1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) 1399-10-191399-10-29bool(false) شهرستان‌ها سهم بيشتري از جشنواره مي‌خواهند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 29 دي 1399 - شماره 3953
 
امروز : دوشنبه ، 29 دي 1399

Today : Mon, January 18, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75107 تاریخ انتشار:  1395-09-25 - 05:45 تعداد بازدید:  5166
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهرستان‌ها سهم بيشتري از جشنواره مي‌خواهند

فرهنگی

■ روز سوم با ازدحام مخاطب به پايان رسيد

  گروه شهرستان: بيست‌وسومين جشنواره بين‌المللي تئاتر كودك و نوجوان همدان با 160 اجرا توسط 50 گروه نمايشي ايراني و خارجي در شهر همدان در حال برگزاري است. همچنين در شهرستان‌هاي همدان گروه‌هاي نمايشي برگزيده در بخش جنبي جشنواره در 3 روز گذشته به اجرا پرداخته‌اند.
تا سومين روز جشنواره، 31 نمايش در 5 سالن شهر به اجرا درآمد هر يك از نمايش‌ها در 3 سانس صبح و عصر اجرا شدند و مخاطبان زيادي را به خود جذب كردند. روز سوم جشنواره از روز دوم شلوغ‌تر بود و خانواده‌هاي بيشتري سعي مي‌كردند در سالن‌ها حضور داشته باشند. اما فضا و تعداد سالن‌ها اجازه نداد همه خانواده‌ها نمايش دلخواه خود را تماشا كنند و برخي از آنها پشت درهاي بسته مي‌ماندند.
امروز قرار است 8 نمايش توسط گروه‌هايي از اصفهان، مشهد، همدان، تهران، تفرش، آستانه اشرفيه و 2 نمايش از كشورهاي آلمان و كره جنوبي در سالن‌هاي نمايش به اجرا دربيايد.
در روز جمعه هم كه آخرين روز اجراي نمايش‌هاي جشنواره 23 است قرار است طبق جدول برنامه 10 نمايش از شهرهاي مشهد، تهران، شيراز، آستانه اشرفيه، همدان و كشورهاي آلمان، چك و روسيه به روي صحنه برود. نمايش‌هاي خياباني نيز صبح و عصر در محوطه جلوي مجتمع شهيد آويني اجرا خواهد شد.

 

 نمود جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در ملایر با مرکز قابل مقایسه نیست
همدان بار دیگر میزبان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان است و مانند همیشه شور و شوق خاصی در شهر همدان حاکم است اما شهروندان ملایری و رئیس اداره ارشاد این شهرستان نمود جشنواره در شهرستانها را در حد توقع مردم نمی‌دانند.
رئیس اداره ارشاد ملایر در این زمینه به همدان پیام گفت: منهای آثار مثبت و بسیار خوب و تأثیرگذاری که برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در کل استان دارد نمودی که این جشنواره در شهرستان‌ها دارد در حد شایسته‌ای نیست. البته نوع برگزاری جشنواره به‌گونه‌ای است که در مرکز استان متمرکز است و چاره‌ای هم نیست و امکان اینکه برخی از آثار در سطح شهرستان‌ها اجرا داشته باشند وجود ندارد. غلامرضا جمالی‌زاده ادامه داد: با این وجود مدیران جشنواره تدبیری اندیشیده‌اند که پرتوهای اندکی از برگزاری جشنواره در سطح شهرستان‌ها هم دیده شود که در این راستا یکی از آثار هنری ویژه کودک و نوجوان در همین ایام جشنواره در ملایر به صورت رایگان اجرای عمومی دارد و همچنین یک برنامه جنگ شادی هم برای کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها تدارک دیده شده است. به گفته وی، اطلاع‌رسانی به صورت نسبی در شهرستان از طریق یکی دو بنری که در شهر نصب شده و پوسترها و نامه‌هایی که به ادارات و مدارس زده شده صورت گرفته است، البته در حد توقع ما نیست اما اعتباری هم برای تبلیغات گسترده در اختیار نداریم و نمود جشنواره در شهرستان‌ها با شور و شوقی که در خود شهر همدان است قابل مقایسه نیست.
کارگردان تئاتر کودک ملایر نیز در این خصوص گفت: چند سال متوالی است که در بخش‌های مختلف جشنواره تئاتر کودک و نوجوان حضور داریم، بخش اصلی جشنواره که در خود شهر همدان است و بخش‌های جنبی هم در شهرستان‌ها برگزار می‌شود.
مهدی فقیهی ادامه داد: با توجه به اینکه اجراهای جشنواره به صورت رایگان است، معمولاً بازدید بد نیست و برخی از علاقمندان برای دیدن اجراها به همدان می‌روند و برخی هم که شرایط برایشان مهیا نیست در شهرستان‌ها بازدید می‌کنند. وی گفت: اطلاع‌رسانی در خصوص جشنواره در شهرستان‌ها در حد متوسط بوده است و یکسری افراد در جریان قرا گرفته و از اجراها بازدید می‌کنند، از دوشنبه که اجرای ما آغاز شده استقبال بد نبوده ولی هرچه جلوتر می‌رود بهتر می‌‌شود. طبیعتاً استقبالی که در خود شهر همدان وجود دارد را در شهرستان‌ها نمی‌توان پیدا کرد.
یکی از شهروندان ملایری نیز اطلاع‌رسانی در خصوص جشنواره را در شهرستان خیلی خوب ندانسته و ‌گفت: انتظار می‌رود با توجه به این رویداد مهمی که استان میزبان آن است برگزاری جشنواره در ملایر هم نمود بیشتری داشته و اطلاع‌رسانی در خصوص اجراها در همدان و شهرستان بیشتر باشد.

