بیش از 2600نزاع خیابانی در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 18 تير 1399 - شماره 3796
 
امروز : پنجشنبه ، 19 تير 1399

Today : Wed, July 8, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109773 تاریخ انتشار:  1399-04-10 - 13:45 تعداد بازدید:  136
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیش از 2600نزاع خیابانی در همدان

حوادث

 امسال ۴۸۵ زن، ۲۱۳۳ مرد و در مجموع ۲۶۱۸ نفر پس از صدمات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی استان مراجعه کرده اند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان به میزان مراجعات مردم به پزشکی قانونی پس از صدمات ناشی از نزاع زد و اظهار کرد: سال ۹۷، ۴۲۲۲ زن، ۱۰ هزار و ۷۳۵ مرد و در مجموع ۱۴ هزار و ۹۵۷ نفر و سال گذشته ۴۲۰۴ زن، ۱۰ هزار و ۳۰۵ مرد در مجموع ۱۴ هزار و ۵۰۹ نفر به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که کاهش ۲.۹ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، ارتین کمالی تصریح کرد: در دو ماهه سال گذشته ۷۳۵ زن، ۱۸۳۹ مرد و در مجموع ۲۵۷۴ نفر و امسال ۴۸۵ زن، ۲۱۳۳ مرد و در مجموع ۲۶۱۸ نفر به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که افزایش ۱.۷ درصدی داشته است.

وی در ادامه گفت: در بسیاری موارد مشاهده می شود افراد آسیب دیده در نزاع و یا تصادفات جرحی با همان ظاهر خون آلود و پیش از مراجعه به مراکز درمانی، برای تعیین خسارت به پزشکی قانونی مراجعه و تصور می کنند با چنین وضعیت ظاهری خسارات بیشتری به آنها تعلق می گیرد. 

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان ادامه داد: مراجعه به پزشکی قانونی پیش از دریافت خدمات اولیه درمانی هیچ تأثیری در تعیین خسارت ندارد و آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی قرار می گیرد، نوع جراحت است.

وی اضافه کرد: ظاهر خون آلود تأثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد و آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در زمینه جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است بنابراین معاینه دقیق ‌تر ضایعات نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است و دیگر چیزی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.

کمالی با بیان اینکه برای صدور نظریه کارشناسی درباره صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است، توصیه کرد: در مواردی برای بررسی دقیق تر جراحات و یا عوارض صدمات نیاز به اخذ مشاوره و یا تصویربرداری و یا سایر اقدامات پاراکلینیک است و این امر برای حفظ حقوق مراجعان و اظهارنظر دقیق درباره صدمات است بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می طلبد.

وی ادامه داد: در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدیدکننده، فرد می تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کنند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان بیان کرد: صدمات ایجاد شده در نزاع شامل آثار ضرب و جرح یا مشمول دیه است یا اَرش؛ دیه مقدار مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایات غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نیز دیه غیرمقدر است و میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مُجنی علیه و میزان خسارت وارده با درنظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.

وی افزود: بنابراین در مواردی که برای صدمه وارده، دیه مقدر وجود نداشته باشد کارشناس پزشکی قانونی بر اساس نوع جراحت و کیفیت آن و تأثیر بر سلامت مُجنی علیه و ایجاد یا عدم ایجاد نقص عضوی و تأثیر در کارآیی عضو یا اندام اقدام به تعیین اَرش می کنند که میزان اَرش نسبت به دیه کامل انسان تعیین می شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com