"زورنالیسم یا ژورنالیسم؟" همدان پیام
 
 
دوشنبه - 3 ارديبهشت 1397 - شماره 3176
 
امروز : سه شنبه ، 4 ارديبهشت 1397

Today : Tue, April 24, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83935 تاریخ انتشار:  1396-12-08 - 05:45 تعداد بازدید:  62
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

"زورنالیسم یا ژورنالیسم؟"

نویسنده : کامبیز نوروزی

فرهنگی

مشکل نشریات وابسته به دولت در ایران، مالکیت دولتی نیست. مشکل اصلی آنجا رخ می نماید که مدیران دولتی درک درستی از "ژورنالیسم" ندارند.
در بسیاری موارد، تصورشان این است که انتشار یک نشریه یا اداره یک خبرگزاری کار ساده ای است. کافی است که از اینور و آنور اخباری جمع‌آوری شود. از چند نفر هم مصاحبه و یادداشت هایی گردآوری شود. بعد آنها را خیلی "خوشگل" بریزند روی کاغذ یا توی سایت و بدهند دست مردم.
کمتر پیش می آید که یک مدیر دولتی بتواند سختی ها و پیچیدگی ها و ظرافت ها و تخصص های ژورنالیسم را درک کند و بگذارد رسانه متعلق به سازمانش با حفظ استقلال و رعایت اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری کار کند.
گاهی ممکن است آن مدیر خودش متوجه باشد؛ ولی مقام مافوقش متوجه نباشد و با فشار بر او توقعات غیرحرفه‌ای را اعمال کند...
شاید فقط روزنامه "همشهری" در زمان پایه گذاری اش در زمان غلامحسین کرباسچی یک استثنا بود که با قویترین گروه حرفه‌ای به سرپرستی احمد ستاری شروع به کار کرد و نقطه تحول بزرگی در روزنامه‌نگاری کشور شد.
همین روزنامه بعد از کرباسچی و با آمدن احمدی‌نژاد، در اجرای خواسته‌های شهرداران بعد از کرباسچی (خصوصاً احمدی‌نژاد و و بدتر از او قالیباف) مستمراً سقوط کرد و همه سرمایۀ حرفه‌ای این روزنامه را هدر داد. معمولاً مهمترین رسالتی که یک مدیر دولتی برای رسانه متعلق به سازمانش قائل است؛ این است که آن روزنامه ویترین خود او بشود و موجب شود او بیشتر در سمتش باقی بماند یا اگر شد؛ سکّوی پرتاب آن مدیر به مدارج بالاتر شود.
اصولی مانند  استقلال روزنامه‌نگار و گردش آزاد اطلاعات و حرفه‌ای گری ژورنالیستی دغدغه این قبیل مدیران نیست. اغلب مدیران دولتی حتی می خواهند به ژونالیسم هم "زور" بگویند.
اینها متوجه نیستند که کاغذ نشریه و صفحه کامپیوتری یک سایت، مثل هر کالای دیگری وقتی بنجل شد و نیاز مخاطب را برطرف نکرد؛ خریداری پیدا نمی‌کند. آنقدر هم که خریدار بیابد، مؤثر نیست.
هیچ نشریه ای بدون رعایت اصول حرفه‌ای و مدیران و سردبیران و تحریریۀ حرفه‌ای نمی‌تواند با مخاطب چندانی ارتباط برقرار کند.
در نتیجه این مدیران که بی توجه اند به تخصصی بودن روزنامه‌نگاری، به همان هدف شخصی – تبلیغاتی خود هم نمی‌رسند. 
 این می شود که جز چند استثنا، مانند دوره نخست روزنامه "همشهری"، یا بعضی ادوار روزنامه "ایران"، و یکی دو سه نمونه دیگر مانند روزنامه "شهروند" در ۴-۵ سال گذشته تحت مدیریت عبدالرسول وصال که از بهترین و کارکشته ترین و خوش سابقه ترین مدیران مطبوعاتی کشور بوده است، روزنامه‌های وابسته به وزارتخانه‌ها و سازمان های عمومی، به دلیل نگاه غلط و غیرحرفه‌ای و خودمدارانه و غیرتخصصی مدیران ارشد دولت و سازمان های عمومی، همیشه از ضعیفترین روزنامه‌های کشور بوده اند و اگرچه بودجه های خوبی هم داشته اند؛ ولی بیشتر به پائین آوردن سطح و کیفیت روزنامه‌نگاری کشور کمک کرده اند.
مروری بر فضای رسانه‌ای کشور به خوبی نشان می دهد اکثر این قبیل رسانه‌ها، خارج از چرخه افکار عمومی اند و کمتر می شود که مطالب آنها در گفتگوهای عمومی وارد شود و اثر بگذارد.  
من اساساً مخالف آن نیستم که دستگاه های دولتی و سازمان های عمومی هم روزنامه و خبرگزاری داشته باشند؛ ولی دو شرط را حتماً باید رعایت کنند. نخست اینکه آن رسانه متعلق به آن دستگاه و سازمان است نه مدیر آن سازمان.
دوم اینکه آن رسانه باید با رعایت تمام اصول حرفه‌ای و تخصصی روزنامه‌نگاری از جمله استقلال روزنامه‌نگار و گردش آزاد اطلاعات اداره شود و بدانند که این کار، ژورنالیسم است؛ نه زورنالیسم.
* تحلیلگر مسائل حقوق و رسانه


 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com