1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) انتخابات 96 کلید خورد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 19 اسفند 1399 - شماره 3994
 
امروز : سه شنبه ، 19 اسفند 1399

Today : Tue, March 9, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  75363 تاریخ انتشار:  1395-10-14 - 05:45 تعداد بازدید:  4772
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

انتصاب اعضای ستاد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری
انتخابات 96 کلید خورد

حوادث
 با انتصاب اعضاي ستاد انتخابات در وزارت کشور، کشورمان رسماً وارد دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري همزمان با پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا روز جمعه 29 ارديبهشت سال آينده برگزار خواهد شد. انتخاباتي که به اذعان وزير کشور بسيار مهم است.
وزارت کشور با صدور اطلاعيه‌اي از آغاز به کار ستاد انتخابات کشور از دي‌ماه و با صدور احکام مرتبط با معاونان و سازمان‌هاي وزارت کشور از سوي مقام عالي وزارت، خبر داد.
رحماني فضلي حتي از آمادگي برگزاري انتخابات تمام الکترونيکي سال 96 خبر داده و گفت: آمادگي هر نظارتي را در هر امري چه سخت‌افزاري، نرم‌افزاري و اجراي نيروي انساني در خصوص انتخابات تمام الکترونيکي داريم و تاکنون نيز مذاکرات با شوراي نگهبان داشتيم و آنها نيز استقبال کردند که اميدواريم در عمل نيز به تفاهم نهايي برسيم و تضمين‌هاي مناسب را در بعد فني، اجرايي و حقوقي بگيريم و کار را اجرايي کنيم.
رحماني فضلي همچنين اظهار کرده که اگر انتخابات به دور دوم برسد، پنجم ارديبهشت را پيشنهاد داده‌ايم و براي ما اجرا در اين تاريخ ميسر است.
محمدحسين مقيمي، قائم‌مقام وزير کشور نيز با بيان اينکه جريانات سياسي نقش بسيار مهمي در ترغيب مردم براي حضوري فعال در پاي صندوق‌هاي رأي دارند عنوان کرد: بايد انتخاباتي باشکوه در کشور برگزار شود در اين راستا استانداري‌هاي کشور بايد با ايجاد شور و نشاط سياسي و هدايت و پشتيباني جريانات سياسي، زمينه را براي افزايش حضور باشکوه مردم در اين انتخابات فراهم کنند.
در تازه‌ترين اظهارات سيد سلمان ساماني سخنگوي وزارت کشور از انتصاب اعضاي ستاد انتخابات کشور براي برگزاري انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و ميان دوره مجلس شوراي اسلامي از سوي وزير کشور خبر داد.
وي افزود: وزير کشور در اين احکام بر برنامه‌ريزي و انجام تمهيدات لازم به منظور برگزاري قانونمند و سالم انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، ميان دوره اي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرده است.
سخنگوي وزارت کشور همچنين گفت: معتمدين پيشنهادي وزير کشور براي تشکيل هيأت مرکزي اجرايي انتخابات رياست‌جمهوري مطابق قانون حداکثر تا 11 اسفندماه معرفي مي‌شوند.
علي‌اصغر احمدي، رئيس ستاد انتخابات کشور، با اشاره به تعيين اعضاي ستاد انتخابات کشور از سوي وزير کشور، گفت: بر اساس احکام صادره توسط وزير کشور بنده به عنوان معاون سياسى و مسىول ستاد انتخاباتى منصوب شدم.
وى افزود: پيش از اينکه وارد وزارت کشور شوم، تصميم وزارت کشور بر اين بود که براى کليه فرمانداران و بخشداران سراسر کشور دوره‌هاى آموزشي طى 10 جلسه و در 2 روز در نظر گرفته شود، لذا چهارشنبه و پنجشنبه فرمانداران و بخشداران 3 استان جلسه‌اى خواهند داشت تا در جريان برنامه‌هاى آموزشى تخصصى قرار بگيرند و مسلط به قانون و آيين‌نامه‌ها شوند.
