1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) 1399-12-091399-12-19bool(false) کرسی‌های مجلس برای همه تفکرها باشد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 19 اسفند 1399 - شماره 3994
 
امروز : سه شنبه ، 19 اسفند 1399

Today : Tue, March 9, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  105208 تاریخ انتشار:  1398-11-10 - 09:52 تعداد بازدید:  1170
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دبیر جمعیت زنان نواندیش:
کرسی‌های مجلس برای همه تفکرها باشد

حوادث

 ابتدا آنچه در یک انتخابات سالم ضروری بوده، تبلیغات سالم است که باید بسیار معقول و به دور از هزینه‌های غیرمتعارف باشد، در غیر اینصورت فسادهایی بر اعمال نمایندگانی که با هزینه‌های کلان و غیرشفاف وارد مجلس شورای اسلامی می‌شوند، مرتبط خواهد شد.
دبیر جمعیت زنان نواندیش استان همدان در پاسخ به سوالات خبرنگار ما درباره شفاف‌سازی هزینه‌های تبلیغاتی کاندیداهای مجلس، اظهار کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه مجلس، ضروری است افرادی به مجلس راه یابند که هیچ شائبه مالی نداشته و بسیار شفاف عمل کرده باشند تا از تهمت‌های بعدی مصون بمانند.
سمانه جهانگیری‌عرش بیان کرد: اگر هزینه‌های انتخابات شفاف‌سازی نشود، این شبهه‌ برای شهروندان ایجاد می‌شود که نماینده‌ای که میزان بالایی هزینه تبلیغاتی داشته، با چه نیتی وارد مجلس شده است؟ این میزان هزینه را چطور پس از این جبران کند؟
این فعال سیاسی استان ادامه داد: در این شرایط این موضوع در ذهن‌ها متبادر می‌شود که قطعاً نماینده‌ای که هزینه تبلیغاتی فراوانی داشته، برای جبران این هزینه‌ها باید به سمت رانت و مسائل این‌چنینی برود و این یک آفت بسیار ملموس و بزرگ است که البته رد صلاحیت برخی نمایندگان فعلی با موضوع «مشکل اقتصادی» هم مهر تأییدی بر این بحث است.
وی یادآور شد: هزینه‌های انتخاباتی کاندیدها، حتما باید به گونه‌ای باشد که این شائبه‌ها را در قبال نمایندگان مجلس ایجاد نکند.
دبیر جمعیت زنان نواندیش افزود: متأسفانه در بسیاری از شهرستان‌ها با این معضل مواجه هستیم که گاهی کاندیدایی که یک کارمند ساده بوده، هزینه‌های چند میلیاردی برای تبلیعات خود کنار گذاشته و به هر نحوی شده در صدد جلب رضایت مردم و ورود به مجلس است.
جهانگیری گفت: باید برای این مهم چاره‌ای اندیشیده شود زیرا گاهی همین تبلیعات تو خالی، مردم را از انتخاب درست گمراه می‌کند و آنها بر تصور اینکه فرد مورد تأیید شورای نگهبان هم بوده به وی رأی می‌دهند.
وی در پاسخ به لزوم مشارکت احزاب نیز گفت: احزاب مختلف که منش و روش آنها بر اساس جریان فکری پذیرفته‌شده‌شان می‌باشد، مجوز لازم برای فعالیت را از وزارت کشور دریافت کردند، پس در حقیقت مورد پذیرش هستند.
دبیر جمعیت زنان نواندیش افزود: احزاب ستون‌های برگزاری انتخابات سالم و رقابتی هستند. فعالیت احزاب در نظام جمهوری اسلامی ایران در چارچوب یک سیاست‌گذاری کلان و بر پایه 3 اصل اساسی صورت می‌گیرد که توجه به آن بسیار مهم است.
جهانگیری با تأکید بر اینکه احزاب می‌توانند به عنوان سوپاپ اطمینان سیاسی عمل کنند، گفت: احزاب به ویژه هنگامی که دارای علایق و جهت‌گیری ملی باشند، می‌توانند به عنوان ابزاری برای سازماندهی مشارکت عمومی، مشروعیت سیاسی و جلوگیری از بروز منازعات و خشونت‌های اجتماعی عمل کنند.
وی با بیان اینکه نیازمند احزاب کارآمد و فراگیر هستیم، خاطرنشان کرد: این نیاز به خاطر این است که ما باید برنامه‌ریزی‌های لازم و ضروری کشور و کادرسازی، افزایش بینش سیاسی مردم و بصیرت‌افزایی، توسعه سیاسی و امنیت و ثبات ملی، دفاع از نظام و مقابله با هجمه‌ها و توطئه‌ها و همچنین ایجاد رقابت سالم و سازنده در درون نظام را پی بگیریم.
این فعال سیاسی با اشاره به اهمیت این موضوع تأکید کرد: ورود به دهه پنجم انقلاب و لزوم جایگزین‌شدن مشارکت مبتنی بر مهندسی اجتماعی و افکار عمومی به جای مشارکت‌های توده‌ای، افزایش آگاهی سیاسی شهروندان بر اثر گسترش ارتباطات، گسترش طبقه متوسط جدید در کشور از نظر کمی و کیفی و افزایش تقاضا برای مشارکت سیاسی و همچنین وقوع پدیده جهانی‌شدن و افزایش احساسات گریز از مرکز در میان گروه‌های قومی و زبانی از جمله مواردی است که لزوم مشارکت گروه‌های سیاسی را در اداره کشور بیش از پیش می‌کند.
جهانگیری با اشاره به تأیید نشدن اغلب چهره‌های اصلاح‌طلب در این دور بیان کرد: احزاب خواهان پرشور شدن انتخابات هستند اما این در صورتی است که مراجع اجازه ورود همه سلایق را به کاندیداها بدهند نه اینکه فقط از یک جریان در انتخابات تأیید صلاحیت شود و آنگاه توقع داشته باشند همه احزاب و طرفدارانشان پای کار بیایند.
وی ادامه داد: اگر مجلس برای همه مردم است پس برای قانون‌گذاری و نظارت درست، باید از همه انواع تفکر در آن باشد البته تفکری که پیش از این نیز با مجوز لازم مهر تأییدی بر آن زده شده است.
این فعال سیاسی استان با اشاره به اینکه ائتلاف در امر سیاسی، یک اصل پذیرفته شده و حتی مبنای حکومت دموکراتیک است، افزود: هر چند معتقدم که در یک نظام دمکراتیک، ائتلاف به عنوان یکی از پارامترهای اصلی در عرصه سیاسی عمل می‌کند اما در ایران ما، متأسفانه ائتلاف احزاب به معنای واقعی تحقق نیافته است که دلایل آن ضعف تشکیلاتی احزاب، اختلاف احزاب همسو به‌ویژه اصلاح‌طلبان با یکدیگر، ساختارهای مدنی، آسیب‌پذیری احزاب، رقابت برخی به اصطلاح سیاسیون برای تصدی یک پست مدیریتی، نبود فرهنگ گفت‌وگو بین احزاب به عنوان مواردی هستند که موجب شده ائتلاف آنچنان که باید و شاید شکل نگیرد.
به نظر من قطعاً در این دور هم با توجه به رد صلاحیت‌های گسترده و دلسردی بیشتر احزاب، ائتلافی به وجود نخواهد آمد و اگر هم باشد در صورت ورود به مجلس دچار چند پارگی و اختلاف داخلی خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com