 

 رزنی‌ها تاکنون 3 سانس نمایش تماشا کرده‌اند
بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در رزن در حالی برگزاری می‌شود که بنرها و اطلاع‌رسانی‌های میدانی پیش از این گویای خبری بزرگ در شهر بود. «اکو» نام نمایشی است که در روز سه‌شنبه در 3 سانس در سالن اندیشه رزن برگزار شد و به اذعان مدیر ارشاد اسلامی این شهرستان، صندلی‌های سالن 350 نفری اندیشه پر بود که این گویای استقبال بی‌نظیر کودکان و نوجوانان رزنی از این نمایش بود. امضای تفاهم نامه با آموزش‌وپرورش جهت اعطای بلیت رایگان به دانش‌آموزان از جمله اقدامات ارشاد در راستای جذب مخاطب در رزن به شمار می‌رود .
برپایی نمایشگاه کتاب، برگزاری ایستگاه‌های نقاشی و کارگاه‌های آموزشی از دیگر برنامه‌هایی است که در کنار اجرای نمایش اکو برگزار می‌شود.
بر اساس بنر‌های نصب شده در شهر، جمعه 26 آذر نیز برای روز دوم این نمایش بر روی صحنه خواهد رفت. خانواده‌ها به صورت رایگان می‌توانند این نمایش را تماشا کنند.

 

 دانش‌آموزان تنها مخاطبان برنامه‌هاي جشنواره
در كبودراهنگ
همزمان با آغاز به كار بيست‌وسومين جشنواره تئاتر كودك و نوجوان استان، كبودراهنگ نيز ميزبان برنامه‌هاي جانبي اين جشنواره بود و اجراي جُنگ بزرگ شادي با حضور گسترده‌اي از دانش‌آموزان، خانواده‌ها و علاقمندان در 2 روز آغازگر اين جشنواره بود. هرچند اطلاع‌رساني براي بهره‌مندي آحاد مردم در سطح شهر نسبتاً ضعيف به نظر مي‌رسيد و با چند بنر و پلاكاردهايي دور ميدان‌هاي اصلي شهر از جشنواره‌اي به نام كودك و نوجوان سخت به ميان آمده بود اما بيشترين حاضران و استقبال‌كنندگان اين جشنواره دانش‌آموزان مدارس ابتدايي با لباس‌هاي فرم مدرسه بودند.
نمايش «آنطرف درياها» ويژه‌برنامه‌اي بود كه در 4 نوبت بر روي سن سالن فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر كبودراهنگ به نمايش درآمد و سالن 400 نفري اداره ارشاد در 4 نوبت نيز از حضور و هيجان دانش‌آموزان به شوق آمده بود و پس از مدت‌ها ميزبان كودكاني بود كه همواره مشتاق ديدن چنين برنامه‌هايي در شهر كوچكشان هستند. از برنامه‌هاي جانبي ديگر نيز اكران رايگان فيلم «آس‌وپاس» براي خانواده‌ها و دانش‌آموزان بود و همچنين اجراي سرود و نمايش بود كه توانست رضايت حاضران را به دنبال داشته باشد.
نمايش «آنطرف درياها» به كارگرداني سعيد باغباني تنها نمايشي بود كه در طول 2 روز جشنواره به اجرا درآمد و تعداد اندك خانواده‌هايي كه در طول 2 روز هم براي ديدن نمايش به سينما فرهنگ آمده بودند و از ديدن برنامه‌هاي تكراري كه با ضعف‌هاي تكنيكي و فني زيادي همراه بود با كسالت و نارضايتي جشنواره را ترك كردند. علی دانش‌آموزي 9 ساله بود كه همراه مادرش به ديدن اين نمايش آمده بود و مي‌گفت: كاش حداقل يكي از برنامه‌هاي جشنواره استاني را در شهر ما اجرا مي‌كردند يا يكي از بازيگران معروف كشوري به شهر ما می‌آمد.در نهایت اختتاميه برنامه‌هاي جانبي اين جشنواره با حضور دانش‌آموزان مدارس سطح شهر و اجراي نمايش «آنطرف درياها» در 24 آذرماه در كبودراهنگ برگزار شد.

