انجمن‌های ادبی گمشده در زندگی ماشینی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : شنبه ، 4 خرداد 1398

Today : Sat, May 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85356 تاریخ انتشار:  1397-07-22 - 17:46 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به مناسبت روز حافظ بررسی شد
انجمن‌های ادبی گمشده در زندگی ماشینی

نویسنده : مریم ملکي

فرهنگی


زندگي ماشيني و دغدغه هاي آن جايي براي پرورش روح براي ما نمي گذارد. قطعه گمشده پازل زندگي خيلي ها شايد همين شعر و ادبيات باشد. ادبياتي غنی ای كه جاي گله گذاري براي هيچ سليقه اي را باقي نمي گذارد.گويا حافظ و مولانا فكر اين روزهاي ما را هم كرده اند و در همين راستا اشعاري خود را سروده اند.
وارد انجمن هاي ادبی كه مي شوي همه برايت آشنايند، انگار ساليان سال است كه آنها را مي شناسي و در كنار آنها زندگي كرده اي. دوست داري ساعت ها در كنار آنها بنشيني و فقط گوش كني،  ولي چقدر اين آدم ها در دنيا امروزمان كم اند.
 انجمن های ادبی پر محتوا و کم حاشیه
خانم معلم بازنشسته اي كنارم نشسته او هم مثل من محو گفت و گوهاي رد و بدل شده بين اعضاي انجمن شده است. به دنبال اين است كه يك انجمن پرمحتوا پيدا كند تا بتواند در جلسات هفتگي آن شركت كند .مي گويد چون به شعر علاقه مند است دوست دارد اوقات فراغتش را با شركت در جلسات انجمن پر كند. به همين خاطر به چندين انجمن ادبي سر زده و در جلسات آنها شركت كرده است. وی به دنبال انجمني است كه صرفا به گپ و گفت محدود نشود و بيشتر به شعرخواني و تفسير اشعار پرداخته شود.
 انجمن های ادبی محفلي براي ديدار شاعران
مجتبي قندي شاعر است سعي مي كند تا جايي كه وقتش اجازه مي دهد در جلسات انجمن ها شركت كند. قندي مي گويد جلسات انجمن هاي ادبي بستر خوبی برای ارائه شعر به گوش ديگران است و شاعر می تواند از نقد و نقطه نظرهای ديگر دوستان و اساتيد اهل فن اين حوزه برخوردار شود. به نظر قندي در همدان ، هنرمندان مخصوصا شاعران مورد كم لطفي واقع مي شود و اگر همين انجمن هاي ادبي هم نبودند شايد محفلي براي ديدار علاقه مندان به شعر و اساتید وجود نداشت.
به اعتقاد وي اين انجمن ها باعث كشف و پرورش استعدادهاي زيادي در همدان شده است و با توجه به اين كه همدان مهد ادب  و خواستگاه شاعران بزرگ زيادي است ، نياز به حمايت و توجه بيشتري از سمت مسئولان و حتي رسانه ها در اين حوزه احساس مي شود.
 بازده انجمن هاي ادبي ، ايجاد تفكر و اخلاق مداري
علي خدايي مترجم كتب روانشناسي است و پاي ثابت انجمن هاي شعري همدان است. وي معتقد است همانطور كه از نام اين انجمن ها پيداست،  ادب و اخلاق مداري، اولين چيزي كه بايد در اين انجمن ها نمود پيدا كند. با توجه به اينكه فرهنگ و ادب ايران بر چهار ستون شعري يعني حافظ ، مولانا ، فردوسي و سعدي استوار است در نتيجه خوانش و نقد اشعار اين بزرگان باعث ايجاد تفكر و تعقل و تعالي روح آدمي مي شود .كساني كه در اين جلسات شركت مي كنند اكثرا از سطح سواد خوبي برخوردار هستند، ولي اين به تنهايي كافي نيست. اگر ادب و تحمل حرف و نقد ديگران را چاشني سواد خود كنيم مطمنا جلسات انجمن ها بازده بهتري خواهد داشت و حركت بر پايه اصول اخلاقي حتي باعث جذب مخاطبان بيشتري مخصوصا از قشر جوان خواهد شد. البته به نظر وي روند رو به رشد انجمن ها جديدا ، به اين سمت حركت مي كند.
