1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) بازگشت شور کودکانه به شهر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 19 تير 1399 - شماره 3797
 
امروز : پنجشنبه ، 19 تير 1399

Today : Thu, July 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  101305 تاریخ انتشار:  1398-08-18 - 09:52 تعداد بازدید:  77
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امید 26 ساله شد
بازگشت شور کودکانه به شهر

فرهنگی

■ 52 اثر نمایش در 6 روز جشنواره روی صحنه می‌رود

وقتی عقربه های ساعت روی 14 نشست و برگهای تقویم شانزدهمین روز از دومین ماه پائیز شهر را یکپارچه شور و نشاط کرد . عصر پاییزی پنج شنبه کودکانه ترین رویداد بین المللی هنری کودکان و نوجوانان در همدان بیست و شش ساله شد . این رویداد در حالی گذر از ربع قرن برگزاری را جشن می گیرد که  امسال  ۵۲ اثر از ۸ کشور جهان در همدان روی صحنه خواهند رفت.
این بیستمین بار بود که پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین به عنوان خواستگاه جشنواره تئاتر میزبانی از جشنواره را عهده دار میشود و به این ترتیب  بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان آغاز به کار کرد.امسال این جشنواره  با شعار «کودک، تئاتر طبیعت» با حضور جمع کثیری از همدانی های دوستدار هنر  در پیاده راه بوعلی و میدان مرکزی شهر  آغاز به کار کرد.
تصاویر زیبای کودکان و نوجوانان شرکت کننده در آیین افتتاحیه با عروسکها، چترها و بادکنک های رنگی به شادی پرداختند و آغاز جشنواره تئاتر کودک را جشن گرفتند. گروه های نمایشی از میدان آرامگاه بوعلی سینا تا میدان امام خمینی (ره) در میان انبوه مردم عروسک های غول پیکر را به حرکت در آوردند و برنامه اجرا کردند. امسال همدان بیستمین دوره برگزاری جشنواره را پشت سر می گذارد و برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از ماه ها قبل در همدان آغاز شده و کم کم به روزهایی نزدیک می شویم که ثمره این زحمات دیده خواهد شد.
طبق گفته مسئولان دست اندرکار ۱۲ کمیته تخصصی برای اجرای برنامه ها پیش بینی شده و ۹ سالن برای اجرای نمایش و برگزاری کارگاه های آموزشی مد نظر است به طوری که طی روزهای ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه نمایش های ایرانی و خارجی روی صحنه خواهند رفت.
سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برای اجرای آثار خردسال، سینما کانون برای برگزاری کارگاه ها، سالن اصلی و پلاتوی مجتمع شهید آوینی، سالن اصلی و پلاتوی مجتمع شهید آوینی، پلاتوی استاد عبادی و تالار فجر برای اجرای نمایش ها در نظر گرفته شده است.
از روز گذشته ، سالن آمفی تئاتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان برای اجرای آثار خردسال، سینما کانون برای برگزاری کارگاه ها، سالن اصلی و پلاتوی مجتمع شهید آوینی، سالن اصلی و پلاتوی مجتمع شهید آوینی، پلاتوی استاد عبادی و تالار فجر برای اجرای نمایش ها در نظر گرفته شده است.
این دوره از جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ۳۰۳ اثر در بخش های مختلف را دریافت کرده که شامل ۵۰ اثر در بخش مسابقه نوجوان ایران، ۶۶ اثر در بخش مسابقه خیابانی، ۴۸ اثر در بخش مسابقه خردسال، ۸۲ اثر در بخش مسابقه کودک و ۵۷ اثر در بخش نمایشنامه نویسی بوده اما  ۵۲ نمایش در دوره بیست و ششم جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اجرا می‌شود و ۷ کشور نیز در بخش بین الملل نمایش های خود را بر روی صحنه خواهند برد.
 نمایش ۹ اثر خارجی در جشنواره
بر اساس گفته رئیس جشنواره بیست و ششم تئاتر کودک و نوجوان امسال ۹ اثر از کشورهای اسپانیا، ایتالیا (۳ اثر)، آرژانتین، یونان، تاجیکستان، فرانسه و بلژیک در بیست و ششمین دوره از جشنواره حضور خواهند داشت و میزان آثار ارسالی نیز نسبت به دوره قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است.
