سفری برای مرد خوب سینمای دهه 40 همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 1 خرداد 1398 - شماره 3479
 
امروز : پنجشنبه ، 2 خرداد 1398

Today : Thu, May 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84366 تاریخ انتشار:  1397-03-06 - 05:45 تعداد بازدید:  293
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازیگری که شیرینی فروش شد!
سفری برای مرد خوب سینمای دهه 40

فرهنگی

 5 خرداد ماه سال 1397 در نخستین ساعات روز رسانه ها خبری را منتشر میکنند که رنگ غم را به پرده نقره ای سینما می بخشد . ناصر ملک مطیعی در حالی که 88 بهار از زندگی را سپری کرد به علت بیماری دارفانی را وداع گفت . او مرد خوب سینمای دهه 40 و پنجاه ایران به شمار می رفت و حالا گرچه از هنر هفتم دور بود اما ذهن مخاطبان آن همچنان ناصر ملک مطیعی را یک سوپر استار میدانست  . ملک مطیعی (زاده 1309 در تهران) کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود. پس از انقلاب 1357 و تغییر چارچوب های حاکم بر سینمای ایران، ملک مطیعی، هم چون فردین و بهروز وثوقی، جایی در سینمای پس از انقلاب نداشتند و زمینه بر ادامه فعالیت هنری آنها فراهم نشد. ملک مطیعی، پس از انقلاب و آخرین روزهای حیات ، در مشاغلی هم چون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشته است.کارشناس فرهنگی بر این باورند که این سرمایه های هنری را باید قدر دانست و از سوابق و تجاربشان استفاده کرد نه آنکه انان را در پستوی فراموشی از خاطر برد

 

