میرفتاح معطل اعتبار همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : چهارشنبه ، 1 ارديبهشت 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116724 تاریخ انتشار:  1400-01-17 - 08:43 تعداد بازدید:  69
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

میرفتاح معطل اعتبار

فرهنگی

بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» که فروردین سال ۹۸ بر اثر ریزش برف و باران سنگین تخریب شد، درحال مرمت و بازسازی بوده و تکمیل هرچه سریعتر این بنا نیازمند تخصیص اعتبارات است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ملایر گفت: یخدان میرفتاح دارای چند قسمت است که در سال‌های ۸۰ و ۸۲ در چندین مرحله بازسازی و مرمت شد و تقریبا آماده راه‌اندازی شده بود که گنبد آن در بارندگی‌های فروردین ۹۸ فرو ریخت.
ابراهیم جلیلی در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: یخدان این اثر تاریخی که با بیش از ۶ متر در عمق زمین قرار گرفته، به‌طور کامل سالم است و دیواره بین یخدان و گنبد نیز بر اثر ریزش برف و باران آسیبی ندیده است.
وی بیان کرد: در این اتفاق گنبد سایه‌انداز این اثر برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به یخ داخل یخدان فرو ریخت و حوزه‌های آب و دیوار سایه‌انداز که درحال‌حاضر اثری از آنها نیست، فرو ریخته و قابل احیا و بازسازی است.
جلیلی با بیان اینکه به‌سرعت پس از فرو ریختن گنبد یخدان میرفتاح، اقدامات حفاظت اضطراری و جلوگیری از احتمال خسارت انسانی و استقرار نیروی حفاظتی صورت گرفت، افزود: در نخستین اقدام حصارکشی بنا به طول ۱۳۰ متر و ۱۳۰ میلیون تومان اعتبار انجام شد.
وی ادامه داد: برای تهیه فتوگرامتری (مستندنگاری وضع موجود) بنا و ثبت داشته‌های اثر با اعتباری حدود ده میلیون تومان انجام، مصالح مورد نیاز با هزینه ۴۰ میلیون تومان خریداری و طرح آسیب‌شناسی و ایجاد نگهبانی تهیه شد.
 ۳۰۰ میلیون برای مرمت یخدان میرفتاح
به‌زودی اختصاص می‌یابد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر یادآور شد: این اقدامات درحالی انجام شد که از محل اعتبارات مدیریت بحران، اعتباری برای مرمت این بنا تخصیص پیدا نکرد.
جلیلی گفت: با پیگیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان، توسط فرماندار ویژه ملایر از محل استانی و ردیف متوازن، ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار برای یخدان میرفتاح مصوب شد که ۲۱۰ میلیون تومان آن تخصیص یافت.
به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: از محل این اعتبار تاکنون اقداماتی همچون آواربرداری، تخریب و جداسازی الحاقات، تخریب پایه‌های فرسوده، استحکام‌بخشی پایه‌های بیرونی بنا، مقاوم‌سازی پیِ اثر، خرید مصالح چوبی، ساخت قالب، تخلیه و حمل آوار به بیرون از محوطه انجام شد که هزینه‌کرد انجام شده حدود ۳۱۰ میلیون تومان است.
وی بیان کرد: برای طرح مرمت یخدان میرفتاح نیز اعتباری حدود ۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی اختصاص یافت.
جلیلی با بیان اینکه تمام تلاش میراث فرهنگی مرمت اصولی این اثر تاریخی به‌عنوان یکی از مطالبات مهم مردمی است، تأکید کرد: با وجود پیگیری مدیرکل میراث فرهنگی استان، فرماندار ویژه ملایر و نمایندگان مجلس، هیچ‌گونه اعتباری از محل اعتبارات مدیریت بحران، از محل استانی و اعتبارات ملی برای مرمت این بنای تاریخی تخصیص پیدا نکرده و نوسانات اقتصادی و تأخیر در تخصیص اعتبارات، از عوامل تأخیر در پایان مرمت یخدان میرفتاح است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com