تهران، همدان، اصفهان، بوشهر، البرز، خراسان رضوی، لرستان، مرکزی، گیلان، یزد، هرمزگان، مازندران و قم استان هایی هستند که در جشنواره حضور دارند و ۸ گروه از همدان برای اجرای تئاتر در ایام برگزاری جشنواره به شهرستانها اعزام خواهند شد تا تمامی مناطق استان همدان از این برنامه بهره مند شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان شامگاه جمعه در جلسه هماهنگی‌ کمیته امور سالن‌ها، حراست و امربه‌معروف بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با بیان اینکه همدان میزبان ۵۰۰ میهمان در جشنواره است، اظهار کرد: ما باید رسم میزبانی و میهمان‌نوازی را رعایت کنیم و صبر و شکیبایی بالایی در تعامل با یکدیگر در کمیته‌های مختلف داشته باشیم.
احمدرضا احسانی همچنین تصریح کرد: در راستای هم‌افزایی و هم‌پوشانی کمیته‌ها، باید هماهنگی‌های لازم بین دست‌اندرکاران صورت بگیرد.
 بلیت‌فروشی اینترنتی انجام شده است
احسانی با بیان اینکه تلاش زیادی برای نظم‌دهی به سالن‌ها با بلیت‌فروشی اینترنتی صورت گرفته است، یادآور شد: اولویت حضور در سالن‌ها با افرادی است که بلیت تهیه کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: کمیته ارزیابی سالن‌ها برای نخستین بار در دوره بیست و ششم شکل گرفته و اقدامات صورت گرفته در سالن‌ها را نظارت می‌کنند تا مشکلات، هر روز در جلساتی بررسی و رفع شود. احسانی یادآور شد: خوشبختانه جشنواره به بلوغ رسیده و برای برگزاری موفق آن نیاز به همکاری اهالی فرهنگ و هنر استان است.
مسئول کمیته سالن‌ها و امور هنری نیز با بیان اینکه کنترل وضعیت سالن‌های نمایش باید به بهترین شکل ممکن انجام شود، اظهار کرد: اخلاق‌مداری و نظم از جمله مواردی است که انتظار می‌رود از سوی مسئولان سالن‌ها رعایت شود.
کیانوش بهروزپور همچنین تصریح کرد: در دوره بیست و ششم جشنواره، بلیت‌فروشی به شکل اینترنتی صورت گرفته و تماشاگران بر اساس شماره صندلی و بلیت وارد سالن می‌شوند.
 نوبت صبح اجرای نمایش‌ها به دانش‌آموزان اختصاص دارد
بهروزپور همچنین خاطرنشان کرد: نوبت صبح اجرای نمایش‌ها به دانش‌آموزان اختصاص دارد و باید  هماهنگی‌های لازم با مدیران مدارس برای ورود با نظم دانش‌آموزان به عمل آید.
  خلاقیت کودکان و نوجوانان، خشت های سازنده آینده هر کشوری است
اما دبیر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان در همین زمینه در پیامی با بیان اینکه تئاتر کودک و نوجوان یکی از سخت ترین انواع تئاتر در دنیاست و این تئاتر نیاز به کار و تلاش بسیار و صداقت، هیجان و باورمندی بالایی دارد، عنوان کرد: شکی نیست که پایه های فرهنگی غنی ایران توسط قراردادهای هم افزایش این هنر ارزشمند، شکیل و مستحکم خواهد شد.
مجید قناد با بیان اینکه خدای را شکر که بار دیگر در مسیر سخت آزمونی دیگر از هفت خوان تعلیم و تربیت، همراه کودکان و نوجوانان کشور سربلندمان قرار گرفته ایم، افزود: کودکان و نوجوانان با بازی زندگی می کنند و با زندگی بازی و این عزیزان از دریچه قراردادهای ساده همین بازی ها پوسته سخت زندگی را شکافته و بتدریج آینده خود را شکل می دهند.
وی با بیان اینکه خلاقیت کودکان و نوجوانان، خشت های سازنده آینده هر کشوری است، گفت: عمر جشنواره تئاتر کودک در کشور عزیزمان از ربع قرن گذشت و همین امر نشان دهنده  میزان اهمیت  آن است.
رئیس بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز با بیان اینکه همین که هنر دیرینه تئاتر همزاد آیین است و آیین و آیین واره‌ها همزاد بشر، کفایتی است که می تواند بر درخشندگی این هنر ارزشمند و متعال که ریشه در نهاد آدمی دارد، نور افشانی کند و راهی هموار و شایسته باشد برای تازیدن به قله های اندیشه و احساس و تجربه گرایی، قله هایی که می توان در آن انسان شدن، انسان بودن و انسان ماندن را به تجلی نشست، گفت: بی تردید رویدادهای ماندگار هنری محصول اندیشه های سترگ و شکوه‌مند و تابناکی هستند که آفرینش گر پرتوهایی ژرف و مانا در طی طریق آدمیان تا رسیدن به اوج شایستگی می شوند.
کوتاه سخن آنکه بر این باوریم  جشنواره فرصتی است مغتنم تا آرزوها، دغدغه‌ها و دل مشغولی‌های سرنوشت ساز کودکان و نوجوانان این دیار را به صحنه بریم  حال  امیدواریم بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در سایه شکوه و استواری الوند بر فراز پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین  همدان، چون گذشته نگین درخشانی به میزبانی میهمانان درخشانش باشد.
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com