 

  تویسرکان سهمی از جشنواره ندارد
جشنواره 23 با حضور ۵۰ گروه نمایشی و۱۶۰ اجرا از ۲۲ تا ۲۷ آذرماه در همدان برگزار می‌شود و طبق خبرهای منتشر شده از فاضل عبادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است در ایام جشنواره در شهرستان‌ها هم نمایش اجرا خواهد شود اما گویا از این تعداد نمایش منتخب در جشنواره تویسرکان سهمی ندارد و فقط یک گروه نمایش داخلی در یک سانس به اجرا پرداختند.
مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تویسرکان در پاسخ به خبرنگار همدان‌پیام در مورد برگزاری جشنواره تئاتر گفت: در این شهرستان 2 برنامه اجرا شد. نمایش شاپرک به کارگردانی حمیدرضا رضایی مجد ۲۳ آذرماه ساعت ۹-۱۱ صبح اجرا شد و دومین برنامه جنگ شادی همراه با تئاتر طنز و مسابقه توسط گروه نمایشی ناصری در ۲۴ آذرماه که برگزار شد.
علی نورعلیی افزود: استقبال دانش‌آموزان و مردم از این 2 برنامه بسیار خوب و قابل تقدیر بود تا جایی که با اجتماع مردم صندلی خالی در سالن نبود.
تعدادی از اولیا دانش‌آموزان به خبرنگار همدان‌پیام گفتند: چه فرقی بین همدان با تویسرکان وجود دارد که کودکان همدانی در روزهای جشنواره، هرروز تعداد زیادی نمایش داخلی و خارجی می‌بینند و حتی حق انتخاب هم دارند. اما بچه‌های تویسرکان تاکنون یک نمایش دیده‌اند و با وجود اینکه استقبال خوبی هم از این یک سانس نمایش شد اما برنامه‌ها برنامه‌ریزی نشد که نمایش‌های بیشتری اجرا شود. با توجه به نداشتن تفریح فرزندان تویسرکانی این جشنواره موقعیت خوبی برای فرزندان ما بود که متأسفانه اجرا نشد.

 

 بچه‌های نهاوند در طول سال هم نمایش می‌خواهند
همزمان با بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان، در نهاوند هم شور و نشاط جشنواره برپاست و نشاط و هیاهویی که دانش‌آموزان در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) به راه انداخته‌اند نشان از موفقیت این دوره جشنواره کودک در نهاوند است.
نمایش «هپل و مپل» عنوان نمایشی است که این روزها قرار است در بیش از ۲۰ سانس در تالار اندیشه واقع در مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) به کارگردانی علیرضا سیفی روی صحنه برود که در اولین روز از جشنواره مدارس منطقه خزل ‌میزبان این نمایش بوده‌اند و حدود ۴۰۰ دانش‌آموز این منطقه هپل و مپل را تماشا کردند.  مسئولان فرهنگی نهاوند پیش‌بینی می‌کنند در ایام جشنواره، که بیش از ۲۰ سانس نمایش هپل و مپل روی صحنه می‌رود، با همکاری‌هایی که آموزش‌وپرورش این شهرستان با برنامه‌های فرهنگی داشته است، بیش از هزار دانش‌آموز برای تماشای هپل و مپل می‌نشینند.  همچنین قرار است پنجشنبه جنگ شادی برای خانواده‌ها نیز برگزار شود تا نشاطی که در مرکز استان برپاست در نهاوند نیز احساس شود. حمید سیاهوشی دانش‌آموز ۱۰ساله نهاوندی می‌گوید، مدت زیادی بود که برای کودکان نمایشی اجرا نشده بود ولی این نمایش واقعاً زیبا بود و پیام خوبی به ما داد. کیارش رستمی هم که به گفته خودش هر سال نمایش‌های کودک را در این جشنواره تماشا می‌کند، گفت: اگر می‌شد چنین برنامه‌های متنوعی برای دانش‌آموزان در طول سال اجرا شود خیلی در روحیه و شاد شدن ما تأثیر داشت. لازم به یادآوری است این نمایش تنها نمایشی است که در نهاوند به روی صحنه می‌رود و همه گروه‌های سنی می‌توانند از این نمایش صبح‌ها در 2 سانس ساعت ۹ و ۱۱ صبح و بعدازظهر ساعت ۳ بعدازظهر به صورت رایگان دیدن کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com