وی بازده انجمن حافظ خواني را بالا مي داند و معتقد است شايد كمتر انجمن تخصصي در زمينه شعر حافظ وجود داشته باشد كه از نظر اساتيد شركت كننده و برخورد علمي با ديوان حافظ در اين سطح باشد  و به همين لحاظ توانسته انتظارات من را برآورده كند.  
 انجمن حافظ خواني تخصصي ترين انجمن شعري همدان
رئيس انجمن حافظ خواني همدان مي گويد: سال ها در همدان وجود انجمني كه به طور تخصصي به اشعار حافظ بپردازد احساس مي شد. در سال 91 بنا به پيشنهاد هادي فيض منش معاونت وقت اداره فرهنگ و ارشاد همدان و برگزاري جلسات متعدد با حضور جمعي از علاقه مندان و صاحب نظران تاسیس انجمن كليد خورد.
 انجمنی شش ساله با 80 مقاله
محمود كلافچي می افزاید: شش سال از تاسيس انجمن حافظ خواني در همدان مي گذرد و در اين مدت شاهد دست آوردهاي خوبي در اين زمينه بوده ايم. برای  مثال حدود 80 مقاله از كليد واژه هاي ديوان غزليات حضرت حافظ استخراج شده كه در آرشيو انجمن نگه داري مي شود. همچنين زير نظر اساتيد خبره توانسته ايم 250 غزل حافظ را نقد و بررسي كنيم كه با توجه به اين كه تعداد غزليات حافظ 495 عدد است ، حدود 11 سال زمان لازم است تا بتوان يك دور كامل ديوان حافظ را مورد نقد و بررسي قرار داد. در جلسات انجمن روخواني غزليات را هم داريم كه منجر به اصلاح لغوي و لحني مي گردد.
كلافچي مي گويد:  هر سال گاهنامه اي از مجموع مقالات اعضا در قالب مجله اي 30 صفحه اي چاپ مي شود. قابل ذكر است محتواي مطالب تخصصي بوده و حاصل تلاش اعضا انجمن مي باشد و به هيچ وجه از كتاب يا مجله اي ديگر كپي برداري نشده است.
وي معتقد است: حضور اساتيد برجسته اي هم چون ميرهاشم ميري ، سياوش ديهيمي، نجات اشتراني ، سيد مهدي موسوي فاخر ، حسين تهذيبي و...  بر سطح علمي انجمن افزوده است و مايه مباهات و دلگرمي اعضاء مي باشد.
كلافچي به كانال رسمي انجمن حافظ خواني همدان هم اشاره كرد، این کانال برنامه هاي هفتگي انجمن را پوشش مي دهد. هم چنين شرح غزل ها به همراه فايل صوتي آنها هر هفته در آن منتشر مي شود و همين امر باعث جذب مخاطبان زيادي شده است.
 انجمن ها محيط سالم براي گذران اوقات فراغت جوانان
به نظر كلافچي انجمن هاي ادبي نه تنها يك محيط آموزنده براي نسل جوان  به شمار می آیند،  بلكه مكانهای سالمي براي جلوگيري از هدر رفتن اوقات فراغت  هستند  این  انجمن ها  به نوبه خود مي توانند از بروز بسياري از نابهنجاري های اجتماعی در جامعه جلوگيري كنند.
وی می افزاید: همدان جوانان مستعد و علاقه مند زيادي در عرصه شعر دارد و ما  برای كشف این استعدادها راه طولانی پیش رو داريم. همين جا از جوانان همداني دعوت مي كنم بيشتر به انجمن ها سر بزنند زيرا نياز به فكر و ايده نو در اين عرصه احساس مي شود.
 37 انجمن ادبی در همدان فعالیت دارد
رئيس انجمن حافظ خواني همدان در پایان با بیان اینکه  حدود 37 انجمن ادبی در همدان وجود دارد،  در این باره توضیح داد از این تعداد 15  انجمن به صورت رسمي فعاليت  می کنند.
 كلافچي اين تعداد انجمن را  كافي  می داند و می گوید:  به جاي مقوله كميت  باید تمركز خود را بر روي كيفيت بگذاريم.  در همین راستا خانه  شعر و ادب استان همدان دست همكاري به سمت بخش هاي فرهنگي، ارگان هاي مختلف اعم از شهرداري ، استانداري،  سازمان ميراث فرهنگي و همچنين دانشگاه ها دراز مي كند . چرا که معتقد است  این خانه با حضور اين بخش ها می تواند گام هاي مثبتي در جهت ارتقاء سطح انجمن هاي همدان بردارد.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com