نهاوند سالن نمایش استاندارد ندارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 ارديبهشت 1397 - شماره 3179
 
امروز : پنجشنبه ، 6 ارديبهشت 1397

Today : Wed, April 25, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83343 تاریخ انتشار:  1396-09-25 - 05:45 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسئولان استان به هوش باشند:
نهاوند سالن نمایش استاندارد ندارد

فرهنگی
 نهاوند-میترا عباسی-خبرنگار همدان‌پیام: سال ۹۶ دو رخداد مهم فرهنگی، هنری در استان همدان رقم خورد که اولین آن برگزاری بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان به میزبانی نهاوند با شرکت ۹ گروه نمایشی بود و دومین اتفاق که بسیار هم مهم تر از رخداد اول بود بیست و چهارمین جشنواره  بین المللی کودک و نوجوان با حضور۴۸ گروه نمایشی به میزبانی همدان در ماه جاری بود.
این دو رخداد مهم فرهنگی هنری به وضوح جایگاه ،ظرفیت وپتانسیل ویژه همدان را در بخش نمایش و  تئاتر، هم در بخش تئاتر بزرگسال و هم کودک و نوجوان نشان می دهد بنابراین به موازات این ظرفیت ویژه،انتظار به روز شدن وافزایش امکانات و زیر ساخت ها  برای رونق بیشتر تئاتر، کم ترین انتظاری است که هنرمندان این عرصه و حتی مردم، از مسئولان دارند، چه اینکه هنر تئاتر نیاز به تعالی دارد و رونق و تعالی بیشتر این هنر بی شک مستلزم افزایش زیر ساخت ها و امکانات و توجه به نیازهای هنرمندان است.
 یکی از این زیر ساخت ها که رابطه تنگاتنگ با استمرار اجرای تئاتر در طول سال و در نتیجه رونق بیشتر هنر تئاتر دارد تقویت سالن های نمایش است.
اما آیا این ظرفیت در همه شهرها استان تامین است وتعداد سالن های نمایش در همه شهر ها متناسب با ظرفیت ها فعال هستند؟!قطعا خیر. و این مساله ایی است که باید مورد توجه مسئولان استانی در زمان بودجه بندی ها و  تخصیص اعتبارات قرار بگیرد.
در ایام برگزاری بیست و چهارمین جشنواره بین المللی  تئاتر کودک ونوجوان هر شهر موظف بود نمایش های جنبی را در این ایام برای بهره مندی کودکان و نوجوانان شهرستان ها از این جشنواره بین المللی روی صحنه ببرد که البته در نهاوند نمایش اورآکل ۱۳۰۹ اجرا شد و با استقبال هم مواجه شد.
اما نکته اینجاست که سالن های نمایش که جزء لاینفک برای رونق گرفتن بیشتر تئاتر است دارای چه مشخصه هایی است و نهاوند چه تعداد سالن‌ نمایش دارد؟
 اگرچه مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از اتمام جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در گفتگو با مهر اذعان داشته بود ۲۰۰ هزار نفر در این ایام به تماشای تئاتر نشستند باید دید سهم نهاوند از این میزان تماشگر چه تعداد بود؟
 نهاوند سالن‌نمایش مناسب ندارد
متاسفانه اگر بگوییم  نهاوند یکی از فقیرترین شهرستان ها در بحث سالن نمایش و امکانات نمایشی است غلو نکرده ایم.
 این اتفاق در شرایطی است که به گواه مسئولان در حوزه فرهنگ و هنر،نهاوند یکی از باسابقه ترین شهرها در بحث شکل گیری گروههای نمایشی تئاتر است و تا کنون ۵ دوره مختلف هم این شهرستان میزبان جشنواره های تئاتر استان بوده است که با همه این شرایط مجهز بودن سالن های نمایش بعنوان یکی از زیر ساخت های اصلی برای رونق بیشتر تئاتر یکی از نیازهای این شهر است، اما هر دوره در ایام جشنواره های تئاتر، تنها بضاعت نهاوند سالن همایشی با ظرفیت ۲۵۰ نفر در مجتمع فرهنگی هنری امام‌ خمینی (ره)این شهر است که البته به گواه هنرمندان این عرصه، سالن مذکور هیچ کدام از استاندارهای لازم یک سالن نماش را ندارد و بعضا مسئولان هم این مساله را تایید می‌کنند.
سالن اندیشه واقع در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) بعنوان تنها دارایی نهاوند برای نمایش تئاتر، اولا تنها مختص نمایش نیست و همه مراسمات مختلف ادارات شهرستان در ایام مختلف در آن برگزار می شود و دوم اینکه  این سالن  کیفیت و استاندارد یک سالن نمایش را ندارد، که همین شرایط سبب شده این سالن مورد انتقاد هنرمندان نهاوند وخصوصا هنرمندانی که در ایام جشنواره‌های تئاتر به نهاوند می‌آیند قرار بگیرد که این مهم(استاندار نبودن سالن نمایش)با استمرار اجرای نمایش در نهاوند تناقض دارد....