احمدى ادامه داد: با برنامه ريزى انجام شده روز شنبه هفته آينده نخستين جلسه ستاد انتخابات کشور با حضور رحماني فضلي وزير کشور برگزار مي‌شود.
معاون سياسي وزير کشور با اشاره به برگزارى 3 انتخابات در کشور تصريح کرد: در تمام کشور با دو قانون و در 4 حوزه انتخابيه با 3 قانون انتخابات دنبال مي‌شود، لذا حجم کار بالا خواهد بود به همين دليل نخستين جلسه ستاد انتخابات على‌القاعده حول محور نکات مهم 3 قانون انتخابات خواهد بود همچنين گزارشى از اقدامات انجام شده در اين زمينه مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
رئيس ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس جدول زمانبندى که روز شمار انتخابات خواهد بود پيش‌بينى‌ها صورت گرفته و تهيه اقلام مورد نياز انتخابات در تعامل با هيأت نظارت از جمله انتخاب نوع مهر‌ها و تعرفه‌ها انجام شده است.
احمدى يادآور شد: با توجه به استعداد زيرساخت‌ها، سخت‌افزار، نرم‌افزار و روش‌هاى نظارت، برگزارى الکترونيکى و اينکه انتخابات بايد در چه حدى برگزار شود، از مسائلى است که در جلسه نخست ستاد انتخابات مطرح مي‌شود.
وى افزود: همچنين نوع تقسيم کارى که ميان اعضاى ستاد، فرماندارى‌ها، استاندارى‌ها و بخشدارى‌ها، هيأت نظارت شوراى نگهبان و هيأت نظارت مجلس شوراى اسلامى وجود دارد از موارد ديگرى است که در جلسه روز شنبه بررسي خواهد شد.
معاون سياسي وزير کشور درباره اعتبار تخصيص يافته براى برگزارى انتخابات تصريح کرد: لايحه بودجه ٩۶ به مجلس تقديم شده و از انجايي که انتخابات هم در سال ٩۶ برگزار مي‌شود بخش عمده و اصلى اعتبار بايد در بودجه تعريف مي‌شد، لذا وزارت کشور بر پايه تجربه، با توجه به توسعه نسبى هيأت‌هاى اجرايي به دليل نرخ رشد جمعيت يا برخى تغييرات ادغام و شناسايي روستا‌ها اقداماتى را در هيىت‌هاى اجرايى بررسى کرد.
رئيس ستاد انتخابات کشور بيان داشت: هر شعبه 2 صندوق، مهر و تعرفه و... نياز خواهد داشت به هر حال تمامى اين موارد وزارت کشور را بر آن داشت که رقمى را به دولت پيشنهاد دهد، دولت هم با توجه به محدوديت‌ها، اعتبار را کاهش داده اما اميدواريم با کمک دولت و مجلس، بودجه کافى تأمين شود تا زمينه را براى انتخابات امن و پرشور فراهم کنيم. 
همچنين علي پورعلي‌مطلق دبير ستاد انتخابات کشور درباره آغاز به کار ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: اکنون تمامي استانداران نيز بر اساس ابلاغ و نامه‌اي که به آنها ارسال شده مي‌توانند ستادهاي متناظر انتخابات را در استان‌ها تشکيل داده و فعاليت خود را رسماً آغاز کنند.
دبير ستاد انتخابات کشور با بيان اينکه کلاس‌هاي آموزشي انتخاباتي 96 براي فرمانداران و بخشداران از ماه‌ها قبل آغاز شده است، گفت: تاکنون 5 دوره کلاس آموزشي انتخاباتي فرمانداران و بخشداران انجام شده و ادامه هم خواهد داشت.
