صنعت چاپ و نشر همدان در خواب خرگوشی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93615 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:13 تعداد بازدید:  70
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صنعت چاپ و نشر همدان در خواب خرگوشی

فرهنگی

در حالی که همدان در سال ۱۴۰۲ پایتخت کتاب اسلامی می‌شود صنعت چاپ و نشر کتاب در استان همدان وضعیت مطلوبی ندارد و در سال گذشته به ازای هر همدانی ۷ صدم جلد کتاب چاپ شده و شمارگان کتاب هم به ۵۰ و ۲۰ جلد کاهش یافته است.
به گزارش تسنیم ، در کشورهای توسعه یافته با درک اهمیت کتاب و کتابخوانی صنعت چاپ و نشر کتاب صنعتی پویا و درآمدزا است و کتاب‌ها در این کشورها تیراژی میلیونی و فروشی میلیون دلاری دارند. اما در ایران با وجود یک جهش خیره کننده در صنعت چاپ و نشر کشور در دهه 60 و 70 از اواسط دهه 80 به ویژه در دهه 90 به دلایل مختلفی از جمله توسعه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این صنعت با رکود و افت چشمگیری مواجه شد تا جایی که شمارگان کتاب از 30 هزار جلد به زیر هزار جلد تقلیل یافت، سرانه مطالعه در کشور با کاهش چشمگیری مواجه شد و بسیاری از ناشران و کتابفروشی‌ها ورشکست شدند.
صنعت چاپ و نشر کتاب در استان همدان نیز از قاعده موجود در کشور مستثنی نیست و با وجود رضایت نسبی متولیان این حوزه از وضع موجود،  ناشران، نویسندگان و فعالان حوزه پخش و چاپ استان از شرایط فعلی ناراضی هستند و این در حالی است که شهر همدان در سال 1402 با شعار (( همدان شهر همه‌دانایی است)) پایتخت کتاب اسلامی می‌شود.
 چاپ 249 عنوان کتاب در سال 97 در همدان
معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با ابراز رضایت نسبی از وضعیت صنعت چاپ و نشر کتاب در همدان اظهار داشت: در سال گذشته 270 عنوان کتاب در استان همدان مجوز گرفتند، اما 249 عنوان با شمارگان بین 300 تا 500 نسخه به مرحله چاپ و توزیع رسید. مجید فروتن افزود: اداره کل ارشاد استان 120 میلیون تومان کتاب نیز شامل 57 عنوان از ناشران و مؤلفان خریداری کرده است. وی عنوان کرد: در بحث سهمیه کاغذ با وجود مشکلات موجود در این حوزه سهمیه کاغذ ناشران استان برای سال‌های 95 و 96 بر اساس آمار کتاب‌هایی که در 2 سال گذشته چاپ و در کتابخانه ملی ثبت کردند در اختیارشان قرار گرفت.
فروتن با بیان این که استان همدان یکی از 10 استان کشور است که مجوز چاپ کتاب در خود استان صادر می‌شود گفت: تلاش کردیم فرآیند صدور مجوز را سرعت ببخشیم. در حال حاضر از زمان ارائه کتاب از سوی ناشر به اداره کل تا اخذ مجوز حدود 2 ماه زمان میگذرد
فروتن در مورد پیش بینی وضعیت صنعت چاپ و نشر استان در سال 98 هم گفت: برای سال 98 مبنای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در حوزه چاپ کتاب بر محتوای کتاب است نه تعداد نسخه چاپ شده.وی تاکید کرد: اگر ناشران نیز با این دیدگاه فعالیت کنند هزینه‌ها و مصرف کاغذشان کمتر می‌شود و دیگر کتاب‌ها در انبار خاک نمی‌خورد.
 تیراژ کتاب‌ها در همدان به 20 جلد رسیده
مدیر مسئول انتشارات نارنجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که صنعت چاپ و نشر کتاب در استان همدان وضعیت مطلوبی ندارد اظهار داشت: متأسفانه تیراژ کتاب‌ها به 50 و حتی 20 جلد رسیده است.دانیال سلطانی افزود: در حوزه شمارگان کتاب در استان نظارت وجود ندارد و مسئولان به آمار ارائه شده از سوی ناشران اکتفا می‌کنند‌؛ به همین دلیل بین آمار ارائه شده از سوی ارشاد با آمار واقعی شمارگان کتاب فاصله زیادی هست.وی با بیان این که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به تعهد خود برای سهمیه کاغذ سال‌های 95 و 96 عمل کرده تصریح کرد: در همدان بسیاری از ناشران فقط برای این که بتوانند مجوز خود را حفظ کنند سالی 3 و 4 عنوان کتاب با شمارگان بسیار محدود چاپ می‌کنند.سلطانی عنوان کرد: البته شرایط ناشرانی که در حوزه‌های تخصصی از جمله کتاب‌های آموزشی، دانشگاهی و مذهبی فعالیت می‌کنند تا حدی بهتر از بقیه ناشران همدانی است.
وی با اشاره به این که با شرایط موجود و قیمت کاغذ و چاپ ناشران همدانی در چاپ کتاب سرمایه‌گذاری نمی‌کنند گفت: در شرایط فعلی هزینه چاپ و حتی پخش و توزیع کتاب بر عهده مولف است.سلطانی تاکید کرد: متاسفانه سیستم توزیع و پخش کتاب در  همدان تعریف نشده و همین یکی از مسائلی است که به ناشران و مؤلفین ضربه می‌زند.وی در مورد هزینه چاپ کتاب در همدان هم گفت: بهای تمام شده چاپ کتاب بستگی به شمارگان کتاب دارد. اگر شمارگان هزار تا و بیشتر باشد با چاپ دیجیتال و کمتر از هزارتا کتاب چاپ افست می‌شود.سلطانی افزود: هزینه چاپ دیجیتال در 6 ماه گذشته افزایش سرسام آوری داشته است. در چاپ افست نیز قیمت بند کاغذ از 300 هزار تومان در طول 2 ماه با افزایش 50 درصدی به 600 هزار تومان رسیده است‌‌؛ بنابراین بهای تمام شده کتاب امسال نسبت به سال گذشته 2 تا 3 برابر افزایش پیدا می‌کند.وی با اشاره به این که با شرایط موجود کار نشر کتاب در حال تعطیل شدن است گفت: در این وضعیت فقط ناشران قدیمی و بزرگ که پشتوانه مالی دارند می‌توانند به حیات خود در این صنعت ادامه دهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com