رشد ۳ برابری اهدای عضو در همدان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 31 تير 1397 - شماره 3245
 
امروز : دوشنبه ، 1 مرداد 1397

Today : Mon, July 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  72263 تاریخ انتشار:  1395-04-20 - 05:45 تعداد بازدید:  419
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی است
رشد ۳ برابری اهدای عضو در همدان

حوادث

  فرهنگ اهدای عضو از مرگ مغزی در استان همدان جان گرفته به ‌طوری ‌که از سال ۸۰ تا ۹۰ تنها ۱۱ مورد اهدای عضو در استان همدان ثبت‌ شد اما این رقم در سال گذشته به ۱۹ مورد افزایش‌ یافته است.
بر اساس آمار، نخستین پیوند عضو در ایران به سال ۱۳۱۴ بازمی‌گردد اما هنوز هم با گذشت این‌ همه سال، بیش از ۷۰ درصد خانواده‌های افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند اجازه اهدای عضو را نمی‌دهند و بر همین اساس سالانه ۲۵ درصد از بیماران در انتظار پیوند، جان خود را از دست می‌دهند.
در حال حاضر متوسط اهداي عضو در دنیا ۱۰ تا ۲۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است و این آمار در کشور از 6/1 نفر در سال ۸۳ به 9/2 نفر در حال حاضر رسیده است.
در همین زمینه رئیس هماهنگ‌کننده اهدای عضو استان همدان نیز در گفت‌وگو با مهر گفت: مسأله مرگ مغزی در ایران از نظر مسائل قانونی با ابلاغ رسمی مصوبه‌ای توسط مجلس شورای اسلامی با تأیید شورای نگهبان در سال ۸۱ حل شد و مسائل فقهی و حقوقی آن نیز رفع شده به طوری که اکثر استفتائات از مراجع تقلید استفاده از اعضای فرد دچار مرگ مغزی را جایز شمردند.
تشکیل شورای پیوند استان همدان
مجید حمیدی از تشکیل شورای پیوند استان همدان خبر داد و گفت: این شورا از تمامی ارگان‌هایی که با پیوند اعضا در ارتباط هستند تشکیل شده که در راستای فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو تلاش می‌کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۱۹ مورد اهداي عضو در استان انجام شده است، افزود: اعضای بدن یک بیمار مرگ مغزی نیز فروردین‌ماه امسال در استان همدان اهدا شد.
حمیدی با بیان اینکه در صورت بروز مرگ مغزی فراهم‌آوری اعضای بیمار در هر نقطه از ایران انجام می‌شود، رضایت خانواده برای استفاده از اعضا را مهم دانست و گفت: باید طبق قانون، اولیای دم و وراث از اهدای عضو فرد دچار مرگ مغزی شده، رضایت داشته باشند که بزرگترین چالش در این قسمت است.
وی با اشاره به اینکه استخراج و پیوند کلیه در استان همدان انجام می‌گیرد اما برای پیوند و استخراج سایر اعضا بیمار باید به تهران اعزام شود، افزود: در حال حاضر ۵۰ بیمار کلیوی در استان همدان در انتظار پیوند کلیه هستند.
حمیدی با اشاره به اینکه بیمارستان‌ها باید مطابق قوانین در صورت مراجعه بیمار مرگ مغزی وی را به تیم اهدا عضو معرفی کنند، بیان کرد: بیماران مرگ مغزی نجات‌بخش زندگی یک تا ۸ نفر هستند.
 صدور ۳ هزار کارت اهدای عضو طی امسال در همدان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز از صدور ۳ هزار کارت اهدای عضو طی امسال در همدان خبر داد و گفت: بیماران آسیب‌دیده بویژه دارای مشکلات کلیوی نیاز به اعضای بیماران سکته‌های مغزی دارند.
محمدرضا عبادیان با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی در خصوص اهدا تقویت شده است، افزود: در این زمینه نقش رسانه‌ها و صداوسیما و تشکل‌های مردم‌نهاد اثرگذار بوده است. وی از اهدای عضو ۱۹ بیمار مرگ مغزی در استان همدان در سال گذشته خبر داد و گفت: این آمار نسبت به سال پیش از آن 3 برابر افزایش داشت.
عبادیان از شرکت ۶۰ پزشک و پرستار در دوره آموزشی مواجهه با بیمار مغزی برای نخستین‌بار در استان خبر داد و افزود: تشخیص بیمار مغزی تخصصی است و همچنان همکاران نیازمند آموزش هستند.
وی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی اهدای عضو حرکتی زمان‌بر است و یکروزه جواب نخواهد داد، گفت: تا پیش از سال ۹۳، ۵۰۰ کارت اهدای عضو در استان همدان صادر شده بود که در سال گذشته به هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار کارت رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه ایران از پیش‌روترین کشورها در اهدای عضو است، افزود: اهدای عضو کاری شرافتمندانه و انسانی است.
حبیب‌ا... موسوی‌بهار با بیان اینکه منحنی اهدای عضو با اقدامات صورت گرفته تا حدودی ارتقا یافته است، گفت: از سال ۸۰ تا ۹۰، ۱۱ مورد اهدای عضو در استان همدان ثبت شد و هر سال یک مورد اهدای عضو انجام می‌شد که به تدریج این میزان افزایش یافته است.
 همکاری مجمع خیرین سلامت برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو
وی از همکاری مجمع خیرین سلامت برای فرهنگ‌سازی اهدای عضو خبر داد و گفت: همدان به عنوان قطب پیوند عضو از سوی وزارتخانه هدف‌گذاری شده و چند استان غرب کشور را نیز پوشش می‌دهد.
بنابر این گزارش اهدای عضو همان هدیه‌ای است که هم به گیرنده و هم به دهنده، حتی اگر فرد مرگ مغزی شده باشد جانی دوباره می‌بخشد، در واقع گیرنده با گرفتن عضو می‌تواند به زندگی ادامه بدهد و دهنده با اهدای عضو و اینکه عضوی از وی هنوز هم نفس می‌کشد، گویا هنوز زندگانی وی، به خصوص زندگی معنوی‌اش ادامه دارد، بنابراین باید با فرهنگ‌سازی در این زمینه برای هدیه دادن زندگی تلاش کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com