1400-06-211400-06-31bool(false) خاطراتی از زندگی آیت‌ا...شهیدمدنی در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 31 شهريور 1400 - شماره 4134
 
امروز : چهارشنبه ، 31 شهريور 1400

Today : Wed, September 22, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119573 تاریخ انتشار:  1400-06-17 - 07:00 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خاطراتی از زندگی آیت‌ا...شهیدمدنی در همدان

فرهنگی

 ابعاد اجتماعی، سیاسی و علمی شهیدمدنی فقط منحصر به برخوردهای ایشان در همدان نیست، بلکه ایشان در نهضت انقلاب اسلامی و پیروزی آن نیز به‌طور شاخصی تأثیرگذار بودند.
به گزارش ایسنا، محمود مسگریان از بازاریان قدیمی همدان است که سبقه طولانی در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد هم‌اکنون عنوان رئیس شورای شهر همدان به وی اختصاص یافته است. وی دوران جوانی خود را با آیت‌ا... شهیدمدنی سپری کرده و حرف‌های گفتنی بسیاری از ایشان دارد که برای مخاطبان جالب خواهد بود.

*شخصیت شهید آیت‌ا... مدنی را چگونه شناختید؟
یکی از ویژگی‌های اعتقادی آیت‌ا... مدنی(ره) مبارزه با خرافات بود. در سال‌های انقلاب شایعه شد که عکس امام(ره) در ماه دیده ‌شده است. همه مردم اشتیاق داشتند که به یک ‌شکلی قرص ماه را ببینند تا بتوانند عکس امام(ره) را مشاهده کنند. ایشان به‌ شدت با این مسأله مخالفت و مبارزه کردند و در واقع اعتقادات مردم از این خرافه را تطهیر کردند.
وقتی شهیدمدنی در همدان بودند من یک برداشت‌هایی از رفتار و برخورد اجتماعی و علمی ایشان داشتم، هنگامی‌که به قم مهاجرت کردم نیز مطالب دیگری درباره ابعاد شخصیتی ایشان به دست آوردم و در آخر نیز که توفیق حضور در عراق و شهر نجف را پیدا کردم متوجه مطالب دیگری درباره شخصیت ایشان شدم که خیلی وسیع‌تر از شناخت ما نسبت به تأثیرات اجتماعی و سیاسی ایشان بود.
نقش شهیدمدنی در استقبال از امام(ره) در نجف‌اشرف و در آن برهه، بسیار حساس و مهم بود. آن‌زمان علمای بزرگی در این شهر زندگی می‌کردند و هدف از تبعید مرحوم امام(ره) به نجف نیز این بود که ایشان را در موقعیتی پایین‌تر از علمای دیگر قرار دهند، اما ما می‌بینیم به‌طور عجیبی ایشان در نجف رشد می‌کنند و مهمتر اینکه مطرح می‌شوند.
بین اهل فضل و حوزه‌های علمیه، عمده‌ترین اقدام در پشتیبانی از حرکت امام(ره)، استقبال بی‌نظیر شهیدمدنی بود.
شهیدمدنی آن‌زمان جایگاه بسیار ویژه‌ای داشتند به‌عنوان ‌مثال وقتی آقای خویی نمی‌توانست برای اقامه نمازجماعت حاضر شود شهیدمدنی به‌ جای ایشان نماز را اقامه می‌کردند داشتن چنین جایگاهی در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است.
شهیدمدنی هنگامی‌که امام(ره) به نجف تبعید می‌شوند تمام مجالس درسشان را ترک می‌کنند و به همراه آیت‌ا... راستین کاشانی در درس حضرت امام(ره) حاضر می‌شوند. ایشان فردی بودند که به‌ عنوان یک مدرس با این محبوبیت و خصوصیات موقعیت خود را متزلزل می‌کند و به درس امام(ره) می‌آید و آنچه در توان داشته است در تقویت و مرجعیت امام(ره) به کار می‌گیرد، البته این کارها را به همراه آیت‌ا... راستین‌کاشانی انجام داده‌اند.

شهیدمدنی در پیروزی انقلاب اسلامی چه نقشی داشت؟
 ابعاد اجتماعی، سیاسی و علمی شهیدمدنی فقط منحصر به برخوردهای ایشان در همدان نیست، بلکه ایشان در نهضت انقلاب اسلامی و پیروزی آن نیز به‌طور شاخصی تأثیرگذار بودند.
استقبال از شهیدمدنی در همدان، یک حرکت تاریخی بزرگ و تأثیرگذار در تقویت انقلاب اسلامی بود. ایشان محور انقلاب در همدان شدند. اعمال و رفتار شهیدمدنی بسیار جاذب بود و نشان می‌داد که ایشان یک جامعه‌شناس به‌تمام‌معنا هستند چراکه در مواجهه با هرکس به اقتضای خودش و شخصیت وی رفتار می‌کرد.
برای مثال پیش از پیروزی انقلاب ما مشکل سوخت داشتیم به همین دلیل ایشان از روشن کردن بخاری امتناع کرده و با لباس گرم و پوستینی که روی شانه‌اش بود خود را گرم نگه می‌داشت. وقتی ما منزل ایشان می‌رفتیم می‌دیدیم که ایشان از وسایل گرمایشی استفاده نمی‌کنند چراکه با مردم همراه بودند.
در زمان مقابله با لشگری که از کرمانشاه راهی تهران بود تا انقلابیون را سرکوب کند، شهیدمدنی با دست‌ خالی و مردمی که به دنبال ایشان حرکت کردند در مقابل آنها ایستاد. این موضوع یک خاطره بسیار ارزنده نه درباره همدان، بلکه در کل نهضت انقلاب اسلامی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com