 خودم را بازنشسته کردم
ملک‌مطیعی در خاطره‌نگاری‌هایش از دوران دور از کار خود می گوید : خودم را بازنشسته کردم. به قول دکتر ابوالقاسم تفضلی، حکم را هم خودم امضا کردم و حق عائله‌مندی و مزایا را هم ندیده گرفتم که با خیال راحت با خودم خلوت کنم. خودم را از دیدار معشوق که از نوجوانی گرفتارش بودم، محروم کردم و از آن‌چه مرا به یاد گذشته و دلبستگی‌هایم می‌انداخت، کنار کشیدم. آن شور و هیجان که لازمه فعالیت مستمر بود، فروکش کرد و توان و یارای فعالیت هم نداشتم و به بهانه سال‌های طولانی در سینما و خستگی، به استراحت و بازنشستگی پرداختم. با کمال صراحت و صادقانه می‌گویم که گله و شکایتی ندارم و آرزو دارم این استغنای طبع را که طی سال‌ها به دست آورده‌ام در موارد مختلف به کار گیرم و بازیچه هوی و هوس خودم و دیگران نشوم. هنوز در این سن و‌ سال کار می‌کنم برای این که خواهشی نداشته باشم. دستم را در جیبم کرده‌ام تا برای سکه‌ای و مقامی دراز نکنم؛ و در پیاده‌روهای خلوت زندگی قدم می‌زنم.
اما آیا در آن دوران ناصر ملک‌مطیعی نخواست مثل خیلی‌های دیگر از روابطش برای بازگشت به دنیای سینما استفاده کند؟ خودش می‌گوید: نه؛ به هیچ مقام و مسئول و رفیق و آشنایی متوسل نشدم که مرا به کارم برگرداند. سال‌ها خودم را با چیزهایی که دوست نداشتم، سرگرم کردم تا آبرو و حیثیت کار پرافتخارم را در سال‌های گذشته حفظ کنم. می‌خواهم شایسته لطف و محبت مردمی باشم که مرا بالا برده‌اند و هم آنها هستند که حق دارند و می‌توانند سرنوشت‌ساز من باشند. از دوستان و آشنایانم خواسته‌ام که واسطه کارم نشوند، چه در کار و حرفه‌ای که حق آب و گل دارم، پارتی و وسیله غرورم را خواهد شکست
***
در بیوگرافی این مرد آمده است :  در کوچه دانشسرا در دروازه شمیران به دنیا آمد و در دانشسرای عالی درس خواند بعد از فارغ التحصیلی دوست داشت وارد عرصه سینما شود،. اولین فیلم را در سال 1327 بازی کرد.  ناصر ملک مطیعی سال ها پیش با زنی بنام مهین ازدواج کرد که از وی صاحب یک دختر بنام شیرین و یک پسر بنام امیرعلی می باشد، همسرش مدت ها پیش فوت کرد ، وی بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرده است.
اولین فیلمی که ساخت «سوداگران مرگ» بود که مضمون آن در ارتباط با مبارزه با مواد مخدر بود و به هیچ وجه ساز و آواز نداشت. اولین تئا تر را در دانشسرای عالی بازی کرد. آن زمان دکتر والا که در انگستان تئا تر خوانده بود، نمایشنامه ای از ژان پل سار تر به نام «دست های آلوده» که جلال آل احمد آن را ترجمه کرده بود، اجرا کرد که ملک مطیعی  به همراه خانم خوروش، ملک نصر و... در آن بازی کردند این نمایش سال 1336 اجرا شد.
 از عروس فراری تا طلسم شکسته
آن زمان کمی از سینما دور افتاده بود.  بعد هم نمایش دیگری بازی کرد و در مجموع سه یا چهار نمایش بازی کرد . بعد از آن در سال 1337 در فیلم «عروس فراری»  بازی کرد و بلافاصله فیلم «طلسم شکسته» را بازی کرد . این فیلم به فستیوال فیلم برلین راه پیدا کرد و در حاشیه جشنواره نمایش داده شد.
9 سال رئیس تربیت بدنی ناحیه 9 بود . فوتبال بازی می کرد و داور کشتی بود . در 1330 چون معلم ورزش بود ، در اولین کلاس داوری کشتی حضور پیدا کرد . در 15 سالگی به قله دماوند رفت.  آن زمان هنوز کسی به این صورت به قله دماوند نرفته بود.
در یکی از مصاحبه هایش گفته بود : بعد از انقلاب برای من مشکل خاصی پیش نیامد مسئله دادگاه انقلاب بود که همه دوستان احضار شدند. در آنجا خواستند ببینند این افراد که هستند و چه کرده اند. طبیعی هم بود. باید مسئولان با ما آشنا می شدند یک تعهدی هم از ما گرفتند که کاری برخلاف نظر آنها انجام ندهیم
  شیرینی فروش شد!
ملک مطیعی در زمینه فعالیت های حرفه ای سینما می گوید : سینما باید عوض می شد، آن سینما را مردم دوست داشتند اما با فضای جدید هم ارتباط برقرار کردند. دوست داشتند فیلم هایی در حال و هوای جنگ ببینند. فیلم هایی در مورد انقلاب ساخته شود. بالطبع کارکنان تازه ای هم وارد شده بودند، بعضی از آنها دیگر تحمل قدیمی ها را نداشتند. در مواقعی که فضا شلوغ می شود، دیگر فرصت فکر کردن دست نمی داد و کارها هول هولکی جلو می رفت. این است که به هر حال اول فکر کردم مودبانه تر است که کنار برویم چرا که اگر ما می آمدیم، مورد احترام نبودیم. شاید به این خاطر بود که جوان ها آمده بودند و می خواستند کاری کنند و عقاید ما را قبول نداشتند. فکر نمی کردم که این کنار کشیدن این قدر طولانی شود، فکر می کردم یکی، دو سال بیشتر طول نکشد.
  بعد از مدتی رفتم ایالات متحده به پسرم سر بزنم. قصد این را داشتم که مدت طولانی آنجا بمانم و نمی شد که هیچ کاری نکنم، آنجا به یک سوپرمارکت رفتم و می خواستم از خودم کار بکشم. خیلی از ایرانی ها می آمدند و ناراحت می شدند که چرا اینجا کار می کنید؟ بچه هایی که در آن سوپرمارکت بودند همیشه می گفتند که من مشتری ها را فراری می دهم! بعد از آن بود که همه می گفتند که من در آن سوپرمارکت مدیر هستم تا دل کسی برای من نسوزد! من هر کاری را انجام دادم حتی پیک سوپر. بعد از مدتی با خودم گفتم من که اینجا همه کار می کنم، بهتر است بروم در مملکت خودم کار کنم. به تهران آمدم و در حیاط خانه ام یک شیرینی فروشی راه انداختم. بعد از آن بود که «تابش» یک مغازه در ونک اجاره کرد و «فردین» اول فرش فروشی به راه انداخت و بعد شیرینی فروشی. بعد از مدتی او نتوانست شیرینی فروشی را اداره کند و پسرش راهش را ادامه داد.
 به هر حال می خواهم بگویم 6،5 سالی ادای شیرینی فروش ها را درمی آوردم
  پرده آخر حضور ملک مطیعی در سیما
قرار بود ناصر ملک‌مطیعی پس از سال‌ها از قاب تلویزیون با طرفدارانش صحبت کند. این خبر از ساعات ابتدایی روز2 دیماه  به‌واسطه صفحات مجازی دست‌به‌دست شد و بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب به آن پرداختند.
حضور این بازیگر پیشکسوت پس از سال‌ها در رسانه ملی به اندازه وسعت انتشار خبرش، غافلگیرکننده و جذاب بود. حضور ناصر ملک‌مطیعی در برنامه «دورهمی» و گفت‌وگویش با مهران مدیری به‌سرعت خبرساز شد و هم‌زمان با این خبر، حضورش در برنامه‌ای دیگر با عنوان «من و شما» نیز توجهات بسیاری را به ویژه‌برنامه‌های شب یلدا در رسانه ملی و تغییر رویکرد این رسانه مبنی‌بر حضور بازیگری که سال‌ها در قاب تلویزیون دیده نشده است جلب کرد و طبعا بینندگان مشتاق تلویزیون پیگیر و علاقه‌مند حضور ناصر ملک‌مطیعی و شنیدن صحبت‌هایش بودند. گویا پخش ویژه برنامه «من و شما» به‌جای پخش در روز جمعه به چهارشنبه منتقل شد و قرار بود این برنامه زودتر از برنامه «دورهمی» روی آنتن برود، اما این برنامه که قرار بود با حضور ناصر ملک‌مطیعی و علی پروین، از شبکه شما پخش شود، لحظاتی پس از صحبت‌های ابتدایی مجری قطع شد و سپس، در زیرنویس تلویزیون اعلام شد که این برنامه، امشب به دلیل مشکل فنی پخش نمی‌شود.و تا شب گذشته که او چشم از جهان فرو بست هرگز سیمای وی در تلویزیون روی آنتن نرفت.
مراسم تشییع پیکر ناصر ملک‌ مطیعی صبح  امروز یک‌شنبه ۶ خرداد از ساعت ۹:۳۰ از مقابل ساختمان شماره ۲ خانه سینما در خیابان وصال برگزار می‌شود.
قرار است پیکر ناصر ملک مطیعی بعد از تشییع به قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) منتقل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com