در ادامه حرف دل هنرمندان نهاوند را در خصوص نبود و کمبود زیر ساخت های لازم برای رونق بیشتر هنر تئاتر می‌خوانیم.
 نهاوند زیر ساخت لازم برای تئاتر را ندارد
یکی از هنرمندان فعال نهاوند که بیش از ده سال سابقه هنری در زمینه تولید آثار نمایشی را دارد با انتقاد از وضعیت زیرساخت های نمایشی در نهاوند گفت:در زمان جشنواره استانی تئاتر که شهریور ماه برگزار شد متاسفانه بدلیل تعدد گروهها و اینکه یک سالن همایش سالن نمایش شده بود گرههای نمایشی برای طراحی صحنه و نور پردازی و...... وقت زیادی نداشتند و همین مساله استرس هنرمندان را زیاد می کرد.
این هنرمند میگوید از طرفی چون سالن همایش محل چندان مناسبی برای نمایش نبود متاسفانه نورپرداری و سایر استانداردهایی که یک سالن نمایش باید داشته باشد وجود نداشت و این مساله باعث نارضایتی گروههای تئاتر استان شد.
هنرمند دیگری با بیان اینکه در زمان اختتامیه جشنواره تئاتر استان هم فضا به اندازه کافی نبود و ظرفیت ۲۵۰ نفره نتوانست انتظارات هنرمندان را برآورده کند. یکی دیگر از هنرمندان با بیان اینکه برای تمرین نمایش مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری دارند وسالن همایش مجتمع امام خمینی(ره) را در اختیارمان قرار می دهد گفت:اما بارها هم پیش می‌آید  گروه برای تمرین برنامه ریزی می کند  ولی یکی از ادارات شهرستان همایش داردو باید سالن تحویل داده شود لذا گروه مجبور می شود تمرین را لغو کند.
این هنرمند میگوید:شهری که ۵ بار تا کنون میزبانی جشنواره تئاتر استان را بر عهده داشته است الزاما باید از این امتیاز استفاده کند و یک سالن نمایش استاندارد احداث کند چه اینکه اینگونه سالن ها نوعا تقویت شاخه های مختلف هنری را در پی دارد . 
هنرمند دیگری معتقد است اولین زیر ساخت و ابتدایی ترین امکانات برای رونق تئاتر و استمرار اجراهای نمایشی وجود یک سالن‌نمایش است که در نهاوند این زیر ساخت اولیه مهیا نیست اما حرف زدن از کاستی ها گوش شنوا می خواهد که متاسفانه تا کنون گوشی شنوا مشکلات هنرمندان  را نشنیده است.
در ادامه معاونت اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نهاوند با تایید اینکه نهاوند سالن نمایش مخصوصی ندارد اظهار داشت:البته این مساله تنها مختص نهاوند نیست و در همه شهرها سالن‌های نمایش مخصوص وجود ندارد و سالن های چند منظوره ایی وجود دارد که نمایش ها هم در این سالن ها روی صحنه می رود.
مقدس عمرانی ادامه داد:اما به هر حال سالن چند منظوره باید ظرفیت قابل توجهی داشته باشد و این مساله مورد انتقاد ما هم هستم زیرا سالن همایش چند منظوره ۲۵۰ نفری نهاوند نمیتواند انتظارات شهرستانی با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را برآورده کند و حداقل باید سالن چند منظوره‌ایی با ۶۰۰تا ۱۰۰۰ نفر در نهاوند احداث شود.
عمرانی خاطر نشان کرد:تا کنون بارها در این خصوص مکاتباتی داشته ایم اما متاسفانه کمبود اعتبارها اجازه چنین کاری را نداده است.
وی یکی از زیر ساخت‌ها برای اعتلای هنر و فرهنگ و حتی تزریق نشاط عمومی به جامعه را وجود سالن های چند منظوره با ظرفیت بالا عنوان کرد و گفت:اگر این ظرفیت فراهم شود علاوه بر رونق و استمرار هنر تئاتر در نهاوند شاهد حضور و اجرای تولبدات درجه یک کشور هم خواهیم بود که امیدواریم با توجه به اینکه سالن ۲۵۰ نفری فعلا هم رو به فرسایش است مسئولان برای این مهم ردیف اعتباری قابل توجهی اختصاص دهند.
به هر روی فراهم بودن زیر ساخت های یکی از مولفه های اصلی برای رونق بیشتر هنر تئاترو سایر هنرهاست و به اذعان مسئولان و هنرمندان این زیر ساخت اساسی آنگونه که لازم است در نهاوند وجود ندارد لذا از مسئولان استانی انتظار می رود ردیف اعتباری مجزایی برای توسعه،تجهیز و احداث سالن ها اختصاص دهند تا نیاید روزی که بدلیل نبود زیر ساخت شاهد فراموشی شاخه هایی از هنر باشیم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com