محمدحسين مقيمي، قائم‌مقام وزير کشور، در رابطه با اشکالاتي که در تعرفه‌هاي رأي انتخابات آتي وجود داشت و مورد ايراد شوراي نگهبان واقع شده بود، اظهار کرد: اين اشکالات رفع شد و تعرفه‌ها در مرحله چاپ قرار دارد.
وي در پاسخ به اين سؤال که فرآيند اجراي انتخابات در تهران چه زماني کليد مي‌خورد نيز گفت: اکنون مقدمات کار است و طبق برنامه زمان‌بندي شده، انتخابات انجام مي‌شود.
قائم‌مقام وزير کشور در پاسخ به اين سؤال که آيا انتخابات رياست‌جمهوري و شوراها به صورت الکترونيکي برگزار مي‌شود، عنوان کرد: ما با مجلس و شوراي نگهبان مذاکره مي‌کنيم تا اين کار انجام شود و به نتيجه برسد.
عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در نشست خبري خود با اصحاب رسانه اعلام کرد: براي استفاده از صندوق‌هاي الکترونيکي در انتخابات رياست‌جمهوري به جمع‌بندي نرسيديم اما شايد در برخي صندوق‌ها منوط به نظر کارشناسان و موافقت اعضاي شوراي نگهبان از اين امر استفاده کرد. 
وي همچنين در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه آيا لايحه جامع انتخابات براي انتخابات آتي رياست‌جمهوري و مجلس ارائه خواهد شد، گفت: آن زمان دولتمردان در مورد لايحه جامع انتخابات صحبت کردند گفتند نمي‌توانند لايحه را به انتخابات آتي برسانند؛ زيرا مراحل تصويب و ارائه آن از سوي دولت و مجلس طولاني است.
سخنگوي شوراي نگهبان ادامه داد: اما مجلس اميدواري داد که شايد بتواند در قالب طرح برخي موارد سياست‌هاي کلي اين قانون را در مجلس ارائه و اصلاح کند و شايد اين لايحه براي انتخابات بعدي مورد استفاده و استناد قرار بگيرد.
همچنين بر اساس اظهارات قائم‌مقام وزارت کشور بر اساس تغييرات انجام شده و مطابق با جدول زمان‌بندي انتخابات در سنوات گذشته، انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده 26 روز زودتر از موعد مقرر (۲۴ خرداد) برگزار خواهد شد. بر همين اساس آغاز نام‌نويسي از داوطلبان نامزدي انتخابات رياست‌جمهوري احتمالاً از دهه سوم (بيست‌ودوم) فروردين‌ماه آغاز مي‌شود و به مدت 5 روز ادامه مي‌يابد.
بر اساس اين جدول کاري، هيأت‌هاي اجرايي انتخابات نيز از روز آغاز ثبت‌نام به مدت 3 روز در سراسر کشور تشکيل مي‌شوند.
رسيدگي به صلاحيت داوطلبان نامزدي انتخابات در شوراي نگهبان قانون اساسي از فرداي پايان مهلت ثبت‌نام‌ها به مدت 5 روز آغاز مي‌شود که احتمالاً اول ارديبهشت‌ماه رسيدگي به صلاحيت نامزدها به پايان خواهد رسيد.
سپس به مدت 5 روز شوراي نگهبان به اعتراض احتمالي داوطلباني که صلاحيتشان احراز نشده است رسيدگي خواهد کرد. پس از اين مرحله وزارت کشور از ششم ارديبهشت، اسامي نامزدهاي احراز صلاحيت شده انتخابات رياست‌جمهوري را اعلام مي‌کند.
مدت تبليغات انتخاباتي نيز از هفتم اردبيهشت به مدت 20 روز آغاز مي‌شود و تبليغات انتخاباتي نامزدها در روز 28 خرداد ممنوع است. اخذ راي مردم براي انتخابات يازدهمين دوره رياست‌جمهوري از صبح روز 29 ارديبهشت آغاز خواهد شد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com