حفظ شود می‌تواند جامعه را به سمت و سوی توسعه سوق دهد.
به گزارش ایسنا، محمود مصباح، طنز را یکی از شاخه‌های ادبیات انتقادی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: طنز در ادبیات کهن فارسی، به عنوان نوع ادبی مستقل شناخته نشده و مرزهای مشخصی با دیگر مضمون‌های انتقادی و خنده‌آمیز چون "هجو"، "هزل" و "مطایبه" نداشته است.
وی عنوان کرد: همواره طنز به معنای "مسخره کردن" و "طعنه زدن" مورد نظر شاعران و نویسندگان بوده است اما امروزه جنبه انتقاد غیرمستقیم اجتماعی با چاشنی خنده آمیخته و لودگی نیست.
مصباح شعر طنز را یکی از سخت‌ترین تاکتیک‌های شعر گفتن دانست و افزود: شاعران این عرصه بسیار اندک هستند؛ چراکه طنازی کار هر شخصی نیست.
وی ادامه داد: هم‌اكنون تعداد زیادی از شاعران این شهرستان در سروده‌های خود چه به زبان فارسی و چه لری از مقوله طنز استفاده می‌كنند و برای بالندگی این هنر قابلیت‌های فراوانی در نهاوند وجود دارد.
مصباح عنوان کرد: تجربیات چند ساله در نهاوند نشان داده ظرفیت طنزسرایی به زبان لری در این شهرستان بیشتر از فارسی است و حتی در زبان محاوره‌ای هم طنز لری در لایه‌های مختلف جامعه وجود دارد.
مصباح در ادامه بیان کرد: جای خالی طنز در ادبیات و مجامع ادبی نهاوند با وجود شاعران طنزپرداز برجسته تاكنون خالی بود و امیدواریم از این پس در مجامع ادبی استان به صورت رسمی شاهد هنر و ادبیات طنز باشیم. فرماندار شهرستان نهاوند نیز در این مراسم گفت: شهرستان نهاوند دارای استعدادهای بسیار خوبی است که باید آنها را شناسایی کرده و به خودباوری تشویق کند.
کریم حمیدوند درباره شعر طنز اظهار کرد: طنز در حقیقت اعتراضی است بر مشکلات و نابسامانی‌هایی که در یک جامعه وجود دارد و گویی جامعه و مسئولان امر نمی‌خواهند این اعتراضات را مستقیم و بی‌پرده بشنوند. وی افزود: وجدان بیدار و ضمیر آگاه شاعران و نویسندگان با بزرگنمایی جهات زشت و منفی، عیب و نقص‌های روابط حاکم در حیات اجتماعی درصدد تذکر و اصلاح و رفع این زشتی‌ها و رفع آنها برمی‌آیند. حمیدوند افزود: برای نخستین‌بار در غرب کشور فرصت افتتاح و راه‌اندازی انجمن شعر طنز را داشته‌ایم و این افتخاری برای حوزه فرهنگ و هنر و شاعران نهاوندی است بنابراین می‌طلبد همه شعرا و اهالی فرهنگ و هنر از فضای مناسب پیش آمده نهایت استفاده و بهره‌مندی را ببرند.
وی تصریح كرد: امروزه در سطح كشور هنر طنز و بویژه شعر طنز یک مقوله جدی است و در محافل شعری رونق مناسبی دارد و باید تلاش كنیم در نهاوند نیز هم پای با دیگر محافل كشوری به پیش برویم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com